FootSam
FOOTBALL DATA

BWT-Stadion am Hardtwald

Tyskland·SV Sandhausen

1.22poäng per match
31 %hemmavinster
72spelade matcher

2. Bundesliga och DFB Pokal, augusti 2019 till maj 2023. 72 spelade matcher.

4–0mot 1. FC Heidenheim 2021 — den största segern platsen sett.
2.20poäng per match för Karlsruher SC — den gäst som klarat sig bäst här, på 5 besök.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

SV Sandhausen på sin hemmaplan2019/20–2022/23

1.22poäng per match
31 %vinstprocent
222228V–O–F på 72 matcher
88111målskillnad -23
16hållna nollor
24matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2019/20–2022/23
Visa säsong för säsong7 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2019/202. Bundesliga175842019+1231.354
2019/20DFB Pokal100101-100.000
2020/212. Bundesliga179442921+8311.827
2021/222. Bundesliga174581929-10171.002
2021/22DFB Pokal100104-400.000
2022/232. Bundesliga174491833-15160.943
2022/23DFB Pokal201124-210.500
Totalt7222222888111-23881.2216
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för SV Sandhausen på den här arenan

9obesegrad i följd16 aug. 2019 – 22 dec. 20194 vinster, 5 oavgjorda
4raka segrar4 apr. 2021 – 16 maj 2021
3hållna nollor i följd28 feb. 2021 – 4 apr. 2021
4raka förluster9 nov. 2022 – 19 feb. 2023

Största segrar

Största förluster

3 okt. 2021SV Sandhausen16SV Darmstadt 98+5 mål emot
19 mars 2023SV Sandhausen05FC St. Pauli+5 mål emot
7 aug. 2021SV Sandhausen04RB Leipzig+4 mål emot
3 feb. 2023SV Sandhausen04SV Darmstadt 98+4 mål emot
28 nov. 2020SV Sandhausen14Erzgebirge Aue+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta SV Sandhausen vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

3
9 nov. 2019SpVgg Greuther Fürth32låg under med 1
19 sep. 2020SV Darmstadt 9832låg under med 1
25 apr. 2021Hannover 9642låg under med 1

Räddade en poäng

11
23 apr. 2023SC Paderborn 0722låg under med 2
21 sep. 2019VfL Bochum11låg under med 1
5 okt. 2019Erzgebirge Aue22låg under med 1
22 dec. 2019Holstein Kiel22låg under med 1
8 mars 2020FC St. Pauli22låg under med 1

och 6 till

Tappade ledningen

13
6 nov. 2020Eintracht Braunschweig22ledde med 2
13 feb. 2021Karlsruher SC23ledde med 2
19 okt. 2022Karlsruher SC22ledde med 2
5 okt. 2019Erzgebirge Aue22ledde med 1
15 dec. 2019Hamburger SV11ledde med 1

och 8 till

Läst ur målen i 72 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött SV Sandhausen här

30klubbar har gästat
20av dem har vunnit här
Karlsruher SCbästa gäst · 2.20 p/match på 5 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Karlsruher SC5320104+6112.20
Hannover 964103712-530.75
1. FC Nürnberg420267-161.50
Hamburger SV412144051.25
Jahn Regensburg411244041.00
1. FC Heidenheim430188092.25
SV Darmstadt 984202125+761.50
FC St. Pauli412184+451.25
Holstein Kiel412166051.25
Fortuna Düsseldorf311121+141.33
Visa alla30 klubbar
SpVgg Greuther Fürth320173+462.00
SC Paderborn 07303044031.00
Erzgebirge Aue311165+141.33
VfL Bochum202022021.00
Dynamo Dresden210122031.50
Arminia Bielefeld201112-110.50
Eintracht Braunschweig202044021.00
Hansa Rostock220031+263.00
VfL Osnabrück210113-231.50
SC Freiburg110020+233.00
Werder Bremen101022011.00
Borussia Mönchengladbach110010+133.00
VfB Stuttgart100112-100.00
RB Leipzig110040+433.00
FC Schalke 04110021+133.00
1. FC Magdeburg100101-100.00
Ingolstadt110020+233.00
1. FC Kaiserslautern101000011.00
Würzburger Kickers100101-100.00
SV Wehen101000011.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 72 färdigspelade matcher

2.76mål per match
199mål totalt
53 %båda lagen målat
53 %över 2,5 mål
35 %över 3,5 mål
6mållösa matcher · 8 %

Vanligaste resultat

1–1811 %
2–2811 %
0–068 %
0–168 %
0–268 %

Målrikaste matcherna

Målklockan

När målen faller här — 199 mål, 88 av hemmalaget och 111 av gästen

26
13 %1–15
30
15 %16–30
33
17 %31–45
39
20 %46–60
29
15 %61–75
42
21 %76–90
Hemmalaget 88 Gästen 111Flest mål i 76–9042 stycken

Klockan bygger på 72 av arenans 72 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 199 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för SV Sandhausen på arenan.

  1. 1K. Behrens15mål
  2. 2J. Bachmann7mål
  3. 3D. Keita-Ruel6mål
  4. 4A. Bouhaddouz5mål
  5. 5D. Kinsombi4mål
  6. 6P. Testroet4mål
  7. 7A. Esswein4mål
  8. 8C. Kinsombi4mål
  9. 9D. Đumić3mål
  10. 10J. Biada3mål

Listorna bygger på 72 av arenans 72 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 199 mål.