Fritz-Walter-Stadion
Kaiserslautern, Tyskland·

- Kapacitet
- 49 780
- Underlag
- Naturgräs
2. Bundesliga, Bundesliga, DFB Pokal och 1 tävling till, augusti 2010 till augusti 2026. 220 spelade matcher.
Har även hetat Fritz Walter Stadion (2025–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
1. FC Kaiserslautern på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong22 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Bundesliga | 17 | 6 | 6 | 5 | 25 | 19 | +6 | 24 | 1.41 | 5 |
| 2011/12 | Bundesliga | 17 | 2 | 5 | 10 | 12 | 28 | -16 | 11 | 0.65 | 3 |
| 2012/13 | 2. Bundesliga | 17 | 9 | 6 | 2 | 33 | 13 | +20 | 33 | 1.94 | 7 |
| 2013/14 | 2. Bundesliga | 17 | 9 | 5 | 3 | 33 | 17 | +16 | 32 | 1.88 | 4 |
| 2013/14 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2014/15 | 2. Bundesliga | 17 | 11 | 5 | 1 | 27 | 12 | +15 | 38 | 2.24 | 8 |
| 2014/15 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2015/16 | 2. Bundesliga | 17 | 5 | 6 | 6 | 18 | 19 | -1 | 21 | 1.24 | 6 |
| 2016/17 | 2. Bundesliga | 17 | 8 | 5 | 4 | 17 | 9 | +8 | 29 | 1.71 | 12 |
| 2017/18 | 2. Bundesliga | 17 | 4 | 7 | 6 | 18 | 20 | -2 | 19 | 1.12 | 3 |
| 2017/18 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | DFB Pokal | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 7 | -1 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2021/22 | 2. Bundesliga | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2021/22 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | 2. Bundesliga | 17 | 6 | 6 | 5 | 26 | 26 | 0 | 24 | 1.41 | 3 |
| 2022/23 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | 2. Bundesliga | 17 | 8 | 2 | 7 | 36 | 31 | +5 | 26 | 1.53 | 1 |
| 2023/24 | DFB Pokal | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | 2. Bundesliga | 17 | 9 | 5 | 3 | 34 | 22 | +12 | 32 | 1.88 | 3 |
| 2025/26 | 2. Bundesliga | 17 | 11 | 1 | 5 | 35 | 19 | +16 | 34 | 2.00 | 5 |
| 2026/27 | 2. Bundesliga | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| Totalt | 217 | 93 | 62 | 62 | 333 | 257 | +76 | 341 | 1.57 | 65 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för 1. FC Kaiserslautern på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta 1. FC Kaiserslautern vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
15och 10 till
Räddade en poäng
29och 24 till
Tappade ledningen
33och 28 till
Läst ur målen i 217 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött 1. FC Kaiserslautern här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. FC Nürnberg | 12 | 4 | 4 | 4 | 15 | 13 | +2 | 16 | 1.33 |
| Fortuna Düsseldorf | 10 | 5 | 2 | 3 | 17 | 14 | +3 | 17 | 1.70 |
| SpVgg Greuther Fürth | 10 | 1 | 1 | 8 | 8 | 20 | -12 | 4 | 0.40 |
| FC St. Pauli | 9 | 5 | 1 | 3 | 13 | 13 | 0 | 16 | 1.78 |
| Eintracht Braunschweig | 9 | 2 | 4 | 3 | 9 | 13 | -4 | 10 | 1.11 |
| Karlsruher SC | 9 | 1 | 4 | 4 | 7 | 12 | -5 | 7 | 0.78 |
| Hannover 96 | 7 | 2 | 2 | 3 | 9 | 9 | 0 | 8 | 1.14 |
| VfL Bochum | 7 | 1 | 4 | 2 | 7 | 9 | -2 | 7 | 1.00 |
| SC Paderborn 07 | 7 | 4 | 0 | 3 | 6 | 9 | -3 | 12 | 1.71 |
| SV Sandhausen | 7 | 1 | 1 | 5 | 5 | 13 | -8 | 4 | 0.57 |
Visa alla49 klubbar
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 220 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 599 mål, 340 av hemmalaget och 259 av gästen
Klockan bygger på 220 av arenans 220 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 599 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för 1. FC Kaiserslautern på arenan.
- 1R. Ache20mål
- 2M. Idrissou19mål
- 3M. Ritter18mål
- 4S. Lakić10mål
- 5D. Hanslik9mål
- 6B. Tomiak9mål
- 7S. Zoller8mål
- 8K. Redondo8mål
- 9S. Andersson7mål
- 10M. Gaus7mål
Listorna bygger på 220 av arenans 220 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 599 mål.