FootSam
FOOTBALL DATA

Thomas Silberberger

Aktiv

Austria · 53 år · Wolfsberger AC

209 matcher, 4 klubbar mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

209matcher
65–48–96V–O–F
1.16poäng/match
31 %vinstprocent
243poäng
304–369mål
-65målskillnad
39hållna nollor
654896
Bäst iWSG Wattens1.12 p/m188 matcher
Bästa säsong20211.29 p/m38 matcher
Flest matcherWSG Wattens188 matcher

198 av 209 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Kufstein2011–2013
WSG Wattens2013–2024
Admira Wackerfrån 2024

Poäng per match, period för period

Wolfsberger AC 2026–nu1.7010
WSG Wattens 2013–20241.14185
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Kufstein2011–20132002260
WSG WattensAustria2013–20241855643862653372111.14
Admira WackerAustriafrån 2024531114610
Wolfsberger ACAustria2026–nu105231910171.70

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.12 p/mWSG Wattenspå 188 matcher
Bästa målskillnad-0.40 per matchWSG Wattens268–344 på 188 matcher
Flest matcher188WSG Wattens56–43–89
Flest vinster56WSG Wattenspå 188 matcher
Flest poäng211WSG Wattenspå 188 matcher
Längsta sejour185 matcherWSG Wattens2013–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Kufstein · 0.00 p/m på 1 matcher112012 · Kufstein · 0.00 p/m på 1 matcher2013 · WSG Wattens · 1.00 p/m på 1 matcher2014 · WSG Wattens · 0.00 p/m på 1 matcher2015 · WSG Wattens · 1.33 p/m på 3 matcher2016 · WSG Wattens · 1.33 p/m på 3 matcher2017 · WSG Wattens · 0.00 p/m på 1 matcher2018 · WSG Wattens · 1.50 p/m på 2 matcher2019 · WSG Wattens · 1.00 p/m på 36 matcher2020 · WSG Wattens · 1.21 p/m på 34 matcher2021 · WSG Wattens · 1.29 p/m på 38 matcher2022 · WSG Wattens · 1.26 p/m på 35 matcher2023 · WSG Wattens · 0.85 p/m på 34 matcher2024 · Admira Wacker · 1.50 p/m på 2 matcher2025 · Wolfsberger AC · 1.91 p/m på 11 matcher2026 · Wolfsberger AC · 1.33 p/m på 6 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123WSG WattensAdmira WackerWolfsberger ACsnitt 1.16match 1209
Starkaste sträckan1.50 p/m+0.34 mot karriärsnittetMatch 104141 · 2021-12-112023-02-11WSG Wattens17 vinster av 38 · 6265
Svagaste sträckan0.74 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 141178 · 2023-02-112024-02-25WSG Wattens7 vinster av 38 · 4072

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-1-2 1.29 mot 1.13.

4-4-271 40.6 %1.13 p/m
4-3-1-221 12 %1.29 p/m
5-3-217 9.7 %1.29 p/m
3-4-1-210 5.7 %1.20 p/m
3-4-2-110 5.7 %1.10 p/m
4-2-3-110 5.7 %0.70 p/m
3-4-38 4.6 %
4-3-37 4 %
3-5-26 3.4 %
4-3-2-15 2.9 %
4-4-1-15 2.9 %
3-1-4-21 0.6 %
3-5-1-11 0.6 %
4-1-4-11 0.6 %
4-2-2-21 0.6 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

WSG Wattens
4-4-2
163
Wolfsberger AC
3-4-2-13-4-3
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 175 matcher mellan 2019 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

WSG Wattens2013-07-132024-05-18

UnderHan1.12 188
EfterPhilipp Semlic1.21 76+0.09

Wolfsberger AC2026-04-112026-09-01

FöreIsmail Atalan0.47 15
UnderHan1.57 14+1.10

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2011
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2018 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Tipsport Malta CupEurope2023Tvåa
  • Tipsport Malta CupEurope2021Vinnare
  • 2. LigaAustria2018/2019Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

Thomas Silberberger
  • Tunga uppdrag1.16 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Thomas Silberberger med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.