Estadio Municipal de Butarque
Leganés, Spanien·

- Kapacitet
- 12 450
- Underlag
- Naturgräs
Segunda División, La Liga, Copa del Rey och 1 tävling till, augusti 2019 till augusti 2026. 150 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Leganes på sin hemmaplan2019/20–2026/27
Visa säsong för säsong11 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019/20 | La Liga | 19 | 5 | 5 | 9 | 17 | 26 | -9 | 20 | 1.05 | 5 |
| 2020/21 | Segunda División | 22 | 15 | 3 | 4 | 29 | 14 | +15 | 48 | 2.18 | 11 |
| 2021/22 | Segunda División | 21 | 7 | 9 | 5 | 27 | 25 | +2 | 30 | 1.43 | 5 |
| 2021/22 | Copa del Rey | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Segunda División | 21 | 10 | 6 | 5 | 23 | 19 | +4 | 36 | 1.71 | 8 |
| 2023/24 | Segunda División | 21 | 11 | 8 | 2 | 33 | 11 | +22 | 41 | 1.95 | 12 |
| 2024/25 | La Liga | 19 | 7 | 4 | 8 | 23 | 27 | -4 | 25 | 1.32 | 6 |
| 2024/25 | Copa del Rey | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Segunda División | 21 | 7 | 6 | 8 | 23 | 23 | 0 | 27 | 1.29 | 7 |
| 2025/26 | Copa del Rey | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | Segunda División | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 148 | 63 | 41 | 44 | 181 | 153 | +28 | 230 | 1.55 | 55 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Leganes på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Leganes vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
9och 4 till
Räddade en poäng
17och 12 till
Tappade ledningen
19och 14 till
Läst ur målen i 148 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Leganes här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Las Palmas | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 7 | -4 | 4 | 0.80 |
| Eibar | 5 | 4 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 12 | 2.40 |
| Valladolid | 5 | 2 | 1 | 2 | 4 | 7 | -3 | 7 | 1.40 |
| Albacete | 5 | 2 | 0 | 3 | 6 | 9 | -3 | 6 | 1.20 |
| Sporting Gijon | 5 | 1 | 2 | 2 | 3 | 4 | -1 | 5 | 1.00 |
| Zaragoza | 5 | 0 | 2 | 3 | 4 | 7 | -3 | 2 | 0.40 |
| Mirandes | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 10 | -8 | 1 | 0.20 |
| Malaga | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 4 | -1 | 3 | 0.75 |
| Espanyol | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.25 |
| Oviedo | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 0 | 5 | 1.25 |
Visa alla54 klubbar
| Tenerife | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.00 |
| Huesca | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.25 |
| FC Cartagena | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 5 | 0 | 5 | 1.25 |
| Burgos | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 5 | 1.25 |
| Levante | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| Real Madrid | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 4 | +4 | 7 | 2.33 |
| Alaves | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 5 | +1 | 5 | 1.67 |
| Girona | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 | 1.67 |
| Real Sociedad | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 | 6 | 2.00 |
| Alcorcon | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Granada CF | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.33 |
| Lugo | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 |
| Almeria | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2 | 4 | 1.33 |
| Rayo Vallecano | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | 2.00 |
| Mallorca | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 6 | 2.00 |
| Racing Santander | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 |
| Ponferradina | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | 0.67 |
| FC Andorra | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 7 | 2.33 |
| Barcelona | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Atletico Madrid | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| Athletic Club | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Valencia | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Villarreal | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 6 | 3.00 |
| Sevilla | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 3 | 1.50 |
| Celta Vigo | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Real Betis | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Getafe | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 3 | 1.50 |
| Osasuna | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Fuenlabrada | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 |
| Castellón | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Amorebieta | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Ibiza | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Real Sociedad II | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Villarreal II | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Eldense | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Deportivo La Coruna | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cordoba | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cadiz | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cultural Leonesa | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Elche | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| UD Logroñés | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Racing Ferrol | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sabadell | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| AD Ceuta FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 150 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 340 mål, 186 av hemmalaget och 154 av gästen
Klockan bygger på 150 av arenans 150 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 340 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Leganes på arenan.
- 1José Arnáiz16mål
- 2Dani Raba14mål
- 3Miguel de la Fuente12mål
- 4Diego García12mål
- 5Juan Muñoz10mål
- 6Sabin Merino8mål
- 7Juan Cruz8mål
- 8S. Cissé8mål
- 9Álex Millán6mål
- 10Óscar Rodríguez5mål
Listorna bygger på 150 av arenans 150 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 340 mål.