Estadio Carlos Belmonte
Albacete, Spanien·

- Kapacitet
- 17 524
- Underlag
- Naturgräs
Segunda División och Copa del Rey, augusti 2019 till augusti 2026. 134 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Albacete på sin hemmaplan2019/20–2026/27
Visa säsong för säsong9 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019/20 | Segunda División | 21 | 5 | 9 | 7 | 19 | 22 | -3 | 24 | 1.14 | 5 |
| 2020/21 | Segunda División | 21 | 5 | 6 | 10 | 16 | 23 | -7 | 21 | 1.00 | 5 |
| 2021/22 | Copa del Rey | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2022/23 | Segunda División | 22 | 10 | 7 | 5 | 31 | 22 | +9 | 37 | 1.68 | 7 |
| 2023/24 | Segunda División | 21 | 9 | 8 | 4 | 28 | 21 | +7 | 35 | 1.67 | 6 |
| 2024/25 | Segunda División | 21 | 11 | 6 | 4 | 35 | 25 | +10 | 39 | 1.86 | 7 |
| 2025/26 | Segunda División | 21 | 9 | 4 | 8 | 30 | 32 | -2 | 31 | 1.48 | 5 |
| 2025/26 | Copa del Rey | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | 1.33 | 0 |
| 2026/27 | Segunda División | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 134 | 51 | 41 | 42 | 168 | 156 | +12 | 194 | 1.45 | 35 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Albacete på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Albacete vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
8och 3 till
Räddade en poäng
15och 10 till
Tappade ledningen
27och 22 till
Läst ur målen i 134 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Albacete här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oviedo | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 6 | +2 | 11 | 1.83 |
| Sporting Gijon | 6 | 2 | 3 | 1 | 10 | 8 | +2 | 9 | 1.50 |
| Zaragoza | 6 | 0 | 1 | 5 | 2 | 10 | -8 | 1 | 0.17 |
| Mirandes | 6 | 2 | 1 | 3 | 11 | 10 | +1 | 7 | 1.17 |
| Malaga | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 8 | -2 | 4 | 0.80 |
| Tenerife | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 4 | +4 | 7 | 1.40 |
| Huesca | 5 | 0 | 2 | 3 | 7 | 10 | -3 | 2 | 0.40 |
| Racing Santander | 5 | 1 | 2 | 2 | 6 | 8 | -2 | 5 | 1.00 |
| Las Palmas | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 | 1.25 |
| Leganes | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.00 |
Visa alla47 klubbar
| Levante | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 10 | 2.50 |
| Eibar | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 5 | +1 | 6 | 1.50 |
| Almeria | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | 1.75 |
| Cadiz | 4 | 1 | 0 | 3 | 1 | 5 | -4 | 3 | 0.75 |
| FC Cartagena | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 7 | -4 | 2 | 0.50 |
| Burgos | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 4 | 1.00 |
| Deportivo La Coruna | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | 3.00 |
| Alcorcon | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 | 2.33 |
| Granada CF | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 6 | 2.00 |
| Lugo | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | 1.33 |
| Elche | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Ponferradina | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | 2.33 |
| Castellón | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | 1.67 |
| FC Andorra | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| Racing Ferrol | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| Espanyol | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 4 | 2.00 |
| Girona | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 |
| Cordoba | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 |
| Valladolid | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Rayo Vallecano | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Fuenlabrada | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Real Sociedad II | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Villarreal II | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Eldense | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Barcelona | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Celta Vigo | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Real Madrid | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Alaves | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Numancia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Cultural Leonesa | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Mallorca | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Extremadura UD | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| UD Logroñés | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Amorebieta | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Ibiza | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Sabadell | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| AD Ceuta FC | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 134 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 324 mål, 168 av hemmalaget och 156 av gästen
Klockan bygger på 134 av arenans 134 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 324 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Albacete på arenan.
- 1Alberto Quiles13mål
- 2Higinio Marín12mål
- 3Manu Fuster11mål
- 4Jefté Betancor9mål
- 5Jon Morcillo7mål
- 6Dani Ojeda6mål
- 7Maikel Mesa6mål
- 8Agus Medina6mål
- 9Christian Kofane6mål
- 10Alfredo Ortuño5mål
Listorna bygger på 134 av arenans 134 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 324 mål.