Estádio Governador Plácido Aderaldo Castelo
Fortaleza, Ceará, Brasilien·

- Kapacitet
- 63 903
- Underlag
- Naturgräs
Serie A, Serie B, Copa Do Brasil och 2 andra tävlingar, maj 2010 till november 2025. 339 spelade matcher.
Ceara och Fortaleza EC har ytterligare 104 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Ceara
Ceara på den arena klubben delar2010–2025
Visa säsong för säsong17 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | Serie A | 19 | 9 | 9 | 1 | 22 | 12 | +10 | 36 | 1.89 | 11 |
| 2013 | Serie B | 15 | 10 | 3 | 2 | 32 | 16 | +16 | 33 | 2.20 | 4 |
| 2014 | Serie B | 14 | 9 | 4 | 1 | 25 | 13 | +12 | 31 | 2.21 | 5 |
| 2015 | Serie B | 14 | 3 | 7 | 4 | 17 | 19 | -2 | 16 | 1.14 | 4 |
| 2020/21 | Serie A | 20 | 8 | 5 | 7 | 24 | 25 | -1 | 29 | 1.45 | 5 |
| 2020/21 | Copa Do Brasil | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 3 | +6 | 10 | 2.50 | 2 |
| 2021 | CONMEBOL Sudamericana | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2021 | Serie A | 20 | 11 | 7 | 2 | 28 | 14 | +14 | 40 | 2.00 | 10 |
| 2021 | Copa Do Brasil | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2022 | CONMEBOL Sudamericana | 5 | 5 | 0 | 0 | 16 | 2 | +14 | 15 | 3.00 | 3 |
| 2022 | Serie A | 20 | 5 | 8 | 7 | 21 | 22 | -1 | 23 | 1.15 | 4 |
| 2022 | Copa Do Brasil | 4 | 3 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 9 | 2.25 | 3 |
| 2023 | Serie B | 13 | 6 | 4 | 3 | 13 | 10 | +3 | 22 | 1.69 | 7 |
| 2024 | Serie B | 18 | 14 | 2 | 2 | 32 | 12 | +20 | 44 | 2.44 | 8 |
| 2024 | Copa Do Brasil | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025 | Serie A | 16 | 7 | 4 | 5 | 17 | 12 | +5 | 25 | 1.56 | 6 |
| 2025 | Copa Do Brasil | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 | 0 |
| Totalt | 190 | 95 | 57 | 38 | 269 | 171 | +98 | 342 | 1.80 | 74 |
Historien
Rekorden — Ceara
Ytterligheterna för Ceara på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Ceara
Hur ofta Ceara vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
10och 5 till
Räddade en poäng
22och 17 till
Tappade ledningen
24och 19 till
Läst ur målen i 188 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna — Ceara
Hur det gått för lagen som mött Ceara här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fortaleza EC | 12 | 3 | 2 | 7 | 9 | 15 | -6 | 11 | 0.92 |
| Palmeiras | 7 | 3 | 3 | 1 | 10 | 8 | +2 | 12 | 1.71 |
| Santos | 7 | 2 | 1 | 4 | 4 | 8 | -4 | 7 | 1.00 |
| Atletico Goianiense | 7 | 3 | 4 | 0 | 5 | 2 | +3 | 13 | 1.86 |
| Sport Recife | 6 | 0 | 2 | 4 | 3 | 10 | -7 | 2 | 0.33 |
| America Mineiro | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 8 | -1 | 8 | 1.33 |
| Sao Paulo | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 7 | -1 | 6 | 1.00 |
| Avai | 6 | 0 | 2 | 4 | 3 | 9 | -6 | 2 | 0.33 |
| RB Bragantino | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 10 | -2 | 7 | 1.17 |
| Botafogo | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 | 8 | 1.60 |
Visa alla66 klubbar
| Fluminense | 5 | 2 | 0 | 3 | 4 | 5 | -1 | 6 | 1.20 |
| Flamengo | 5 | 0 | 4 | 1 | 6 | 8 | -2 | 4 | 0.80 |
| Corinthians | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 7 | -3 | 4 | 0.80 |
| Atletico-MG | 5 | 1 | 3 | 1 | 4 | 4 | 0 | 6 | 1.20 |
| Bahia | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 6 | -1 | 5 | 1.25 |
| Internacional | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 2 | +1 | 5 | 1.25 |
| Gremio | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 8 | -4 | 1 | 0.25 |
| Chapecoense-sc | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 8 | -6 | 0 | 0.00 |
| Vasco DA Gama | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 4 | +2 | 6 | 1.50 |
| Atletico Paranaense | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 2 | +1 | 5 | 1.25 |
| Goias | 4 | 0 | 4 | 0 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.00 |
| Paraná | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 7 | -2 | 1 | 0.33 |
| Vitoria | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.00 |
| Oeste | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.33 |
| CRB | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 |
| Coritiba | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Juventude | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 3 | 1.00 |
| Guarani Campinas | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Ponte Preta | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Criciuma | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Vila Nova | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Paysandu | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Sampaio Corrêa | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Luverdense | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| ABC | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Nautico Recife | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Cuiaba | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Brusque | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| America-RN | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Botafogo SP | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Ituano | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 |
| Novorizontino | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 3 | 1.50 |
| Mirassol | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 |
| Icasa | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cruzeiro | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Independiente | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Arsenal Sarandi | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Santa Cruz | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Joinville | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| General Caballero JLM | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| ASA | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Portuguesa | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Operario-PR | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Tombense | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Deportivo La Guaira | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Bolívar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Jorge Wilstermann | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| The Strongest | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Grêmio Barueri | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Confiança | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Macaé | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Mogi Mirim | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Guaratinguetá | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Amazonas | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Santa Cruz | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Tuna Luso | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 339 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 770 mål, 477 av hemmalaget och 293 av gästen
Klockan bygger på 331 av arenans 339 spelade matcher (98 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 770 mål. De 8 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Ceara på arenan.
- 1Magno Alves de Araújo25mål
- 2Vina21mål
- 3Cléber14mål
- 4Saulo Mineiro12mål
- 5S. Mendoza10mål
- 6Lima10mål
- 7Erick Pulga8mål
- 8Pedro Raul7mål
- 9Ricardinho7mål
- 10Aylon6mål
Listorna bygger på 331 av arenans 339 spelade matcher (98 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 770 mål. De 8 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.