Home Park
Plymouth, England·

- Kapacitet
- 19 500
- Underlag
- Naturgräs
League Two, League One, Championship och 2 andra tävlingar, augusti 2011 till augusti 2026. 376 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Plymouth på sin hemmaplan2011/12–2026
Visa säsong för säsong39 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | League Two | 23 | 6 | 9 | 8 | 23 | 26 | -3 | 27 | 1.17 | 6 |
| 2011/12 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2011/12 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | League Two | 23 | 8 | 7 | 8 | 25 | 24 | +1 | 31 | 1.35 | 6 |
| 2012/13 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2013/14 | League Two | 23 | 8 | 7 | 8 | 23 | 26 | -3 | 31 | 1.35 | 7 |
| 2013/14 | FA Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 4 | +6 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2014/15 | League Two | 24 | 13 | 6 | 5 | 36 | 17 | +19 | 45 | 1.88 | 12 |
| 2014/15 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2015/16 | League Two | 24 | 13 | 3 | 8 | 40 | 26 | +14 | 42 | 1.75 | 8 |
| 2015/16 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | League Two | 23 | 13 | 3 | 7 | 41 | 29 | +12 | 42 | 1.83 | 7 |
| 2016/17 | FA Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 | 1 |
| 2017/18 | League One | 23 | 13 | 3 | 7 | 37 | 30 | +7 | 42 | 1.83 | 8 |
| 2017/18 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | League One | 23 | 9 | 6 | 8 | 36 | 38 | -2 | 33 | 1.43 | 3 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2019/20 | League Two | 19 | 12 | 5 | 2 | 38 | 16 | +22 | 41 | 2.16 | 9 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2020/21 | League One | 23 | 11 | 4 | 8 | 31 | 39 | -8 | 37 | 1.61 | 7 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2021/22 | League One | 23 | 14 | 4 | 5 | 32 | 19 | +13 | 46 | 2.00 | 12 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | League One | 23 | 20 | 1 | 2 | 44 | 16 | +28 | 61 | 2.65 | 11 |
| 2022/23 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Championship | 23 | 10 | 5 | 8 | 41 | 35 | +6 | 35 | 1.52 | 5 |
| 2023/24 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2023/24 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2024/25 | Championship | 23 | 9 | 7 | 7 | 40 | 39 | +1 | 34 | 1.48 | 1 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2025/26 | League One | 23 | 10 | 4 | 9 | 33 | 33 | 0 | 34 | 1.48 | 5 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2026/27 | League One | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2026 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| Totalt | 376 | 186 | 77 | 113 | 579 | 458 | +121 | 635 | 1.69 | 121 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Plymouth på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Plymouth vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
27och 22 till
Räddade en poäng
37och 32 till
Tappade ledningen
56och 51 till
Läst ur målen i 376 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Plymouth här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oxford United | 12 | 6 | 3 | 3 | 18 | 13 | +5 | 21 | 1.75 |
| Portsmouth | 12 | 1 | 5 | 6 | 9 | 19 | -10 | 8 | 0.67 |
| AFC Wimbledon | 10 | 5 | 1 | 4 | 13 | 13 | 0 | 16 | 1.60 |
| Wycombe | 10 | 6 | 3 | 1 | 17 | 8 | +9 | 21 | 2.10 |
| Accrington ST | 10 | 2 | 4 | 4 | 8 | 13 | -5 | 10 | 1.00 |
| Burton Albion | 9 | 3 | 1 | 5 | 9 | 14 | -5 | 10 | 1.11 |
| Bristol Rovers | 9 | 1 | 4 | 4 | 8 | 13 | -5 | 7 | 0.78 |
| Cheltenham | 9 | 2 | 1 | 6 | 7 | 17 | -10 | 7 | 0.78 |
| Morecambe | 9 | 0 | 2 | 7 | 4 | 19 | -15 | 2 | 0.22 |
| Northampton | 8 | 2 | 0 | 6 | 9 | 15 | -6 | 6 | 0.75 |
Visa alla91 klubbar
| Exeter City | 8 | 2 | 1 | 5 | 8 | 17 | -9 | 7 | 0.88 |
| Fleetwood Town | 7 | 2 | 2 | 3 | 7 | 7 | 0 | 8 | 1.14 |
| Bradford | 7 | 1 | 2 | 4 | 5 | 9 | -4 | 5 | 0.71 |
| Gillingham | 7 | 2 | 1 | 4 | 7 | 10 | -3 | 7 | 1.00 |
| Shrewsbury | 7 | 0 | 2 | 5 | 4 | 9 | -5 | 2 | 0.29 |
| Leyton Orient | 7 | 2 | 2 | 3 | 8 | 14 | -6 | 8 | 1.14 |
| Rotherham | 6 | 3 | 0 | 3 | 9 | 7 | +2 | 9 | 1.50 |
| Southend | 6 | 0 | 4 | 2 | 5 | 11 | -6 | 4 | 0.67 |
| Peterborough | 6 | 4 | 0 | 2 | 12 | 5 | +7 | 12 | 2.00 |
| Doncaster | 6 | 2 | 0 | 4 | 9 | 10 | -1 | 6 | 1.00 |
| Luton | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 4 | +2 | 10 | 1.67 |
| Newport County | 6 | 0 | 3 | 3 | 1 | 8 | -7 | 3 | 0.50 |
| Stevenage | 6 | 0 | 1 | 5 | 6 | 12 | -6 | 1 | 0.17 |
| Cambridge United | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 9 | -4 | 5 | 0.83 |
| Mansfield Town | 6 | 0 | 2 | 4 | 4 | 12 | -8 | 2 | 0.33 |
| Lincoln | 6 | 3 | 0 | 3 | 11 | 13 | -2 | 9 | 1.50 |
| Sheffield Wednesday | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 11 | -7 | 3 | 0.60 |
| Sunderland | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 7 | 1.40 |
| Charlton | 5 | 2 | 0 | 3 | 8 | 5 | +3 | 6 | 1.20 |
| Rochdale | 5 | 1 | 1 | 3 | 7 | 10 | -3 | 4 | 0.80 |
