Estadio de la Romareda
Zaragoza, Spanien·

- Kapacitet
- 34 596
- Underlag
- Naturgräs
Segunda División, La Liga, Copa del Rey och 1 tävling till, september 2010 till maj 2025. 192 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Zaragoza på sin hemmaplan2010/11–2024/25
Visa säsong för säsong12 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | La Liga | 19 | 9 | 3 | 7 | 26 | 27 | -1 | 30 | 1.58 | 6 |
| 2011/12 | La Liga | 19 | 8 | 4 | 7 | 19 | 24 | -5 | 28 | 1.47 | 6 |
| 2012/13 | La Liga | 19 | 5 | 4 | 10 | 23 | 27 | -4 | 19 | 1.00 | 3 |
| 2019/20 | Segunda División | 22 | 9 | 4 | 9 | 30 | 28 | +2 | 31 | 1.41 | 8 |
| 2019/20 | Copa del Rey | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2020/21 | Segunda División | 21 | 9 | 7 | 5 | 20 | 17 | +3 | 34 | 1.62 | 13 |
| 2021/22 | Segunda División | 21 | 7 | 10 | 4 | 16 | 15 | +1 | 31 | 1.48 | 10 |
| 2021/22 | Copa del Rey | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | Segunda División | 21 | 8 | 10 | 3 | 25 | 16 | +9 | 34 | 1.62 | 10 |
| 2023/24 | Segunda División | 21 | 7 | 6 | 8 | 25 | 23 | +2 | 27 | 1.29 | 7 |
| 2024/25 | Segunda División | 21 | 7 | 7 | 7 | 28 | 27 | +1 | 28 | 1.33 | 6 |
| 2024/25 | Copa del Rey | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| Totalt | 189 | 71 | 56 | 62 | 219 | 213 | +6 | 269 | 1.42 | 70 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Zaragoza på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Zaragoza vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
9och 4 till
Räddade en poäng
18och 13 till
Läst ur målen i 189 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Zaragoza här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Malaga | 8 | 3 | 5 | 0 | 12 | 8 | +4 | 14 | 1.75 |
| Sporting Gijon | 8 | 0 | 4 | 4 | 5 | 13 | -8 | 4 | 0.50 |
| Levante | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | -2 | 5 | 0.83 |
| Oviedo | 6 | 3 | 3 | 0 | 10 | 6 | +4 | 12 | 2.00 |
| Tenerife | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 9 | -3 | 5 | 0.83 |
| Mirandes | 6 | 2 | 2 | 2 | 4 | 4 | 0 | 8 | 1.33 |
| Racing Santander | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 12 | -5 | 5 | 0.83 |
| Espanyol | 5 | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | -1 | 5 | 1.00 |
| Granada CF | 5 | 0 | 2 | 3 | 3 | 6 | -3 | 2 | 0.40 |
| Albacete | 5 | 2 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 | 8 | 1.60 |
Visa alla55 klubbar
| Almeria | 5 | 2 | 0 | 3 | 5 | 6 | -1 | 6 | 1.20 |
| Huesca | 5 | 2 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 8 | 1.60 |
| Mallorca | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 9 | -3 | 4 | 0.80 |
| FC Cartagena | 5 | 2 | 1 | 2 | 5 | 6 | -1 | 7 | 1.40 |
| Burgos | 5 | 2 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 | 8 | 1.60 |
| Las Palmas | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 8 | -4 | 2 | 0.50 |
| Sevilla | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 9 | 2.25 |
| Leganes | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 4 | +3 | 6 | 1.50 |
| Real Madrid | 4 | 3 | 1 | 0 | 14 | 2 | +12 | 10 | 2.50 |
| Deportivo La Coruna | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 10 | -6 | 0 | 0.00 |
| Eibar | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 5 | 0 | 5 | 1.25 |
| Alcorcon | 4 | 4 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 12 | 3.00 |
| Lugo | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | -1 | 4 | 1.00 |
| Rayo Vallecano | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 7 | +1 | 9 | 2.25 |
| Elche | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 4 | 1.00 |
| Ponferradina | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.50 |
| Barcelona | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 9 | 3.00 |
| Atletico Madrid | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 |
| Athletic Club | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.00 |
| Valencia | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 | 4 | 1.33 |
| Getafe | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 |
| Girona | 3 | 0 | 2 | 1 | 5 | 6 | -1 | 2 | 0.67 |
| Real Sociedad | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.00 |
| Valladolid | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1.33 |
| Osasuna | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| Fuenlabrada | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.33 |
| Villarreal | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 |
| Real Betis | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 |
| Cadiz | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 4 | 2.00 |
| Castellón | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| FC Andorra | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Amorebieta | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Ibiza | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Racing Ferrol | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Villarreal II | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Eldense | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
| Celta Vigo | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Alaves | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Cordoba | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Numancia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Extremadura UD | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Hércules | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| UD Logroñés | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Real Sociedad II | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sabadell | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 192 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 443 mål, 221 av hemmalaget och 222 av gästen
Klockan bygger på 192 av arenans 192 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 443 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Zaragoza på arenan.
- 1Hélder Manuel Marques Postiga14mål
- 2Iván Azón14mål
- 3L. Suárez11mål
- 4Antonio Galdeano Benítez8mål
- 5J. Narváez7mål
- 6Mario Soberón7mål
- 7Francho Serrano7mål
- 8Maikel Mesa6mål
- 9G. Simeone6mål
- 10Gabriel Fernández Arenas5mål
Listorna bygger på 192 av arenans 192 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 443 mål.