FootSam
FOOTBALL DATA

M. Jackson

Aktiv

England · 48 år · Central Coast Mariners

102 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2022 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

102matcher
38–30–34V–O–F
1.41poäng/match
37 %vinstprocent
144poäng
141–147mål
-6målskillnad
29hållna nollor
383034
Bäst iCentral Coast Mariners1.52 p/m77 matcher
Svagast iMilton Keynes Dons1.08 p/m25 matcher
Bästa säsong20232.13 p/m39 matcher
Flest matcherCentral Coast Mariners77 matcher

102 av 102 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Leeds United U182016–2020
Leeds United U232020–2022
Leeds United U212020–2022

Poäng per match, period för period

Central Coast Mariners 2023–nu1.5277
Milton Keynes Dons 2022–20231.0824
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Leeds United U182016–2020inga matcher i vår databas
Leeds United U232020–2022inga matcher i vår databas
Leeds United U212020–2022inga matcher i vår databas
Milton Keynes DonsEngland2022–20232468102335261.08
Central Coast MarinersAustralia2023–nu773221241181121171.52

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.52 p/mCentral Coast Marinerspå 77 matcher
Bästa målskillnad+0.08 per matchCentral Coast Mariners118–112 på 77 matcher
Flest matcher77Central Coast Mariners32–21–24
Flest vinster32Central Coast Marinerspå 77 matcher
Flest poäng117Central Coast Marinerspå 77 matcher
Längsta sejour77 matcherCentral Coast Mariners2023–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012322232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Central Coast Marinerssnitt 1.41match 1102
Starkaste sträckan2.18 p/m+0.77 mot karriärsnittetMatch 2764 · 2023-10-262024-05-25Central Coast Mariners25 vinster av 38 · 7532
Svagaste sträckan0.89 p/m0.52 mot karriärsnittetMatch 63100 · 2024-05-182025-10-25Central Coast Mariners7 vinster av 38 · 4477

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.48.

4-4-248 47.1 %1.48 p/m
4-2-3-119 18.6 %1.47 p/m
3-4-312 11.8 %1.42 p/m
5-3-26 5.9 %
3-4-2-14 3.9 %
4-3-34 3.9 %
5-4-14 3.9 %
3-4-1-22 2 %
3-5-21 1 %
4-2-2-21 1 %
4-4-1-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 102 matcher mellan 2022 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Milton Keynes Dons2022-12-262023-05-07

UnderHan1.08 25
EfterGraham Robert Alexander1.14 14+0.06

Central Coast Mariners2023-10-202025-11-07

UnderHan1.52 77
EfterWarren Moon1.13 23−0.39

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 1 andraplats sedan 2016
20
21
22
23

Ett steg per år från 2020 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • A-League MenAustralia2023/2024Vinnare
  • AFC Champions League TwoAsia2023/2024Vinnare
  • Queensland Champions CupWorld2022Tvåa
  • Premier League 2 Division TwoEngland2020/2021Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.44 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.93snitt 1.411.67
HögstCentral Coast Mariners1.52 p/m på 77
LägstMilton Keynes Dons1.08 p/m på 25
Spann0.44 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Jackson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.