Bandırma 17 Eylül Stadı
Bandırma, Turkiet·

- Kapacitet
- 12 725
- Underlag
- Naturgräs
1. Lig och Türkiye Kupası, december 2011 till april 2026. 132 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Bandırmaspor på sin hemmaplan2011/12–2025/26
Visa säsong för säsong18 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Türkiye Kupası | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2012/13 | Türkiye Kupası | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2013/14 | Türkiye Kupası | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2015/16 | Türkiye Kupası | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 5 | -3 | 2 | 0.50 | 1 |
| 2016/17 | Türkiye Kupası | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2017/18 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | Türkiye Kupası | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2020/21 | 1. Lig | 17 | 8 | 5 | 4 | 26 | 23 | +3 | 29 | 1.71 | 4 |
| 2020/21 | Türkiye Kupası | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2021/22 | 1. Lig | 19 | 12 | 2 | 5 | 33 | 17 | +16 | 38 | 2.00 | 10 |
| 2021/22 | Türkiye Kupası | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2022/23 | 1. Lig | 17 | 8 | 4 | 5 | 24 | 26 | -2 | 28 | 1.65 | 3 |
| 2022/23 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | 1. Lig | 17 | 6 | 6 | 5 | 27 | 18 | +9 | 24 | 1.41 | 6 |
| 2023/24 | Türkiye Kupası | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | 1. Lig | 21 | 14 | 4 | 3 | 34 | 18 | +16 | 46 | 2.19 | 11 |
| 2024/25 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | 1. Lig | 17 | 9 | 5 | 3 | 24 | 13 | +11 | 32 | 1.88 | 10 |
| Totalt | 131 | 68 | 30 | 33 | 207 | 141 | +66 | 234 | 1.79 | 52 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Bandırmaspor på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Bandırmaspor vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
11och 6 till
Räddade en poäng
11och 6 till
Tappade ledningen
14och 9 till
Läst ur målen i 131 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Bandırmaspor här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Boluspor | 7 | 1 | 1 | 5 | 4 | 11 | -7 | 4 | 0.57 |
| Keçiörengücü | 7 | 2 | 4 | 1 | 10 | 8 | +2 | 10 | 1.43 |
| Erzurumspor FK | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 9 | 0 | 7 | 1.17 |
| Ümraniyespor | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 11 | -9 | 0 | 0.00 |
| Manisa F.K. | 5 | 2 | 2 | 1 | 9 | 6 | +3 | 8 | 1.60 |
| Gençlerbirliği S.K. | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 8 | -2 | 5 | 1.25 |
| Adanaspor | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 7 | -2 | 3 | 0.75 |
| İstanbulspor | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.25 |
| Eyüpspor | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 6 | 0 | 9 | 2.25 |
| Sakaryaspor | 4 | 0 | 1 | 3 | 6 | 10 | -4 | 1 | 0.25 |
Visa alla56 klubbar
| Beykoz Anadolu | 4 | 0 | 1 | 3 | 5 | 11 | -6 | 1 | 0.25 |
| Şanlıurfaspor | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 8 | -5 | 4 | 1.00 |
| Çorum FK | 4 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 5 | 1.25 |
| Altay | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Altınordu | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 |
| Bodrum FK | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 4 | 1.33 |
| Pendikspor | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Samsunspor | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.67 |
| Kocaelispor | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 4 | 1.33 |
| Göztepe | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Yeni Malatyaspor | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Bursaspor | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.50 |
| Ankaragücü | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Adana Demirspor | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Balıkesirspor | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Denizlispor | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 4 | +4 | 6 | 3.00 |
| Giresunspor | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 3 | 1.50 |
| Amed | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Menemen FK | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Vanspor FK | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Esenler Erokspor | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Karacabey Belediyespor | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 |
| Iğdır FK | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Başakşehir | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Ankaraspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Akhisarspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sivasspor | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| Rizespor | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Elazığspor | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Eskişehirspor | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Hatayspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Darıca Gençlerbirliği | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Fatih Karagümrük | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Kahramanmaraşspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Sancaktepe Belediyespor | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sarıyer | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Güzide Gebzespor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Somaspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Serik Spor | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Turgutluspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Çankaya FK | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Yeşil Bursa | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Gaziosmanpaşaspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Kilimli Belediyespor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Yozgatspor AŞ | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Alanya 1221 FK | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 132 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 351 mål, 209 av hemmalaget och 142 av gästen
Klockan bygger på 132 av arenans 132 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 351 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Bandırmaspor på arenan.
- 1Marco Paixão11mål
- 2D. Davas11mål
- 3Douglas Tanque8mål
- 4M. Djitté7mål
- 5K. Avcı7mål
- 6L. Ayçiçek6mål
- 7A. Çiçek6mål
- 8G. Landel6mål
- 9B. Messaoudi6mål
- 10A. Manaj6mål
Listorna bygger på 132 av arenans 132 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 351 mål.