Estadio El Cobre
El Salvador, Diego de Almagro, Chile·

- Kapacitet
- 20 752
- Underlag
- Naturgräs
Primera División, Copa Chile och CONMEBOL Sudamericana, juli 2019 till april 2025. 91 spelade matcher.
Hemmaplan
Hemmaplan
Cobresal på sin hemmaplan2020/21–2024
Visa säsong för säsong10 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020/21 | Primera División | 17 | 9 | 4 | 4 | 29 | 16 | +13 | 31 | 1.82 | 3 |
| 2020 | Copa Chile | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021 | CONMEBOL Sudamericana | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2021 | Primera División | 16 | 7 | 4 | 5 | 26 | 18 | +8 | 25 | 1.56 | 5 |
| 2022 | Primera División | 15 | 9 | 3 | 3 | 22 | 12 | +10 | 30 | 2.00 | 6 |
| 2022 | Copa Chile | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2023 | Primera División | 14 | 10 | 3 | 1 | 30 | 16 | +14 | 33 | 2.36 | 5 |
| 2023 | Copa Chile | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2024 | Primera División | 15 | 7 | 4 | 4 | 30 | 24 | +6 | 25 | 1.67 | 1 |
| 2024 | Copa Chile | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 85 | 46 | 21 | 18 | 150 | 94 | +56 | 159 | 1.87 | 23 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Cobresal på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Cobresal vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
6och 1 till
Räddade en poäng
7och 2 till
Tappade ledningen
16och 11 till
Läst ur målen i 75 matcher. 10 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Cobresal här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Palestino | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 8 | -3 | 4 | 0.67 |
| Universidad de Chile | 6 | 0 | 3 | 3 | 7 | 11 | -4 | 3 | 0.50 |
| Colo Colo | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 8 | 0 | 7 | 1.40 |
| O'Higgins | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 9 | -4 | 4 | 0.80 |
| Union Espanola | 5 | 0 | 2 | 3 | 3 | 10 | -7 | 2 | 0.40 |
| Everton de Vina | 5 | 0 | 3 | 2 | 6 | 8 | -2 | 3 | 0.60 |
| Union La Calera | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 9 | -4 | 4 | 0.80 |
| Huachipato | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 8 | -4 | 4 | 0.80 |
| A. Italiano | 5 | 5 | 0 | 0 | 10 | 5 | +5 | 15 | 3.00 |
| U. Catolica | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 9 | -1 | 7 | 1.40 |
Visa alla24 klubbar
| Curico Unido | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 10 | -7 | 3 | 0.75 |
| Coquimbo Unido | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 6 | 1.50 |
| Nublense | 4 | 0 | 3 | 1 | 5 | 8 | -3 | 3 | 0.75 |
| Deportes Copiapo | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 10 | -9 | 0 | 0.00 |
| Antofagasta | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| D. La Serena | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.33 |
| Deportes Iquique | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Cobreloa | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 | 1.50 |
| Santiago Wanderers | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Universidad de Concepcion | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Magallanes | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Barnechea | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Melipilla | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Fernández Vial | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 91 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 218 mål, 133 av hemmalaget och 85 av gästen
Klockan bygger på 76 av arenans 91 spelade matcher (84 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 218 mål. De 15 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Cobresal på arenan.
- 1G. Lezcano15mål
- 2C. Waterman10mål
- 3B. Hurtado10mål
- 4L. Valencia9mål
- 5Ó. Salinas8mål
- 6C. Munder6mål
- 7F. Reynero6mål
- 8A. Vilches5mål
- 9M. Donoso5mål
- 10C. Mesías5mål
Listorna bygger på 76 av arenans 91 spelade matcher (84 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 218 mål. De 15 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.