Cobreloa
Primera División 2024 · Estadio Zorros del Desierto · Grundad 1977
- Poäng
- 31
- Matcher
- 30
- V–O–F
- 9–4–17
- Mål
- 33–62
- Målskillnad
- -29
- Poäng/match
- 1.03
- Vinstprocent
- 30 %
- E. Astorgatill 1 maj
- N. Soto1 maj–1 maj
- Pablo Abdala1 maj–1 maj
- D. Giovagnolifrån 1 jun
- C. Bravofrån 1 okt
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
4matcher
- 4
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Höll varenda ledning
Lika i paus
12matcher
- 4
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
14matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 12
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.17mål per match, båda lagens · 30 matcher
- 2.80
- Hemma
- 3.53
- Borta
- Över 1.5 mål26 av 3087 %
- Över 2.5 mål19 av 3063 %
- Över 3.5 mål13 av 3043 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
11 mål i första halvlek, 20 i andra (59 % efter paus). Insläppta: 26 och 32 (52 % efter paus).
Bygger på 34 gjorda och 61 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 33 gjorda och 62 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.36 (-25.7 %)
- I ligan
- 14 av 16
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.28 (-20.5 %)
- I ligan
- 14 av 16
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- +0.68 (+49.4 %)
- I ligan
- 16 av 16
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.7 %
- Skillnad
- -7.7 % (-27.8 %)
- I ligan
- 12 av 16
- Ligasnitt
- 27.7 %
- Skillnad
- +9.0 % (+32.3 %)
- I ligan
- 13 av 16
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 7 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.59
- Skillnad
- -0.19 (-12.0 %)
- I ligan
- 11 av 16
- Ligasnitt
- 1.19
- Skillnad
- -0.52 (-44.1 %)
- I ligan
- 14 av 16
- Ligasnitt
- 0.40
- Skillnad
- +0.33 (+83.3 %)
- Störst i ligan
- 5 av 16
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-314 matcher 47 %
- 4-4-212 matcher 40 %
- 4-2-3-13 matcher 10 %
- 3-5-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Avellaneda30 år | 29 | 2520 | — | 0 | 1 | — | 7.02 |
H. Araya23 år | 29 | 180 | — | — | 1 | — | 6.35 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Espejo23 år | 29 | 2547 | 2 | 1 | 5 | 0 | 6.91 |
B. Tapia21 år | 29 | 2540 | 2 | 0 | 4 | 0 | 6.86 |
L. García28 år | 29 | 1877 | 2 | 0 | 2 | — | 6.76 |
R. González34 år | 22 | 1694 | 0 | 0 | 6 | 1 | 6.60 |
M. Brasil24 år | 9 | 616 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.87 |
D. González25 år | 13 | 496 | — | 0 | 2 | — | 6.58 |
R. Hernández21 år | 9 | 252 | — | 2 | 3 | — | 6.67 |
M. Campagnaro20 år | 7 | 225 | — | — | 0 | — | 6.35 |
B. Ogaz23 år | 9 | 163 | — | 0 | 2 | — | 6.44 |
Mittfältare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Leiva30 år | 29 | 2436 | 1 | 3 | 4 | — | 7.03 |
N. Palma22 år | 24 | 1529 | — | 1 | 3 | — | 6.76 |
C. Bravo30 år | 24 | 1269 | 1 | 2 | 7 | — | 6.66 |
Y. Águila27 år | 12 | 879 | — | 1 | 0 | — | 6.75 |
B. Monroy24 år | 12 | 873 | 3 | 0 | 4 | 0 | 6.93 |
M. Borgnino26 år | 20 | 856 | 3 | 4 | 3 | — | 6.96 |
M. Sandoval32 år | 18 | 758 | — | 0 | 6 | — | 6.85 |
N. Orrego22 år | 17 | 512 | 2 | 0 | 3 | — | 6.89 |
B. Valdés23 år | 19 | 446 | — | 0 | 2 | — | 6.68 |
T. Roco17 år | 8 | 424 | 1 | 2 | 0 | 0 | 6.92 |
A. Mulet23 år | 10 | 286 | — | 0 | 2 | — | 6.50 |
Á. Delgado28 år | 10 | 143 | — | 1 | 0 | — | 6.61 |
J. Meléndez21 år | 2 | 53 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
M. Becerra24 år | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Insaurralde32 år | 22 | 1856 | 6 | 7 | 10 | 2 | 7.14 |
J. Parraguez34 år | 11 | 873 | 5 | 0 | 3 | — | 7.10 |
N. Donadell32 år | 11 | 870 | 3 | 1 | 4 | — | 7.38 |
W. Ponce25 år | 26 | 865 | 2 | 2 | 6 | — | 6.76 |
F. Arancibia27 år | 11 | 813 | — | 0 | 2 | — | 6.75 |
P. Romero18 år | 23 | 564 | — | 0 | 1 | — | 6.58 |
J. Soto29 år | 8 | 453 | 0 | 0 | 4 | 1 | 6.45 |
G. Rodríguez31 år | 10 | 364 | 1 | — | 3 | 1 | 6.53 |
L. Di Maio19 år | 7 | 143 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.44 |
L. Cornejo17 år | 4 | 107 | — | 0 | 1 | — | 6.75 |
L. Parra21 år | 1 | 22 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
15 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.