Estadio de Mendizorroza
Vitoria-Gasteiz, Spanien·

- Kapacitet
- 19 840
- Underlag
- Naturgräs
La Liga, Segunda División och Copa del Rey, augusti 2016 till augusti 2026. 207 spelade matcher.
Har även hetat Estadio Mendizorrotza (2025–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Alaves på sin hemmaplan2016/17–2026/27
Visa säsong för säsong15 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | La Liga | 19 | 7 | 8 | 4 | 19 | 21 | -2 | 29 | 1.53 | 7 |
| 2017/18 | La Liga | 19 | 9 | 1 | 9 | 21 | 23 | -2 | 28 | 1.47 | 7 |
| 2018/19 | La Liga | 19 | 7 | 8 | 4 | 19 | 19 | 0 | 29 | 1.53 | 5 |
| 2018/19 | Copa del Rey | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2019/20 | La Liga | 19 | 7 | 6 | 6 | 20 | 19 | +1 | 27 | 1.42 | 7 |
| 2020/21 | La Liga | 19 | 6 | 6 | 7 | 21 | 25 | -4 | 24 | 1.26 | 5 |
| 2021/22 | La Liga | 19 | 7 | 4 | 8 | 17 | 21 | -4 | 25 | 1.32 | 5 |
| 2022/23 | Segunda División | 23 | 14 | 8 | 1 | 30 | 11 | +19 | 50 | 2.17 | 14 |
| 2022/23 | Copa del Rey | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2023/24 | La Liga | 19 | 9 | 4 | 6 | 23 | 19 | +4 | 31 | 1.63 | 7 |
| 2023/24 | Copa del Rey | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | La Liga | 19 | 6 | 6 | 7 | 14 | 17 | -3 | 24 | 1.26 | 7 |
| 2025/26 | La Liga | 19 | 7 | 6 | 6 | 25 | 25 | 0 | 27 | 1.42 | 3 |
| 2025/26 | Copa del Rey | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2026/27 | La Liga | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 | 2 |
| Totalt | 203 | 85 | 58 | 60 | 222 | 206 | +16 | 313 | 1.54 | 73 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Alaves på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Alaves vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
10och 5 till
Räddade en poäng
18och 13 till
Tappade ledningen
27och 22 till
Läst ur målen i 203 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Alaves här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sevilla | 11 | 4 | 3 | 4 | 12 | 12 | 0 | 15 | 1.36 |
| Villarreal | 10 | 2 | 2 | 6 | 11 | 13 | -2 | 8 | 0.80 |
| Real Betis | 10 | 3 | 4 | 3 | 8 | 7 | +1 | 13 | 1.30 |
| Real Sociedad | 10 | 4 | 2 | 4 | 8 | 8 | 0 | 14 | 1.40 |
| Barcelona | 9 | 7 | 1 | 1 | 23 | 3 | +20 | 22 | 2.44 |
| Atletico Madrid | 9 | 3 | 4 | 2 | 9 | 6 | +3 | 13 | 1.44 |
| Athletic Club | 9 | 2 | 3 | 4 | 9 | 10 | -1 | 9 | 1.00 |
| Valencia | 9 | 1 | 3 | 5 | 8 | 12 | -4 | 6 | 0.67 |
| Celta Vigo | 9 | 3 | 2 | 4 | 9 | 13 | -4 | 11 | 1.22 |
| Real Madrid | 9 | 8 | 0 | 1 | 20 | 7 | +13 | 24 | 2.67 |
Visa alla42 klubbar
| Getafe | 9 | 2 | 4 | 3 | 5 | 8 | -3 | 10 | 1.11 |
| Levante | 8 | 1 | 2 | 5 | 6 | 10 | -4 | 5 | 0.63 |
| Espanyol | 7 | 2 | 1 | 4 | 5 | 7 | -2 | 7 | 1.00 |
| Eibar | 7 | 1 | 2 | 4 | 5 | 10 | -5 | 5 | 0.71 |
| Osasuna | 7 | 5 | 2 | 0 | 10 | 3 | +7 | 17 | 2.43 |
| Leganes | 6 | 0 | 5 | 1 | 8 | 9 | -1 | 5 | 0.83 |
| Girona | 6 | 2 | 3 | 1 | 10 | 9 | +1 | 9 | 1.50 |
| Granada CF | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 13 | -3 | 7 | 1.17 |
| Rayo Vallecano | 6 | 3 | 0 | 3 | 5 | 5 | 0 | 9 | 1.50 |
| Las Palmas | 5 | 1 | 2 | 2 | 3 | 6 | -3 | 5 | 1.00 |
| Valladolid | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 9 | -4 | 4 | 0.80 |
| Mallorca | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 6 | -3 | 4 | 0.80 |
| Malaga | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Cadiz | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Huesca | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Elche | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| Deportivo La Coruna | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Oviedo | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Sporting Gijon | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.00 |
| Lugo | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Tenerife | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Albacete | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Almeria | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Zaragoza | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Mirandes | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Racing Santander | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Ponferradina | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Cartagena | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Andorra | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Ibiza | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Burgos | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Villarreal II | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 207 spelade matcher (9 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 207 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 440 mål, 224 av hemmalaget och 216 av gästen
Klockan bygger på 207 av arenans 207 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 440 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Alaves på arenan.
- 1Joselu19mål
- 2Carlos Vicente12mål
- 3Luis Rioja11mål
- 4Toni Martínez11mål
- 5L. Boyé8mål
- 6Lucas Pérez8mål
- 7M. El Haddadi7mål
- 8Deyverson7mål
- 9Édgar Méndez6mål
- 10Laguardia6mål
Listorna bygger på 207 av arenans 207 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 440 mål.