Kashima Soccer Stadium
Kashima, Japan·

- Kapacitet
- 40 728
- Underlag
- Naturgräs
J1 League, J-League Cup, Emperor Cup och 2 andra tävlingar, mars 2012 till augusti 2026. 342 spelade matcher.
Har även hetat Japan National Stadium (2023), Mercari Stadium (2025–2027), New National Stadium (2025), mercari Stadium (2025)
Kashima har ytterligare 4 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Kashima på sin hemmaplan2012–2027/27
Visa säsong för säsong44 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | J1 League | 17 | 8 | 3 | 6 | 36 | 21 | +15 | 27 | 1.59 | 6 |
| 2012 | J-League Cup | 5 | 5 | 0 | 0 | 10 | 4 | +6 | 15 | 3.00 | 2 |
| 2012/13 | Emperor Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 3 | +9 | 9 | 3.00 | 0 |
| 2013 | J1 League | 17 | 12 | 2 | 3 | 31 | 17 | +14 | 38 | 2.24 | 5 |
| 2013 | J-League Cup | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 6 | -2 | 6 | 1.50 | 2 |
| 2013/14 | Emperor Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2014 | J1 League | 17 | 7 | 3 | 7 | 27 | 24 | +3 | 24 | 1.41 | 4 |
| 2014 | J-League Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2015 | J1 League | 17 | 8 | 3 | 6 | 29 | 22 | +7 | 27 | 1.59 | 4 |
| 2015 | J-League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2015/16 | Emperor Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2016 | J1 League | 18 | 10 | 0 | 8 | 26 | 16 | +10 | 30 | 1.67 | 8 |
| 2016 | J-League Cup | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 1 | 0.33 | 0 |
| 2016/17 | Emperor Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2017 | AFC Champions League Elite | 4 | 4 | 0 | 0 | 9 | 2 | +7 | 12 | 3.00 | 2 |
| 2017 | J1 League | 17 | 11 | 1 | 5 | 22 | 12 | +10 | 34 | 2.00 | 10 |
| 2017 | J-League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | Emperor Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2018 | AFC Champions League Elite | 7 | 4 | 2 | 1 | 12 | 6 | +6 | 14 | 2.00 | 2 |
| 2018 | J1 League | 17 | 9 | 5 | 3 | 21 | 11 | +10 | 32 | 1.88 | 9 |
| 2018 | J-League Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2018 | Emperor Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 2 | +6 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2019 | AFC Champions League Elite | 6 | 4 | 1 | 1 | 10 | 5 | +5 | 13 | 2.17 | 1 |
| 2019 | J1 League | 17 | 11 | 3 | 3 | 30 | 15 | +15 | 36 | 2.12 | 8 |
| 2019 | J-League Cup | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 | 1 |
| 2019/20 | Emperor Cup | 4 | 4 | 0 | 0 | 11 | 4 | +7 | 12 | 3.00 | 1 |
| 2020 | AFC Champions League Elite | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020 | J1 League | 17 | 8 | 5 | 4 | 27 | 22 | +5 | 29 | 1.71 | 5 |
| 2020/21 | J-League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021 | J1 League | 19 | 10 | 4 | 5 | 32 | 20 | +12 | 34 | 1.79 | 7 |
| 2021 | J-League Cup | 5 | 3 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 | 10 | 2.00 | 2 |
| 2022 | J1 League | 17 | 7 | 6 | 4 | 25 | 22 | +3 | 27 | 1.59 | 5 |
| 2022 | J-League Cup | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 9 | 2.25 | 1 |
| 2022 | Emperor Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2023 | J1 League | 17 | 8 | 5 | 4 | 23 | 15 | +8 | 29 | 1.71 | 9 |
| 2023 | J-League Cup | 4 | 3 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 9 | 2.25 | 3 |
| 2023 | Emperor Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024 | J1 League | 18 | 9 | 9 | 0 | 25 | 11 | +14 | 36 | 2.00 | 10 |
| 2024 | Emperor Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025 | J1 League | 19 | 13 | 4 | 2 | 34 | 16 | +18 | 43 | 2.26 | 8 |
| 2025 | Emperor Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2026 | J1 League | 10 | 9 | 1 | 0 | 16 | 2 | +14 | 28 | 2.80 | 8 |
| 2026 | Emperor Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2027/27 | J1 League | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 3 | +2 | 6 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 336 | 197 | 63 | 76 | 570 | 323 | +247 | 654 | 1.95 | 134 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Kashima på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Kashima vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
27och 22 till
Räddade en poäng
30och 25 till
Tappade ledningen
37och 32 till
Läst ur målen i 325 matcher. 11 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Kashima här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sanfrecce Hiroshima | 18 | 5 | 6 | 7 | 22 | 28 | -6 | 21 | 1.17 |
| Urawa | 18 | 6 | 6 | 6 | 17 | 19 | -2 | 24 | 1.33 |
| Kawasaki Frontale | 18 | 9 | 4 | 5 | 25 | 19 | +6 | 31 | 1.72 |
| Nagoya Grampus | 17 | 6 | 2 | 9 | 15 | 21 | -6 | 20 | 1.18 |
| Vissel Kobe | 17 | 7 | 4 | 6 | 25 | 22 | +3 | 25 | 1.47 |
| FC Tokyo | 17 | 4 | 3 | 10 | 18 | 33 | -15 | 15 | 0.88 |
| Yokohama F. Marinos | 17 | 5 | 0 | 12 | 20 | 29 | -9 | 15 | 0.88 |
| Kashiwa Reysol | 16 | 3 | 3 | 10 | 20 | 30 | -10 | 12 | 0.75 |
| Sagan Tosu | 16 | 2 | 3 | 11 | 12 | 28 | -16 | 9 | 0.56 |
| Gamba Osaka | 15 | 3 | 5 | 7 | 14 | 28 | -14 | 14 | 0.93 |
Visa alla58 klubbar
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 342 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 861 mål, 543 av hemmalaget och 318 av gästen
Klockan bygger på 330 av arenans 342 spelade matcher (96 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 861 mål. De 12 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Kashima på arenan.
- 1Y. Suzuki52mål
- 2S. Doi31mål
- 3Y. Endo25mål
- 4M. Kanazaki25mål
- 5Y. Osako23mål
- 6Léo Ceará21mål
- 7A. Ueda21mål
- 8Everaldo17mål
- 9Serginho16mål
- 10Davi José Silva do Nascimento12mål
Listorna bygger på 330 av arenans 342 spelade matcher (96 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 861 mål. De 12 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.