Mercedes-Benz-Arena
Tyskland·
Bundesliga, 2. Bundesliga, DFB Pokal och 2 andra tävlingar, augusti 2010 till juni 2023. 240 spelade matcher.
Har även hetat Mercedes-Benz Arena (2015–2019)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
VfB Stuttgart på sin hemmaplan2010/11–2022/23
Visa säsong för säsong19 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Bundesliga | 17 | 7 | 2 | 8 | 33 | 27 | +6 | 23 | 1.35 | 6 |
| 2011/12 | Bundesliga | 17 | 10 | 3 | 4 | 36 | 17 | +19 | 33 | 1.94 | 6 |
| 2011/12 | DFB Pokal | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2012/13 | Bundesliga | 17 | 5 | 4 | 8 | 20 | 28 | -8 | 19 | 1.12 | 2 |
| 2012/13 | DFB Pokal | 4 | 4 | 0 | 0 | 9 | 2 | +7 | 12 | 3.00 | 2 |
| 2013/14 | Bundesliga | 17 | 5 | 4 | 8 | 28 | 28 | 0 | 19 | 1.12 | 2 |
| 2014/15 | Bundesliga | 17 | 5 | 4 | 8 | 18 | 28 | -10 | 19 | 1.12 | 4 |
| 2015/16 | Bundesliga | 17 | 6 | 1 | 10 | 22 | 32 | -10 | 19 | 1.12 | 3 |
| 2015/16 | DFB Pokal | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2016/17 | 2. Bundesliga | 17 | 13 | 2 | 2 | 40 | 15 | +25 | 41 | 2.41 | 6 |
| 2017/18 | Bundesliga | 17 | 10 | 4 | 3 | 18 | 9 | +9 | 34 | 2.00 | 10 |
| 2018/19 | Bundesliga | 18 | 6 | 5 | 7 | 24 | 29 | -5 | 23 | 1.28 | 4 |
| 2019/20 | 2. Bundesliga | 17 | 12 | 2 | 3 | 36 | 15 | +21 | 38 | 2.24 | 6 |
| 2020/21 | Bundesliga | 17 | 5 | 6 | 6 | 27 | 26 | +1 | 21 | 1.24 | 3 |
| 2020/21 | DFB Pokal | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2021/22 | Bundesliga | 17 | 6 | 4 | 7 | 28 | 32 | -4 | 22 | 1.29 | 0 |
| 2021/22 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Bundesliga | 18 | 6 | 6 | 6 | 26 | 22 | +4 | 24 | 1.33 | 2 |
| 2022/23 | DFB Pokal | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 3 | 1.50 | 1 |
| Totalt | 237 | 105 | 47 | 85 | 384 | 325 | +59 | 362 | 1.53 | 59 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för VfB Stuttgart på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta VfB Stuttgart vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
16och 11 till
Räddade en poäng
22och 17 till
Tappade ledningen
36och 31 till
Läst ur målen i 237 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött VfB Stuttgart här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bayern München | 12 | 12 | 0 | 0 | 32 | 8 | +24 | 36 | 3.00 |
| SC Freiburg | 12 | 4 | 2 | 6 | 15 | 22 | -7 | 14 | 1.17 |
| Borussia Mönchengladbach | 12 | 5 | 1 | 6 | 16 | 20 | -4 | 16 | 1.33 |
| Borussia Dortmund | 12 | 9 | 2 | 1 | 31 | 15 | +16 | 29 | 2.42 |
| VfL Wolfsburg | 11 | 5 | 2 | 4 | 16 | 14 | +2 | 17 | 1.55 |
| FSV Mainz 05 | 11 | 3 | 2 | 6 | 13 | 19 | -6 | 11 | 1.00 |
| 1899 Hoffenheim | 11 | 2 | 3 | 6 | 12 | 23 | -11 | 9 | 0.82 |
| Bayer Leverkusen | 11 | 7 | 4 | 0 | 21 | 9 | +12 | 25 | 2.27 |
| Eintracht Frankfurt | 11 | 6 | 2 | 3 | 23 | 16 | +7 | 20 | 1.82 |
| Werder Bremen | 10 | 2 | 2 | 6 | 12 | 21 | -9 | 8 | 0.80 |
Visa alla41 klubbar
| Hannover 96 | 10 | 3 | 1 | 6 | 14 | 22 | -8 | 10 | 1.00 |
| FC Augsburg | 10 | 3 | 1 | 6 | 15 | 13 | +2 | 10 | 1.00 |
| FC Schalke 04 | 10 | 4 | 1 | 5 | 14 | 17 | -3 | 13 | 1.30 |
| Hamburger SV | 10 | 2 | 1 | 7 | 9 | 18 | -9 | 7 | 0.70 |
| 1. FC Köln | 10 | 4 | 2 | 4 | 14 | 13 | +1 | 14 | 1.40 |
| Hertha BSC | 9 | 1 | 3 | 5 | 7 | 16 | -9 | 6 | 0.67 |
| 1. FC Nürnberg | 7 | 1 | 3 | 3 | 9 | 11 | -2 | 6 | 0.86 |
| RB Leipzig | 5 | 3 | 2 | 0 | 7 | 2 | +5 | 11 | 2.20 |
| VfL Bochum | 5 | 0 | 2 | 3 | 4 | 10 | -6 | 2 | 0.40 |
| Union Berlin | 5 | 1 | 3 | 1 | 7 | 8 | -1 | 6 | 1.20 |
| Arminia Bielefeld | 5 | 2 | 1 | 2 | 5 | 10 | -5 | 7 | 1.40 |
| SpVgg Greuther Fürth | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 11 | -8 | 3 | 0.75 |
| FC St. Pauli | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 9 | -7 | 0 | 0.00 |
| Fortuna Düsseldorf | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | -2 | 2 | 0.67 |
| Eintracht Braunschweig | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 7 | -3 | 1 | 0.33 |
| 1. FC Kaiserslautern | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| 1. FC Heidenheim | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| SV Darmstadt 98 | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Dynamo Dresden | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 6 | -2 | 1 | 0.50 |
| Sandhausen | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Erzgebirge Aue | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Karlsruher SC | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Jahn Regensburg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Ingolstadt | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| SC Paderborn 07 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Holstein Kiel | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Würzburger Kickers | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| TSV 1860 München | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| SV Wehen | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| VfL Osnabrück | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| FSV Frankfurt | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 240 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 722 mål, 392 av hemmalaget och 330 av gästen
Klockan bygger på 240 av arenans 240 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 722 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för VfB Stuttgart på arenan.
- 1M. Harnik26mål
- 2C. Gentner22mål
- 3V. Ibišević21mål
- 4S. Terodde19mål
- 5Daniel Didavi17mål
- 6S. Kalajdzic14mål
- 7Claudemir Jerônimo Barretto13mål
- 8D. Ginczek12mål
- 9M. Gómez12mål
- 10S. Katompa Mvumpa10mål
Listorna bygger på 240 av arenans 240 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 722 mål.