FootSam
FOOTBALL DATA

Çotanak Stadyumu

Giresun, Turkiet·Giresunspor

1.05poäng per match
28 %hemmavinster
61spelade matcher
Kapacitet
22 028
Underlag
Naturgräs

Süper Lig, 1. Lig och Türkiye Kupası, augusti 2021 till september 2025. 62 spelade matcher.

Har även hetat Cotanak Stadyumu (2025)

Giresunspor har ytterligare 3 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Giresunspor på sin hemmaplan2021/22–2025/26

1.05poäng per match
28 %vinstprocent
171331V–O–F på 61 matcher
6594målskillnad -29
13hållna nollor
25matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2021/22–2025/26
Visa säsong för säsong8 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2021/22Süper Lig197572321+2261.375
2021/22Türkiye Kupası110042+233.000
2022/23Süper Lig186482529-4221.224
2022/23Türkiye Kupası320168-262.000
2023/241. Lig171313530-2560.354
2023/24Türkiye Kupası101011011.000
2024/25Türkiye Kupası100101-100.000
2025/26Türkiye Kupası100112-100.000
Totalt611713316594-29641.0513
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Giresunspor på den här arenan

6obesegrad i följd27 feb. 2022 – 15 maj 20223 vinster, 3 oavgjorda
4raka segrar20 nov. 2021 – 17 dec. 2021
2hållna nollor i följd17 apr. 2022 – 29 apr. 2022
9och räknarraka förluster17 feb. 2024 – 18 sep. 2025

Största segrar

17 maj 2023Giresunspor30Hatayspor+3 mål
17 dec. 2021Giresunspor31Altay+2 mål
27 feb. 2022Giresunspor31Göztepe+2 mål

Största förluster

17 mars 2024Giresunspor06Şanlıurfaspor+6 mål emot
28 jan. 2023Giresunspor04Galatasaray+4 mål emot
25 nov. 2023Giresunspor14Kocaelispor+3 mål emot
19 jan. 2024Giresunspor03Çorum FK+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Giresunspor vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

4
9 nov. 2022Ankaraspor32låg under med 2
5 dec. 2021Fatih Karagümrük31låg under med 1
20 okt. 2022Amasyaspor 196831låg under med 1
5 nov. 2022İstanbulspor32låg under med 1

Räddade en poäng

7
2 apr. 2022Sivasspor22låg under med 2
2 apr. 2023Alanyaspor22låg under med 2
26 sep. 2021Kayserispor11låg under med 1
15 maj 2022Başakşehir11låg under med 1
24 okt. 2022Ankaragücü11låg under med 1

och 2 till

Tappade ledningen

4
10 mars 2023Fatih Karagümrük22ledde med 2
12 feb. 2022Fenerbahçe12ledde med 1
28 apr. 2024Sakaryaspor23ledde med 1
18 sep. 2025Yeni Orduspor12ledde med 1

Läst ur målen i 60 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Giresunspor här

43klubbar har gästat
28av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Beşiktaş211010+142.00
Başakşehir211053+242.00
Konyaspor211010+142.00
Fenerbahçe211032+142.00
Galatasaray220060+663.00
Göztepe210143+131.50
Alanyaspor211053+242.00
Trabzonspor220052+363.00
Kayserispor211032+142.00
Sivasspor201123-110.50
Visa alla43 klubbar
Kasımpaşa210121+131.50
Antalyaspor210123-131.50
Adana Demirspor210134-131.50
Altay201113-210.50
Gaziantep FK200224-200.00
Hatayspor210113-231.50
Ümraniyespor220031+263.00
Fatih Karagümrük201135-210.50
Ankaraspor100123-100.00
Gençlerbirliği S.K.110010+133.00
Yeni Malatyaspor100101-100.00
Rizespor100102-200.00
Erzurumspor FK100101-100.00
Ankaragücü101011011.00
Adanaspor110010+133.00
Boluspor110010+133.00
İstanbulspor100123-100.00
Ankara Demirspor100124-200.00
Bodrum FK110010+133.00
Bandırmaspor110010+133.00
Eyüpspor101000011.00
Keçiörengücü110010+133.00
Manisa F.K.101000011.00
Sakaryaspor110032+133.00
Beykoz Anadolu110030+333.00
Şanlıurfaspor110060+633.00
Çorum FK110030+333.00
Beyoğlu Yeni Çarşı101011011.00
Karacabey Belediyespor110050+533.00
Kocaelispor110041+333.00
Yeni Orduspor110021+133.00
Amasyaspor 1968100113-200.00
Viranşehir Belediyespor110010+133.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 62 färdigspelade matcher

2.60mål per match
161mål totalt
47 %båda lagen målat
48 %över 2,5 mål
31 %över 3,5 mål
5mållösa matcher · 8 %

Vanligaste resultat

0–11219 %
1–1610 %
0–058 %
1–258 %
1–046 %

Målrikaste matcherna

Målklockan

När målen faller här — 158 mål, 63 av hemmalaget och 95 av gästen

15
9 %1–15
28
18 %16–30
26
16 %31–45
27
17 %46–60
24
15 %61–75
38
24 %76–90
Hemmalaget 63 Gästen 95Flest mål i 76–9038 stycken

Klockan bygger på 61 av arenans 62 spelade matcher (98 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 158 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Giresunspor på arenan.

  1. 1R. Bajić8mål
  2. 2U. Nayir6mål
  3. 3Borja Sainz6mål
  4. 4F. Diabaté4mål
  5. 5Serginho4mål
  6. 6J. Champness3mål
  7. 7V. Savićević3mål
  8. 8J. Campuzano2mål
  9. 9A. Pérez2mål
  10. 10B. Kuwas2mål

Listorna bygger på 61 av arenans 62 spelade matcher (98 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 158 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.