FootSam
FOOTBALL DATA

Tomislav SivićAktiv

Serbia · 60 år · FK Spartak Zdrepceva KRV

118 matcher, 10 klubbar, 2 länder mellan 2014 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

118matcher
46–22–50V–O–F
1.36poäng/match
39 %vinstprocent
160poäng
150–182mål
-32målskillnad
31hållna nollor
462250
Bäst iNovi Pazar1.54 p/m37 matcher
Svagast iRadnicki NIS0.87 p/m23 matcher
Bästa säsong20211.50 p/m18 matcher
Flest matcherNovi Pazar37 matcher

102 av 118 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Kecskemét2010–2011
Paks2012–2013
Diósgyőr2013–2015
Serbia U212015–2016
Mezőkövesd2016–2017
Paks2019
Mladost Lucani2023–2024
Novi Pazar2024–2025

Poäng per match, period för period

Novi Pazar 20221.5014
Novi Pazar 2024–20251.5018
FK Spartak Zdrepceva KRV 2025–nu1.3116
Mladost Lucani 2023–20241.1619
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Kecskemét2010–2011inga matcher i vår databas
PaksHungary2012–2013inga matcher i vår databas
Diósgyőr2013–2015630310129
Serbia U212015–2016inga matcher i vår databas
Mezőkövesd2016–2017inga matcher i vår databas
PaksHungary2019inga matcher i vår databas
Novi PazarSerbia2022146351517211.50
Radnicki NISSerbia202250328153
Železničar PančevoSerbia2022–20232101323
Mladost LucaniSerbia202375028515
Mladost LucaniSerbia2023–2024196491629221.16
Železničar PančevoSerbia20242110324
Novi PazarSerbia2024–2025188373235271.50
FK Spartak Zdrepceva KRVSerbia2025–nu166371821211.31

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.54 p/mNovi Pazarpå 37 matcher
Bästa målskillnad-0.22 per matchNovi Pazar53–61 på 37 matcher
Flest matcher37Novi Pazar17–6–14
Flest vinster17Novi Pazarpå 37 matcher
Flest poäng57Novi Pazarpå 37 matcher
Längsta sejour19 matcherMladost Lucani2023–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232014 · Diósgyőr · 1.50 p/m på 6 matcher142021 · Novi Pazar · 1.50 p/m på 18 matcher212022 · Mladost Lucani · 1.38 p/m på 16 matcher222023 · Mladost Lucani · 1.30 p/m på 27 matcher232024 · Novi Pazar · 1.46 p/m på 35 matcher242025 · Radnicki NIS · 1.00 p/m på 16 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Novi PazarRadnicki NISŽelezničar PančevoMladost LucaniŽelezničar PančevoNovi PazarFK Spartak Zdrepceva KRVRadnicki NISsnitt 1.36match 1118
Starkaste sträckan1.68 p/m+0.32 mot karriärsnittetMatch 5390 · 2024-02-182025-03-02Mladost LucaniŽelezničar PančevoNovi PazarFK Spartak Zdrepceva KRV19 vinster av 38 · 5856
Svagaste sträckan1.16 p/m0.20 mot karriärsnittetMatch 78115 · 2024-11-092025-10-26Novi PazarFK Spartak Zdrepceva KRVRadnicki NIS12 vinster av 38 · 4760

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.48.

4-2-3-142 40.8 %1.48 p/m
4-3-310 9.7 %1.00 p/m
3-4-2-18 7.8 %
3-4-38 7.8 %
3-1-4-27 6.8 %
5-3-25 4.9 %
5-4-15 4.9 %
3-4-1-24 3.9 %
4-4-24 3.9 %
3-5-23 2.9 %
4-1-3-22 1.9 %
4-3-1-22 1.9 %
4-3-2-12 1.9 %
4-1-4-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Novi Pazar
4-2-3-1
32
Radnicki NIS
4-2-3-14-3-3
23
FK Spartak Zdrepceva KRV
5-4-13-4-2-13-4-34-2-3-1
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 103 matcher mellan 2021 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Radnicki NIS2022-07-102022-08-12

UnderHan0.57 7
EfterS. Mrkić1.40 5+0.83

Mladost Lucani2023-04-212024-04-26

UnderHan1.39 31
EfterN. Useni1.45 22+0.06

Novi Pazar2024-08-312025-02-09

FöreN. Trajković0.80 5
UnderHan1.58 19+0.78
EfterVladimir Gaćinović1.45 31−0.13

FK Spartak Zdrepceva KRV2025-02-152025-05-24

UnderHan1.31 16
EfterDušan Đorđević0.92 13−0.39

Radnicki NIS2025-07-202025-10-26

FöreS. Dobrašinović1.33 15
UnderHan0.92 13−0.41

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 2 andraplatser sedan 2010
10
11
12
13

Ett steg per år från 2010 till 2013, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Magyar KupaHungary2013/2014Tvåa
  • League CupHungary2013/2014Vinnare
  • Super CupHungary2011/2012Tvåa
  • Magyar KupaHungary2010/2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.67 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.72snitt 1.321.69
HögstNovi Pazar1.54 p/m på 37
LägstRadnicki NIS0.87 p/m på 23
Spann0.67 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Tomislav Sivić
  • Resande tränare6 klubbar, 20 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Tomislav Sivić med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare