Max-Morlock-Stadion
Nürnberg, Tyskland·
- poäng per match
- 1.37
- hemmavinster
- 37 %
- spelade matcher
- 179
- Kapacitet
- 50 000
- Underlag
- Naturgräs

2. Bundesliga, Bundesliga, DFB Pokal och 2 andra tävlingar, augusti 2016 till augusti 2026. 181 spelade matcher.
1. FC Nürnberg har ytterligare 69 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
1. FC Nürnberg på sin hemmaplan2016/17–2026/27
Visa säsong för säsong17 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | 2. Bundesliga | 17 | 6 | 3 | 8 | 23 | 25 | -2 | 21 | 1.24 | 3 |
| 2016/17 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | 2. Bundesliga | 17 | 8 | 4 | 5 | 32 | 23 | +9 | 28 | 1.65 | 3 |
| 2017/18 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | Bundesliga | 17 | 3 | 7 | 7 | 16 | 22 | -6 | 16 | 0.94 | 4 |
| 2019/20 | 2. Bundesliga | 17 | 3 | 7 | 7 | 15 | 31 | -16 | 16 | 0.94 | 4 |
| 2020/21 | 2. Bundesliga | 17 | 5 | 7 | 5 | 22 | 23 | -1 | 22 | 1.29 | 3 |
| 2020/21 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | 2. Bundesliga | 17 | 8 | 3 | 6 | 26 | 23 | +3 | 27 | 1.59 | 6 |
| 2021/22 | DFB Pokal | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2022/23 | 2. Bundesliga | 17 | 7 | 4 | 6 | 18 | 17 | +1 | 25 | 1.47 | 8 |
| 2022/23 | DFB Pokal | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2023/24 | 2. Bundesliga | 17 | 6 | 4 | 7 | 21 | 27 | -6 | 22 | 1.29 | 3 |
| 2023/24 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | 2. Bundesliga | 17 | 8 | 2 | 7 | 30 | 28 | +2 | 26 | 1.53 | 5 |
| 2025/26 | 2. Bundesliga | 17 | 9 | 4 | 4 | 27 | 17 | +10 | 31 | 1.82 | 5 |
| 2026/27 | 2. Bundesliga | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 179 | 66 | 47 | 66 | 244 | 250 | -6 | 245 | 1.37 | 45 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för 1. FC Nürnberg på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta 1. FC Nürnberg vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
10och 5 till
Räddade en poäng
16och 11 till
Tappade ledningen
36och 31 till
Läst ur målen i 179 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött 1. FC Nürnberg här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fortuna Düsseldorf | 10 | 4 | 3 | 3 | 16 | 15 | +1 | 15 | 1.50 |
| Hannover 96 | 9 | 3 | 3 | 3 | 13 | 11 | +2 | 12 | 1.33 |
| SpVgg Greuther Fürth | 8 | 4 | 2 | 2 | 11 | 11 | 0 | 14 | 1.75 |
| Karlsruher SC | 8 | 1 | 3 | 4 | 8 | 14 | -6 | 6 | 0.75 |
| Hamburger SV | 7 | 4 | 2 | 1 | 14 | 4 | +10 | 14 | 2.00 |
| SV Darmstadt 98 | 7 | 4 | 1 | 2 | 9 | 8 | +1 | 13 | 1.86 |
| FC St. Pauli | 7 | 6 | 1 | 0 | 12 | 4 | +8 | 19 | 2.71 |
| Holstein Kiel | 7 | 2 | 4 | 1 | 14 | 10 | +4 | 10 | 1.43 |
| Eintracht Braunschweig | 7 | 0 | 2 | 5 | 3 | 10 | -7 | 2 | 0.29 |
| FC Schalke 04 | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 11 | -2 | 10 | 1.67 |
Visa alla46 klubbar
| Jahn Regensburg | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 14 | -7 | 5 | 0.83 |
| FC Heidenheim | 6 | 1 | 2 | 3 | 9 | 13 | -4 | 5 | 0.83 |
| Dynamo Dresden | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 9 | -3 | 7 | 1.17 |
| SC Paderborn 07 | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 7 | +2 | 10 | 1.67 |
| Arminia Bielefeld | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 10 | -2 | 6 | 1.00 |
| SV Sandhausen | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 8 | -1 | 6 | 1.00 |
| 1. FC Kaiserslautern | 6 | 0 | 3 | 3 | 5 | 12 | -7 | 3 | 0.50 |
| VfL BOCHUM | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 6 | -2 | 5 | 1.00 |
| Erzgebirge Aue | 5 | 0 | 2 | 3 | 3 | 8 | -5 | 2 | 0.40 |
| Hertha BSC | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 9 | 2.25 |
| VfB Stuttgart | 4 | 4 | 0 | 0 | 12 | 2 | +10 | 12 | 3.00 |
| 1. FC Magdeburg | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 3 | +3 | 6 | 1.50 |
| Hansa Rostock | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.25 |
| VfL Osnabrück | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | 0.67 |
| SV Elversberg | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 | 3 | 1.00 |
| VfL Wolfsburg | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 |
| Werder Bremen | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| RB Leipzig | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 |
| Union Berlin | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Ingolstadt | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | 3.00 |
| Würzburger Kickers | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Preußen Münster | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| SV Wehen | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Bayern München | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| SC Freiburg | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Borussia Mönchengladbach | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| FSV Mainz 05 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Borussia Dortmund | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| 1899 Hoffenheim | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Bayer Leverkusen | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Eintracht Frankfurt | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Augsburg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| MSV Duisburg | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| 1. FC Köln | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| TSV 1860 München | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| SSV Ulm 1846 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 181 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 501 mål, 251 av hemmalaget och 250 av gästen
Klockan bygger på 181 av arenans 181 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 501 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för 1. FC Nürnberg på arenan.
- 1H. Behrens15mål
- 2M. Zoma13mål
- 3C. Uzun10mål
- 4J. Justvan9mål
- 5M. Schäffler8mål
- 6M. Ishak8mål
- 7J. Geis7mål
- 8K. Möhwald7mål
- 9S. Tzimas7mål
- 10R. Hack6mål
Listorna bygger på 181 av arenans 181 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 501 mål.