| Port Vale | 5 | 4 | 0 | 1 | 11 | 5 | +6 | 12 | 2.40 |
| Blackpool | 5 | 3 | 0 | 2 | 7 | 3 | +4 | 9 | 1.80 |
| Crewe | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 6 | -1 | 5 | 1.00 |
| Carlisle United | 5 | 1 | 0 | 4 | 3 | 9 | -6 | 3 | 0.60 |
| Dagenham & Redbridge | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 7 | -3 | 5 | 1.00 |
| Ipswich | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 5 | +1 | 6 | 1.50 |
| Wigan | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 10 | 2.50 |
| QPR | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 7 | -1 | 4 | 1.00 |
| Scunthorpe United | 4 | 2 | 1 | 1 | 10 | 5 | +5 | 7 | 1.75 |
| Coventry | 4 | 1 | 1 | 2 | 8 | 9 | -1 | 4 | 1.00 |
| Milton Keynes Dons | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 4 | +3 | 6 | 1.50 |
| Crawley Town | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 7 | -3 | 2 | 0.50 |
| Hartlepool United | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 9 | -7 | 2 | 0.50 |
| Barnet | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.00 |
| York | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 4 | 1.00 |
| Cardiff | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 9 | -5 | 1 | 0.33 |
| Millwall | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 6 | 2.00 |
| Leeds | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | 3.00 |
| Hull City | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 4 | 1.33 |
| Blackburn | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Bolton | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 3 | 1.00 |
| Barnsley | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 6 | 2.00 |
| Walsall | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Bury | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.00 |
| Swindon Town | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 6 | 2.00 |
| Grimsby | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| Torquay United | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.33 |
| Huddersfield | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Watford | 2 | 0 | 2 | 0 | 5 | 5 | 0 | 2 | 1.00 |
| Liverpool | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| Reading | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 3 | +5 | 6 | 3.00 |
| Bristol City | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Preston | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| West Brom | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 |
| Derby | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
| Middlesbrough | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 | 6 | 0 | 2 | 1.00 |
| Norwich | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 8 | -5 | 0 | 0.00 |
| Stoke City | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Swansea | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 |
| Chesterfield | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Oldham | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 | 1 | 0.50 |
| Colchester | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Notts County | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| Yeovil Town | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Macclesfield | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Aldershot Town | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 |
| Stockport County | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.50 |
| Southampton | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Burnley | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 3 | 3.00 |
| Leicester | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Crystal Palace | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| Birmingham | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sheffield Utd | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Forest Green | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Tranmere | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sutton United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Fylde | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Salford City | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Stourbridge | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Welling United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Hereford United | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 376 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 1037 mål, 579 av hemmalaget och 458 av gästen
Klockan bygger på 376 av arenans 376 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1037 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Plymouth på arenan.
- 1R. Hardie40mål
- 2G. Carey31mål
- 3R. Reid27mål
- 4M. Whittaker20mål
- 5L. Jephcott19mål
- 6J. Jervis17mål
- 7L. Alessandra16mål
- 8N. Ennis14mål
- 9F. Ladapo14mål
- 10J. Edwards14mål
Listorna bygger på 376 av arenans 376 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1037 mål.