FootSam
FOOTBALL DATA

Stephen Robinson

Aktiv

Northern Ireland · 51 år · Aberdeen

408 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

408matcher
148–88–172V–O–F
1.30poäng/match
36 %vinstprocent
532poäng
526–571mål
-45målskillnad
114hållna nollor
14888172
Bäst iMotherwell1.42 p/m163 matcher
Svagast iOldham0.89 p/m28 matcher
Bästa säsong20191.66 p/m38 matcher
Flest matcherST Mirren171 matcher

408 av 408 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Oldham2016–2017
Motherwell2017–2020
Morecambe2021–2022
ST Mirren2022–2026
Aberdeen2026–nu

Poäng per match, period för period

Motherwell 2017–20201.46157
ST Mirren 2022–20261.26169
Morecambe 2021–20221.0934
Oldham 2016–20170.8927
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Northern Ireland U212012–2013inga matcher i vår databas
Northern Ireland U192012inga matcher i vår databas
Northern Ireland U172013–2014inga matcher i vår databas
OldhamEngland2016–20172759131834240.89
MotherwellScotland2017–20201576728622252042291.46
MorecambeEngland2021–202234107174765371.09
ST MirrenScotland2022–20261695839722112442131.26
ST MirrenScotland20261100213
AberdeenScotland2026–nu860216618

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.42 p/mMotherwellpå 163 matcher
Bästa målskillnad+0.08 per matchMotherwell227–214 på 163 matcher
Flest matcher171ST Mirren60–39–72
Flest vinster67Motherwellpå 163 matcher
Flest poäng231Motherwellpå 163 matcher
Längsta sejour169 matcherST Mirren2022–2026

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231617181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123MotherwellMorecambeST MirrenAberdeensnitt 1.30match 1408
Starkaste sträckan1.84 p/m+0.54 mot karriärsnittetMatch 113150 · 2018-12-292019-11-30Motherwell22 vinster av 38 · 6748
Svagaste sträckan0.84 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 195232 · 2021-08-172022-03-05MorecambeST Mirren8 vinster av 38 · 4473

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 1.29 mot 1.16.

3-5-276 25.9 %1.16 p/m
4-3-376 25.9 %1.28 p/m
3-4-342 14.3 %1.29 p/m
5-3-240 13.7 %1.02 p/m
4-4-215 5.1 %1.13 p/m
3-4-1-28 2.7 %
4-2-3-18 2.7 %
3-4-2-17 2.4 %
3-5-1-14 1.4 %
3-1-4-23 1 %
4-5-13 1 %
5-4-13 1 %
4-1-3-22 0.7 %
4-1-4-12 0.7 %
4-2-1-31 0.3 %
4-2-2-21 0.3 %
4-3-2-11 0.3 %
4-4-1-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

ST Mirren
3-5-23-4-35-3-2
156
Motherwell
4-3-3
93
Morecambe
4-3-3
38

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 293 matcher mellan 2017 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Oldham2016-08-062017-01-02

UnderHan0.89 28
EfterJ. Sheridan1.19 32+0.30

Motherwell2017-03-042020-12-30

FöreM. McGhee1.16 55
UnderHan1.42 163+0.26

Morecambe2021-08-072022-02-22

FöreD. Adams1.52 77
UnderHan1.03 38−0.49
EfterD. Adams1.12 81+0.09

Aberdeen2026-07-142026-08-30

FörePeter Leven0.97 30
UnderHan2.25 8+1.28

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 2 andraplatser sedan 2012
  • Scottish CupScotland2017/2018Tvåa
  • League CupScotland2017/2018Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.53 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.74snitt 1.291.57
HögstMotherwell1.42 p/m på 163
LägstOldham0.89 p/m på 28
Spann0.53 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.16 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Stephen Robinson
  • Rutinerad408 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Stephen Robinson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare