Estádio Moisés Lucarelli
Campinas, São Paulo, Brasilien·

- Kapacitet
- 17 728
- Underlag
- Naturgräs
Serie B, Serie A och Copa Do Brasil, maj 2012 till november 2024. 161 spelade matcher.
Ponte Preta har ytterligare 2 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Ponte Preta på sin hemmaplan2012–2024
Visa säsong för säsong9 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | Serie A | 19 | 9 | 7 | 3 | 22 | 14 | +8 | 34 | 1.79 | 9 |
| 2013 | Serie A | 16 | 5 | 3 | 8 | 16 | 22 | -6 | 18 | 1.13 | 4 |
| 2014 | Serie B | 19 | 10 | 7 | 2 | 32 | 17 | +15 | 37 | 1.95 | 8 |
| 2020/21 | Serie B | 18 | 10 | 5 | 3 | 29 | 24 | +5 | 35 | 1.94 | 4 |
| 2020/21 | Copa Do Brasil | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 2 | +3 | 5 | 1.67 | 2 |
| 2021 | Serie B | 19 | 9 | 7 | 3 | 26 | 17 | +9 | 34 | 1.79 | 8 |
| 2022 | Serie B | 19 | 8 | 7 | 4 | 19 | 13 | +6 | 31 | 1.63 | 11 |
| 2023 | Serie B | 19 | 6 | 8 | 5 | 14 | 13 | +1 | 26 | 1.37 | 11 |
| 2024 | Serie B | 19 | 9 | 2 | 8 | 26 | 25 | +1 | 29 | 1.53 | 6 |
| Totalt | 151 | 67 | 48 | 36 | 189 | 147 | +42 | 249 | 1.65 | 63 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Ponte Preta på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Ponte Preta vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
11och 6 till
Räddade en poäng
10och 5 till
Tappade ledningen
25och 20 till
Läst ur målen i 151 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Ponte Preta här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vila Nova | 6 | 0 | 3 | 3 | 2 | 6 | -4 | 3 | 0.50 |
| Nautico Recife | 6 | 2 | 0 | 4 | 6 | 10 | -4 | 6 | 1.00 |
| Vasco DA Gama | 5 | 0 | 3 | 2 | 3 | 6 | -3 | 3 | 0.60 |
| Cruzeiro | 5 | 3 | 0 | 2 | 8 | 4 | +4 | 9 | 1.80 |
| Guarani Campinas | 5 | 1 | 2 | 2 | 2 | 4 | -2 | 5 | 1.00 |
| Avai | 5 | 2 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 | 7 | 1.40 |
| CRB | 5 | 0 | 0 | 5 | 3 | 12 | -9 | 0 | 0.00 |
| Sampaio Corrêa | 5 | 0 | 3 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 0.60 |
| Sport Recife | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 3 | +3 | 5 | 1.25 |
| Chapecoense-sc | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 1 | +6 | 7 | 1.75 |
Visa alla58 klubbar
| Coritiba | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 9 | -5 | 1 | 0.25 |
| Operario-PR | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 5 | 1.25 |
| Bahia | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Botafogo | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | +2 | 5 | 1.67 |
| America Mineiro | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 |
| Santos | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.00 |
| Ceara | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.33 |
| Gremio | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.00 |
| Vitoria | 3 | 0 | 3 | 0 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.00 |
| Criciuma | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| Atletico Goianiense | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 6 | +1 | 6 | 2.00 |
| Londrina | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| CSA | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.00 |
| Goias | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 |
| Brusque | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Portuguesa | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 4 | 1.33 |
| Botafogo SP | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Ituano | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 2 | +3 | 5 | 1.67 |
| Novorizontino | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.00 |
| Internacional | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Paraná | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Sao Paulo | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 4 | 2.00 |
| Flamengo | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 |
| Corinthians | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Figueirense | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Brasil de Pelotas | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Oeste | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Juventude | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| ABC | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Tombense | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Confiança | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 0 | 0.00 |
| Mirassol | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 | 1.50 |
| Palmeiras | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Fluminense | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Atletico Paranaense | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 |
| Paysandu | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Boa | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Luverdense | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Santa Cruz | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| RB Bragantino | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Joinville | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Atletico-MG | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Cuiaba | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Remo | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| America-RN | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Icasa | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Afogados | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Amazonas | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 161 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 362 mål, 206 av hemmalaget och 156 av gästen
Klockan bygger på 161 av arenans 161 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 362 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Ponte Preta på arenan.
- 1Roger Rodrigues da Silva8mål
- 2Lucca7mål
- 3Bruno Rodrigues6mål
- 4Fessin6mål
- 5Camilo5mål
- 6William5mål
- 7Alexandro da Silva Batista5mål
- 8Gabriel Novaes5mål
- 9Moisés5mål
- 10Jeh5mål
Listorna bygger på 161 av arenans 161 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 362 mål.