FootSam
FOOTBALL DATA

Estádio Governador Plácido Aderaldo Castelo

Fortaleza, Ceará, Brasilien·CearaFortaleza EC

1.80poäng per match
50 %hemmavinster
190spelade matcher
Kapacitet
63 903
Underlag
Naturgräs

Serie A, Serie B, Copa Do Brasil och 2 andra tävlingar, maj 2010 till november 2025. 339 spelade matcher.

12 matcherobesegrade i rad här 2010–2013 för Ceara. 7 vinster, 5 oavgjorda.
6–0mot General Caballero JLM 2022 — den största segern platsen sett.
0 av 6Sport Recife har aldrig vunnit här, på 6 besök.

Ceara och Fortaleza EC har ytterligare 104 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan — Ceara

Ceara på den arena klubben delar2010–2025

1.80poäng per match
50 %vinstprocent
955738V–O–F på 190 matcher
269171målskillnad +98
74hållna nollor
44matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2010–2025
Visa säsong för säsong17 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2010Serie A199912212+10361.8911
2013Serie B1510323216+16332.204
2014Serie B149412513+12312.215
2015Serie B143741719-2161.144
2020/21Serie A208572425-1291.455
2020/21Copa Do Brasil431093+6102.502
2021CONMEBOL Sudamericana321051+472.332
2021Serie A2011722814+14402.0010
2021Copa Do Brasil201114-310.500
2022CONMEBOL Sudamericana5500162+14153.003
2022Serie A205872122-1231.154
2022Copa Do Brasil430152+392.253
2023Serie B136431310+3221.697
2024Serie B1814223212+20442.448
2024Copa Do Brasil100101-100.000
2025Serie A167451712+5251.566
2025Copa Do Brasil201123-110.500
Totalt190955738269171+983421.8074
II · Klubben

Historien

Rekorden — Ceara

Ytterligheterna för Ceara på den här arenan

12obesegrad i följd12 sep. 2010 – 6 aug. 20137 vinster, 5 oavgjorda
8raka segrar27 aug. 2024 – 19 nov. 2024
7hållna nollor i följd9 maj 2010 – 8 aug. 2010
3raka förluster26 juli 2015 – 11 aug. 2015

Största segrar

24 sep. 2020Ceara51Brusque+4 mål
14 sep. 2013Ceara40ABC+4 mål
17 nov. 2021Fortaleza EC04Ceara+4 mål
22 sep. 2024Ceara40Vila Nova+4 mål

Största förluster

30 nov. 2013Ceara03Joinville+3 mål emot
20 aug. 2020Ceara03Vasco DA Gama+3 mål emot
10 juni 2021Ceara03Fortaleza EC+3 mål emot
28 maj 2023Ceara03Novorizontino+3 mål emot
15 feb. 2021Ceara13Fluminense+2 mål emot

Vändningarna — Ceara

Hur ofta Ceara vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

10
30 juli 2013Chapecoense-sc31låg under med 1
23 aug. 2015Paraná43låg under med 1
24 sep. 2020Brusque51låg under med 1
11 okt. 2020Corinthians21låg under med 1
25 okt. 2020Coritiba21låg under med 1

och 5 till

Räddade en poäng

22
3 maj 2014Nautico Recife22låg under med 2
18 nov. 2020Palmeiras22låg under med 2
17 okt. 2021RB Bragantino22låg under med 2
13 mars 2025Confiança22låg under med 2
28 aug. 2010Grêmio Barueri22låg under med 1

och 17 till

Tappade ledningen

24
28 aug. 2010Grêmio Barueri22ledde med 1
19 sep. 2010Goias11ledde med 1
10 nov. 2010Botafogo22ledde med 1
1 sep. 2013Palmeiras22ledde med 1
19 okt. 2013America Mineiro11ledde med 1

och 19 till

Läst ur målen i 188 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna — Ceara

Hur det gått för lagen som mött Ceara här

66klubbar har gästat
24av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Fortaleza EC12327915-6110.92
Palmeiras7331108+2121.71
Santos721448-471.00
Atletico Goianiense734052+3131.86
Sport Recife6024310-720.33
America Mineiro622278-181.33
Sao Paulo613267-161.00
Avai602439-620.33
RB Bragantino6213810-271.17
Botafogo522185+381.60
Visa alla66 klubbar
Fluminense520345-161.20
Flamengo504168-240.80
Corinthians511347-340.80
Atletico-MG513144061.20
Bahia412156-151.25
Internacional412132+151.25
Gremio401348-410.25
Chapecoense-sc400428-600.00
Vasco DA Gama420264+261.50
Atletico Paranaense412132+151.25
Goias404055041.00
Paraná301257-210.33
Vitoria310223-131.00
Oeste301213-210.33
CRB321052+372.33
Coritiba301224-210.33
Juventude310226-431.00
Guarani Campinas200215-400.00
Ponte Preta201112-110.50
Criciuma201112-110.50
Vila Nova200205-500.00
Paysandu201112-110.50
Sampaio Corrêa202011021.00
Luverdense210123-131.50
ABC200205-500.00
Nautico Recife201123-110.50
Cuiaba201112-110.50
Brusque200216-500.00
America-RN200214-300.00
Botafogo SP200217-600.00
Ituano201135-210.50
Novorizontino210131+231.50
Mirassol220041+363.00
Icasa200213-200.00
Cruzeiro100101-100.00
Independiente100112-100.00
Arsenal Sarandi101000011.00
Santa Cruz110020+233.00
Joinville110030+333.00
General Caballero JLM100106-600.00
ASA100114-300.00
Portuguesa100112-100.00
Operario-PR100112-100.00
Tombense100102-200.00
Deportivo La Guaira100103-300.00
Bolívar100102-200.00
Jorge Wilstermann100113-200.00
The Strongest100103-300.00
Grêmio Barueri101022011.00
Confiança101022011.00
Macaé100101-100.00
Mogi Mirim110032+133.00
Guaratinguetá100102-200.00
Amazonas100112-100.00
Santa Cruz101033011.00
Tuna Luso100102-200.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 339 färdigspelade matcher

2.34mål per match
793mål totalt
44 %båda lagen målat
41 %över 2,5 mål
22 %över 3,5 mål
37mållösa matcher · 11 %

Vanligaste resultat

1–05115 %
1–14413 %
0–03711 %
2–13510 %
2–0288 %

Målrikaste matcherna

9 okt. 2013Ceara53RB Bragantino8 mål
9 sep. 2014Ceara52America Mineiro7 mål
23 aug. 2015Ceara43Paraná7 mål

Målklockan

När målen faller här — 770 mål, 477 av hemmalaget och 293 av gästen

93
12 %1–15
128
17 %16–30
140
18 %31–45
108
14 %46–60
120
16 %61–75
181
24 %76–90
Hemmalaget 477 Gästen 293Flest mål i 76–90181 stycken

Klockan bygger på 331 av arenans 339 spelade matcher (98 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 770 mål. De 8 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Ceara på arenan.

  1. 1Magno Alves de Araújo25mål
  2. 2Vina21mål
  3. 3Cléber14mål
  4. 4Saulo Mineiro12mål
  5. 5S. Mendoza10mål
  6. 6Lima10mål
  7. 7Erick Pulga8mål
  8. 8Pedro Raul7mål
  9. 9Ricardinho7mål
  10. 10Aylon6mål

Listorna bygger på 331 av arenans 339 spelade matcher (98 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 770 mål. De 8 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.