FootSam
FOOTBALL DATA

Donaustadion

Ulm, Tyskland·SSV Ulm 1846

poäng per match
0.87
hemmavinster
22 %
spelade matcher
23
Kapacitet
19 500
Underlag
Naturgräs

2. Bundesliga och DFB Pokal, augusti 2014 till augusti 2025. 25 spelade matcher.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

SSV Ulm 1846 på sin hemmaplan2018/19–2025/26

0.87poäng per match
22 %vinstprocent
5513V–O–F på 23 matcher
2436målskillnad -12
3hållna nollor
9matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2018/19–2025/26
Visa säsong för säsong6 säsonger
Hemmaplan, säsong för säsong
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2018/19DFB Pokal210136-331.500
2019/20DFB Pokal100102-200.000
2021/22DFB Pokal100101-100.000
2024/252. Bundesliga174582122-1171.003
2024/25DFB Pokal100104-400.000
2025/26DFB Pokal100101-100.000
Totalt2355132436-12200.873
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för SSV Ulm 1846 på den här arenan

4obesegrad i följd1 nov. 2024 – 26 jan. 20251 vinster, 3 oavgjorda
2raka segrar28 mars 2025 – 12 apr. 2025
1hållna nollor i följd1 nov. 2024
7raka förluster30 okt. 2018 – 14 sep. 2024

Största förluster

30 okt. 2018SSV Ulm 184615Fortuna Düsseldorf+4 mål emot
16 aug. 2024SSV Ulm 184604Bayern München+4 mål emot
10 aug. 2019SSV Ulm 184602FC Heidenheim+2 mål emot
8 feb. 2025SSV Ulm 184602SC Paderborn 07+2 mål emot
20 apr. 2025SSV Ulm 184623Hertha BSC+1 mål emot

Vändningarna

Hur ofta SSV Ulm 1846 vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

0

Klubben har aldrig vunnit efter att ha legat under här.

Räddade en poäng

2
1 dec. 2024SpVgg Greuther Fürth11låg under med 1
18 maj 2025Preußen Münster22låg under med 1

Tappade ledningen

7
30 okt. 2018Fortuna Düsseldorf15ledde med 1
4 aug. 20241. FC Kaiserslautern12ledde med 1
25 aug. 2024Fortuna Düsseldorf12ledde med 1
14 sep. 20241. FC Nürnberg12ledde med 1
14 dec. 2024Hamburger SV11ledde med 1

och 2 till

Läst ur målen i 23 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött SSV Ulm 1846 här

20klubbar har gästat
11av dem har vunnit här
Gästerna som lyckats bäst
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Fortuna Düsseldorf220072+563.00
1. FC Nürnberg220031+263.00
SV Elversberg211010+142.00
Bayern München110040+433.00
Hertha BSC110032+133.00
Hannover 96110021+133.00
Eintracht Frankfurt100112-100.00
FC Schalke 04101000011.00
Hamburger SV101011011.00
Jahn Regensburg100115-400.00
Visa alla20 klubbar
Gästerna som lyckats sämst
SpVgg Greuther Fürth101011011.00
1. FC Magdeburg100101-100.00
FC Heidenheim110020+233.00
SV Darmstadt 98100112-100.00
SC Paderborn 07110020+233.00
1. FC Köln110010+133.00
Eintracht Braunschweig100113-200.00
1. FC Kaiserslautern110021+133.00
Karlsruher SC110010+133.00
Preußen Münster101022011.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 25 färdigspelade matcher

2.68mål per match
67mål totalt
56 %båda lagen målat
52 %över 2,5 mål
28 %över 3,5 mål
2mållösa matcher · 8 %

Vanligaste resultat

0–1416 %
1–2416 %
0–028 %
0–228 %
1–128 %

Målrikaste matcherna

20 apr. 2025SSV Ulm 184623Hertha BSC5 mål

Målklockan

När målen faller här — 67 mål, 28 av hemmalaget och 39 av gästen

9
13 %1–15
5
7 %16–30
10
15 %31–45
12
18 %46–60
8
12 %61–75
23
34 %76–90
Hemmalaget 28 Gästen 39Flest mål i 76–9023 stycken

Klockan bygger på 25 av arenans 25 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 67 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för SSV Ulm 1846 på arenan.

  1. 1S. Telalović9mål
  2. 2F. Higl4mål
  3. 3L. Röser2mål
  4. 4O. Batista Meier2mål
  5. 5A. Keller2mål
  6. 6S. Kienle1mål
  7. 7Vitalij Lux1mål
  8. 8A. Morina1mål
  9. 9D. Dressel1mål
  10. 10T. Rühle1mål

Listorna bygger på 25 av arenans 25 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 67 mål.