FootSam
FOOTBALL DATA

Estadio La Rosaleda

Málaga, Spanien·Malaga

1.62poäng per match
44 %hemmavinster
225spelade matcher
Kapacitet
30 389
Underlag
Naturgräs

Segunda División, La Liga, Copa del Rey och 6 andra tävlingar, augusti 2010 till augusti 2026. 237 spelade matcher.

14 matcherobesegrade i rad här 2025–2026 för Malaga. 10 vinster, 4 oavgjorda.
5–0mot Rayo Vallecano 2013 — den största segern platsen sett.
0 av 8Sporting Gijon har aldrig vunnit här, på 8 besök.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Malaga på sin hemmaplan2010/11–2026/27

1.62poäng per match
44 %vinstprocent
996759V–O–F på 225 matcher
296224målskillnad +72
88hållna nollor
56matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong15 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2010/11La Liga1973929290241.265
2011/12La Liga1913333521+14422.217
2012/13UEFA Champions League6420102+8142.335
2012/13La Liga1910543318+15351.847
2013/14La Liga198292421+3261.376
2014/15La Liga10532137+6181.805
2019/20Segunda División218942518+7331.579
2020/21Segunda División216782022-2251.198
2020/21Copa del Rey210122031.501
2021/22Segunda División217771824-6281.338
2022/23Segunda División217952017+3301.439
2023/24Copa del Rey210111031.501
2024/25Segunda División2110742216+6371.7610
2025/26Segunda División2312924325+18451.967
2026/27La Liga101011011.000
Totalt225996759296224+723641.6288
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Malaga på den här arenan

14obesegrad i följd12 okt. 2025 – 11 apr. 202610 vinster, 4 oavgjorda
5raka segrar29 jan. 2012 – 22 mars 2012
7hållna nollor i följd28 juni 2020 – 22 okt. 2020
5raka förluster28 aug. 2010 – 31 okt. 2010

Största segrar

15 sep. 2013Malaga50Rayo Vallecano+5 mål
25 feb. 2012Malaga51Zaragoza+4 mål
12 sep. 2011Malaga40Granada CF+4 mål
29 sep. 2012Malaga40Real Betis+4 mål
24 nov. 2012Malaga40Valencia+4 mål

Största förluster

26 okt. 2013Malaga05Celta Vigo+5 mål emot
22 jan. 2022Malaga05Ibiza+5 mål emot
22 okt. 2011Malaga04Real Madrid+4 mål emot
22 aug. 2022Malaga04Las Palmas+4 mål emot
16 okt. 2010Malaga14Real Madrid+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Malaga vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

18
28 feb. 2011Almeria31låg under med 1
1 maj 2011Hércules31låg under med 1
1 okt. 2011Getafe32låg under med 1
12 feb. 2012Mallorca31låg under med 1
25 feb. 2012Zaragoza51låg under med 1

och 13 till

Räddade en poäng

19
13 feb. 2011Getafe22låg under med 2
24 nov. 2019Elche33låg under med 2
27 nov. 2020Lugo22låg under med 2
31 maj 2025Burgos22låg under med 2
11 dec. 2011Osasuna11låg under med 1

och 14 till

Tappade ledningen

34
9 apr. 2022Valladolid22ledde med 2
6 sep. 2025Granada CF22ledde med 2
7 mars 2026Valladolid33ledde med 2
19 sep. 2010Sevilla12ledde med 1
27 sep. 2010Villarreal23ledde med 1

och 29 till

Läst ur målen i 224 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Malaga här

63klubbar har gästat
34av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Almeria9423109+1141.56
Zaragoza94321114-3151.67
Granada CF8125719-1250.63
Sporting Gijon8035511-630.38
Levante703427-530.43
Las Palmas613276+161.00
Deportivo La Coruna603339-630.50
Oviedo613234-161.00
Rayo Vallecano6114517-1240.67
Mirandes604269-340.67
Visa alla63 klubbar
Racing Santander6123310-750.83
Barcelona5410113+8132.60
Athletic Club511335-240.80
Espanyol530285+391.80
Real Madrid5401135+8122.40
Eibar521265+171.40
Real Sociedad541073+4132.60
Tenerife502326-420.40
Albacete511336-340.80
Huesca521287+171.40
Atletico Madrid422040+482.00
Valencia411236-341.00
Villarreal411257-241.00
Sevilla411256-141.00
Leganes421143+171.75
Getafe401358-310.25
Lugo402257-220.50
Valladolid403178-130.75
Osasuna421132+171.75
Mallorca402238-520.50
Ponferradina411222041.00
FC Cartagena411234-141.00
Burgos412146-251.25
Celta Vigo311162+441.33
Real Betis310247-331.00
Girona310214-331.00
Alcorcon300304-400.00
Cadiz330051+493.00
Elche321073+472.33
Fuenlabrada311111041.33
Castellón310236-331.00
Cordoba211032+142.00
FC Andorra201114-310.50
Ibiza211061+542.00
Real Sociedad II200213-200.00
Eldense200204-400.00
Borussia Dortmund101000011.00
FC Porto100102-200.00
AC Milan100101-100.00
Alaves100101-100.00
Anderlecht101022011.00
Zenit100103-300.00
Panathinaikos100102-200.00
Numancia100112-100.00
Cultural Leonesa100112-100.00
Extremadura UD101011011.00
Hércules100113-200.00
UD Logroñés101000011.00
Amorebieta110021+133.00
Racing Ferrol100102-200.00
Sabadell100102-200.00
Villarreal II101011011.00
AD Ceuta FC100112-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 237 färdigspelade matcher

2.30mål per match
544mål totalt
45 %båda lagen målat
41 %över 2,5 mål
20 %över 3,5 mål
24mållösa matcher · 10 %

Vanligaste resultat

1–03414 %
1–13314 %
0–02410 %
0–1219 %
2–0208 %

Målrikaste matcherna

15 mars 2026Malaga53Huesca8 mål
25 feb. 2012Malaga51Zaragoza6 mål
22 mars 2012Malaga42Rayo Vallecano6 mål
24 nov. 2019Malaga33Elche6 mål
7 mars 2026Malaga33Valladolid6 mål

Målklockan

När målen faller här — 541 mål, 305 av hemmalaget och 236 av gästen

76
14 %1–15
83
15 %16–30
89
16 %31–45
83
15 %46–60
83
15 %61–75
127
23 %76–90
Hemmalaget 305 Gästen 236Flest mål i 76–90127 stycken

Klockan bygger på 236 av arenans 237 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 541 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Malaga på arenan.

  1. 1Chupe20mål
  2. 2S. Rondón17mål
  3. 3Isco13mål
  4. 4R. Santa Cruz12mål
  5. 5Júlio César Clement Baptista9mål
  6. 6A. Sadiku9mål
  7. 7Juanmi8mål
  8. 8J. Saviola8mål
  9. 9David Larrubia8mål
  10. 10Joaquín7mål

Listorna bygger på 236 av arenans 237 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 541 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.