Hardtwaldstadion
Tyskland·
2. Bundesliga och DFB Pokal, juli 2011 till augusti 2025. 125 spelade matcher.
Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Sandhausen på sin hemmaplan2011/12–2025/26
Visa säsong för säsong13 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | 2. Bundesliga | 17 | 5 | 4 | 8 | 20 | 25 | -5 | 19 | 1.12 | 3 |
| 2012/13 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2013/14 | 2. Bundesliga | 17 | 7 | 5 | 5 | 17 | 18 | -1 | 26 | 1.53 | 8 |
| 2013/14 | DFB Pokal | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2014/15 | 2. Bundesliga | 17 | 4 | 8 | 5 | 12 | 17 | -5 | 20 | 1.18 | 7 |
| 2015/16 | 2. Bundesliga | 17 | 6 | 5 | 6 | 18 | 23 | -5 | 23 | 1.35 | 5 |
| 2015/16 | DFB Pokal | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2016/17 | 2. Bundesliga | 17 | 6 | 6 | 5 | 22 | 14 | +8 | 24 | 1.41 | 8 |
| 2016/17 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | 2. Bundesliga | 17 | 7 | 5 | 5 | 19 | 15 | +4 | 26 | 1.53 | 7 |
| 2018/19 | 2. Bundesliga | 17 | 5 | 6 | 6 | 22 | 21 | +1 | 21 | 1.24 | 6 |
| 2025/26 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 125 | 41 | 41 | 43 | 137 | 145 | -8 | 164 | 1.31 | 46 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Sandhausen på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Sandhausen vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
8och 3 till
Räddade en poäng
11och 6 till
Tappade ledningen
23och 18 till
Läst ur målen i 125 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Sandhausen här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| VfL Bochum | 7 | 2 | 3 | 2 | 5 | 7 | -2 | 9 | 1.29 |
| Union Berlin | 7 | 1 | 2 | 4 | 6 | 10 | -4 | 5 | 0.71 |
| FC St. Pauli | 7 | 2 | 2 | 3 | 7 | 14 | -7 | 8 | 1.14 |
| SpVgg Greuther Fürth | 6 | 1 | 4 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | 1.17 |
| 1. FC Heidenheim | 6 | 2 | 4 | 0 | 6 | 4 | +2 | 10 | 1.67 |
| Erzgebirge Aue | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 5 | +1 | 8 | 1.33 |
| 1. FC Kaiserslautern | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 7 | -5 | 2 | 0.33 |
| Fortuna Düsseldorf | 5 | 3 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 | 10 | 2.00 |
| 1. FC Nürnberg | 5 | 3 | 1 | 1 | 7 | 3 | +4 | 10 | 2.00 |
| Dynamo Dresden | 5 | 0 | 2 | 3 | 2 | 7 | -5 | 2 | 0.40 |
Visa alla34 klubbar
| Ingolstadt | 5 | 2 | 0 | 3 | 6 | 8 | -2 | 6 | 1.20 |
| Arminia Bielefeld | 5 | 3 | 0 | 2 | 11 | 6 | +5 | 9 | 1.80 |
| Eintracht Braunschweig | 5 | 4 | 1 | 0 | 7 | 1 | +6 | 13 | 2.60 |
| TSV 1860 München | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 5 | -1 | 5 | 1.00 |
| SC Paderborn 07 | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 6 | 0 | 4 | 1.00 |
| MSV Duisburg | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 2 | +3 | 8 | 2.00 |
| Karlsruher SC | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 8 | -6 | 2 | 0.50 |
| FSV Frankfurt | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.00 |
| RB Leipzig | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 7 | 2.33 |
| Jahn Regensburg | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| SV Darmstadt 98 | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.67 |
| 1. FC Köln | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 7 | 2.33 |
| Energie Cottbus | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 8 | -5 | 1 | 0.33 |
| Aalen | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.33 |
| Holstein Kiel | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 0 | 0.00 |
| Hertha BSC | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 3 | 3.00 |
| SC Freiburg | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Borussia Dortmund | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Hannover 96 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| VfB Stuttgart | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| FC Schalke 04 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Hamburger SV | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| 1. FC Magdeburg | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Würzburger Kickers | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 125 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 282 mål, 137 av hemmalaget och 145 av gästen
Klockan bygger på 125 av arenans 125 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 282 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Sandhausen på arenan.
- 1A. Wooten24mål
- 2L. Höler8mål
- 3Frank Löning8mål
- 4A. Bouhaddouz7mål
- 5N. Adler6mål
- 6P. Förster5mål
- 7D. Linsmayer5mål
- 8F. Schleusener5mål
- 9K. Vollmann4mål
- 10R. Sukuta-Pasu4mål
Listorna bygger på 125 av arenans 125 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 282 mål.