Kazım Karabekir Stadyumu
Erzurum, Turkiet·

- Kapacitet
- 23 700
- Underlag
- Naturgräs
1. Lig, Süper Lig, Türkiye Kupası och 1 tävling till, augusti 2012 till augusti 2026. 156 spelade matcher.
Har även hetat Kazim Karabekir Stadyumu (2020–2026)
Erzurumspor FK har ytterligare 4 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Erzurumspor FK på sin hemmaplan2012/13–2026/27
Visa säsong för säsong19 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012/13 | Türkiye Kupası | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2015/16 | Türkiye Kupası | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2016/17 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | Süper Lig | 17 | 6 | 3 | 8 | 18 | 20 | -2 | 21 | 1.24 | 3 |
| 2018/19 | Türkiye Kupası | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2019/20 | 1. Lig | 15 | 11 | 2 | 2 | 25 | 12 | +13 | 35 | 2.33 | 8 |
| 2019/20 | Türkiye Kupası | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 9 | +2 | 9 | 2.25 | 0 |
| 2020/21 | Süper Lig | 20 | 2 | 8 | 10 | 18 | 30 | -12 | 14 | 0.70 | 4 |
| 2020/21 | Türkiye Kupası | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 5 | +9 | 9 | 3.00 | 0 |
| 2021/22 | 1. Lig | 19 | 11 | 4 | 4 | 35 | 23 | +12 | 37 | 1.95 | 4 |
| 2021/22 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2022/23 | 1. Lig | 10 | 3 | 2 | 5 | 11 | 13 | -2 | 11 | 1.10 | 2 |
| 2022/23 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2023/24 | 1. Lig | 15 | 9 | 4 | 2 | 20 | 9 | +11 | 31 | 2.07 | 8 |
| 2023/24 | Türkiye Kupası | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2024/25 | 1. Lig | 18 | 10 | 4 | 4 | 24 | 10 | +14 | 34 | 1.89 | 12 |
| 2024/25 | Türkiye Kupası | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2025/26 | 1. Lig | 19 | 12 | 7 | 0 | 51 | 12 | +39 | 43 | 2.26 | 10 |
| 2026/27 | Süper Lig | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 153 | 76 | 37 | 40 | 245 | 163 | +82 | 265 | 1.73 | 55 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Erzurumspor FK på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Erzurumspor FK vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
10och 5 till
Räddade en poäng
14och 9 till
Tappade ledningen
25och 20 till
Läst ur målen i 151 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Erzurumspor FK här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Keçiörengücü | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 10 | -4 | 6 | 1.00 |
| Göztepe | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 6 | 0 | 7 | 1.40 |
| Adanaspor | 5 | 0 | 0 | 5 | 4 | 10 | -6 | 0 | 0.00 |
| Boluspor | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 8 | -6 | 0 | 0.00 |
| Ümraniyespor | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 9 | -5 | 4 | 0.80 |
| İstanbulspor | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 12 | -3 | 7 | 1.40 |
| Gençlerbirliği S.K. | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 7 | 1.75 |
| Bursaspor | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 10 | -6 | 0 | 0.00 |
| Ankaragücü | 4 | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 6 | 1.50 |
| Bodrum FK | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 7 | -2 | 4 | 1.00 |
Visa alla59 klubbar
| Bandırmaspor | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.00 |
| Manisa F.K. | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 11 | -8 | 3 | 0.75 |
| Sakaryaspor | 4 | 0 | 3 | 1 | 1 | 3 | -2 | 3 | 0.75 |
| Beykoz Anadolu | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 | 7 | 1.75 |
| Esenler Erokspor | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 10 | -6 | 2 | 0.50 |
| Beşiktaş | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 6 | +3 | 6 | 2.00 |
| Galatasaray | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | 2.33 |
| Trabzonspor | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | 2.33 |
| Yeni Malatyaspor | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.00 |
| Sivasspor | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 3 | 1.00 |
| Altınordu | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 9 | -6 | 0 | 0.00 |
| Denizlispor | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.00 |
| Hatayspor | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 3 | 1.00 |
| Fatih Karagümrük | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 4 | +4 | 7 | 2.33 |
| Çorum FK | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Kocaelispor | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | -1 | 2 | 0.67 |
| Başakşehir | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Konyaspor | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 |
| Fenerbahçe | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 |
| Akhisarspor | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Alanyaspor | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Kayserispor | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Kasımpaşa | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Antalyaspor | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Rizespor | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Altay | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.50 |
| Balıkesirspor | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Giresunspor | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Amed | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Ankara Demirspor | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Eyüpspor | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Menemen FK | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Pendikspor | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 |
| Samsunspor | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| Şanlıurfaspor | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 |
| Iğdır FK | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Ankaraspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Adana Demirspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Gaziantep FK | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sarıyer | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Vanspor FK | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dersimspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| 24 Erzincanspor | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Diyarbekirspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Karaköprü Belediyespor | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Nazilli Spor | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Serik Spor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Ayvalikgucu | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Beşikdüzüspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 156 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 413 mål, 244 av hemmalaget och 169 av gästen
Klockan bygger på 154 av arenans 156 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 413 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Erzurumspor FK på arenan.
- 1E. Tozlu39mål
- 2M. Yumlu12mål
- 3E. Başsan10mål
- 4Mickaël Franck Poté9mål
- 5A. Novikovas8mål
- 6J. Hamroun7mål
- 7A. Olanare7mål
- 8G. Obertan6mål
- 9J. Ščuk6mål
- 10F. Özhan6mål
Listorna bygger på 154 av arenans 156 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 413 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.