FootSam
FOOTBALL DATA

Tomohiro Katanosaka

Aktiv

Japan · 55 år · Oita Trinita

176 matcher, 2 klubbar mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

176matcher
52–47–77V–O–F
1.15poäng/match
30 %vinstprocent
203poäng
183–232mål
-49målskillnad
42hållna nollor
524777
Bäst iOita Trinita1.19 p/m143 matcher
Svagast iGamba Osaka1.00 p/m33 matcher
Bästa säsong20191.34 p/m44 matcher
Flest matcherOita Trinita143 matcher

165 av 176 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Oita Trinita2016–2021
Oita Trinita2024–nu

Poäng per match, period för period

Oita Trinita 2016–20211.19134
Gamba Osaka 20221.0332
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Oita TrinitaJapan2016–20211344137561341671601.19
Gamba OsakaJapan20223289153849331.03
Oita TrinitaJapan2024–nu6204696

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.19 p/mOita Trinitapå 143 matcher
Bästa målskillnad-0.25 per matchOita Trinita145–181 på 143 matcher
Flest matcher143Oita Trinita44–38–61
Flest vinster44Oita Trinitapå 143 matcher
Flest poäng170Oita Trinitapå 143 matcher
Längsta sejour134 matcherOita Trinita2016–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Oita Trinita · 1.33 p/m på 3 matcher162017 · Oita Trinita · 1.50 p/m på 2 matcher172018 · Oita Trinita · 0.00 p/m på 1 matcher182019 · Oita Trinita · 1.34 p/m på 44 matcher192020 · Oita Trinita · 1.19 p/m på 37 matcher202021 · Oita Trinita · 1.08 p/m på 50 matcher212022 · Gamba Osaka · 1.00 p/m på 33 matcher222024 · Oita Trinita · 1.50 p/m på 4 matcher242025 · Oita Trinita · 0.00 p/m på 2 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Gamba OsakaOita Trinitasnitt 1.15match 1176
Starkaste sträckan1.45 p/m+0.30 mot karriärsnittetMatch 744 · 2019-02-232019-10-18Oita Trinita14 vinster av 38 · 4439
Svagaste sträckan0.89 p/m0.26 mot karriärsnittetMatch 3168 · 2019-07-062020-09-09Oita Trinita7 vinster av 38 · 3152

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-2-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 1.43 mot 1.08.

3-4-2-193 71.5 %1.08 p/m
3-4-314 10.8 %1.43 p/m
4-4-29 6.9 %
3-5-24 3.1 %
3-4-1-22 1.5 %
3-1-4-21 0.8 %
4-1-4-11 0.8 %
4-2-3-11 0.8 %
4-3-1-21 0.8 %
4-3-31 0.8 %
4-4-1-11 0.8 %
5-3-21 0.8 %
5-4-11 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Oita Trinita
3-4-2-1
106
Gamba Osaka
3-4-2-14-4-2
24

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 130 matcher mellan 2019 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Oita Trinita2016-08-272021-12-19

UnderHan1.20 137
EfterT. Shimotaira0.67 9−0.53

Gamba Osaka2022-02-192022-08-14

FöreM. Matsunami1.45 40
UnderHan1.00 33−0.45

Oita Trinita2024-03-062025-03-26

FöreT. Shimotaira0.67 9
UnderHan1.20 5+0.53

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2016
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2016 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Emperor CupJapan2021Tvåa
  • J2 LeagueJapan2018Tvåa
  • J3 LeagueJapan2016Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.19 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.151.34
HögstOita Trinita1.19 p/m på 143
LägstGamba Osaka1.00 p/m på 33
Spann0.19 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Tomohiro Katanosaka
  • Tunga uppdrag1.15 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Klubbyggare88 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Tomohiro Katanosaka med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare