FootSam
FOOTBALL DATA

Warren Moon

Aktiv

Australia · 44 år · Central Coast Mariners

104 matcher, 4 klubbar mellan 2020 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

104matcher
33–30–41V–O–F
1.24poäng/match
32 %vinstprocent
129poäng
133–142mål
-9målskillnad
23hållna nollor
333041
Bäst iBrisbane Roar1.27 p/m78 matcher
Svagast iCentral Coast Mariners1.13 p/m23 matcher
Bästa säsong20201.48 p/m27 matcher
Flest matcherBrisbane Roar78 matcher

96 av 104 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Lions2015–2019
Brisbane Roar2020–2023

Poäng per match, period för period

Brisbane Roar 2020–20231.3175
Central Coast Mariners 2025–nu1.1323
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
LionsAustralia2015–2019inga matcher i vår databas
Brisbane RoarAustralia2020–2023752620299592981.31
Papua New Guinea2024inga matcher i vår databas
Central Coast MarinersAustralia2025–nu236893138261.13

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.27 p/mBrisbane Roarpå 78 matcher
Bästa målskillnad+0.01 per matchBrisbane Roar98–97 på 78 matcher
Flest matcher78Brisbane Roar26–21–31
Flest vinster26Brisbane Roarpå 78 matcher
Flest poäng99Brisbane Roarpå 78 matcher
Längsta sejour75 matcherBrisbane Roar2020–2023

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232020 · Brisbane Roar · 1.48 p/m på 27 matcher202021 · Brisbane Roar · 1.10 p/m på 29 matcher212022 · Brisbane Roar · 1.23 p/m på 22 matcher222024 · Papua New Guinea · 1.33 p/m på 3 matcher242025 · Central Coast Mariners · 1.14 p/m på 22 matcher252026 · Central Coast Mariners · 1.00 p/m på 1 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Papua New GuineaCentral Coast Marinerssnitt 1.24match 1104
Starkaste sträckan1.42 p/m+0.18 mot karriärsnittetMatch 138 · 2020-12-292022-01-29Brisbane Roar15 vinster av 38 · 5141
Svagaste sträckan1.00 p/m0.24 mot karriärsnittetMatch 5087 · 2022-04-092025-12-31Brisbane RoarPapua New GuineaCentral Coast Mariners8 vinster av 38 · 4155

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-2-1 1.33 mot 1.24.

4-4-225 28.1 %1.24 p/m
3-4-2-118 20.2 %1.33 p/m
4-2-3-18 9 %
4-1-4-17 7.9 %
3-4-35 5.6 %
5-4-15 5.6 %
3-4-1-24 4.5 %
4-4-1-14 4.5 %
3-5-23 3.4 %
4-3-33 3.4 %
5-3-23 3.4 %
4-5-12 2.2 %
3-1-4-21 1.1 %
4-1-3-21 1.1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Brisbane Roar
3-4-2-14-4-2
67

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 89 matcher mellan 2020 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Brisbane Roar2020-12-292023-02-18

FöreR. Fowler1.43 28
UnderHan1.27 78−0.16
EfterN. Green1.44 9+0.17

Central Coast Mariners2025-11-222026-07-22

FöreM. Jackson1.52 77
UnderHan1.13 23−0.39

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 3 andraplatser sedan 2015
15
16
17
18
19

Ett steg per år från 2015 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • NPL FinalsAustralia2019Tvåa
  • Brisbane Silver BootAustralia2019Vinnare
  • NPL FinalsAustralia2018Tvåa
  • FQPL 3 MetroAustralia2017Vinnare
  • FQPL 3 MetroAustralia2016Vinnare
  • FQPL 3 MetroAustralia2015Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.14 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.98snitt 1.241.42
HögstBrisbane Roar1.27 p/m på 78
LägstCentral Coast Mariners1.13 p/m på 23
Spann0.14 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Warren Moon med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.