FootSam
FOOTBALL DATA

Slaviša JokanovićAktiv

Serbia · 58 år · Al Nasr

326 matcher, 11 klubbar, 8 länder mellan 2014 och 2025.

01

Hur har han presterat?

43 %
Matcher som slutat med seger139 av 326 matcher
25 %
Matcher med hållen nolla80 av 326 matcher
Målbilden
1.55gjorda per match
1.36insläppta per match
Båda snitten på 326 matcher
326matcher
139–77–110V–O–F
1.52poäng/match
43 %vinstprocent
494poäng
506–444mål
+62målskillnad
80hållna nollor
13977110

Vinster 139Oavgjorda 77Förluster 110

Bäst iWatford1.86 p/m37 matcher
Svagast iSheffield Utd1.36 p/m 22 matcher
Bästa säsong20171.87 p/m 52 matcher
Flest matcherFulham150 matcher

228 av 326 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
FK Partizan2007–2009
Watford2014–2015
Fulham2015–2018
Al-Gharafa2019–2021
Dynamo2022–2023
Al Nasr2025–nu

Poäng per match, period för period

Watford 2014–20151.8637
Fulham 2015–20181.55148
Al-Gharafa 2019–20211.4961
Dynamo 2022–20231.4935
Sheffield Utd 20211.3918
Maccabi Tel Aviv 20150.7311
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
FK PartizanSerbia2007–2009inga matcher i vår databas
Muangthong United2012–2013inga matcher i vår databas
Levski SofiaBulgaria2013inga matcher i vår databas
HérculesSpain2014inga matcher i vår databas
WatfordEngland2014–201537216107242691.86
Maccabi Tel AvivIsrael201511227132380.73
FulhamEngland2015–20181486438462342002301.55
Al-GharafaQatar2019–2021612613229890911.49
Sheffield UtdEngland2021187472525251.39
DynamoRussia2022–2023351410115547521.49
Al NasrUnited-Arab-Emirates2025–nu83235711

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Karriärens rekord
Högsta poängsnitt1.86 p/mWatfordpå 37 matcher
Bästa målskillnad+0.81 per matchWatford72–42 på 37 matcher
Flest matcher150Fulham64–38–48
Flest vinster64Fulhampå 150 matcher
Flest poäng230Fulhampå 150 matcher
Längsta sejour148 matcherFulham2015–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232014 · Watford · 1.86 p/m på 37 matcher142015 · Fulham · 0.93 p/m på 40 matcher152016 · Fulham · 1.72 p/m på 54 matcher162017 · Fulham · 1.87 p/m på 52 matcher172018 · Fulham · 0.73 p/m på 15 matcher182019 · Al-Gharafa · 1.46 p/m på 28 matcher192020 · Al-Gharafa · 1.69 p/m på 29 matcher202021 · Sheffield Utd · 1.19 p/m på 26 matcher212022 · Dynamo · 1.49 p/m på 37 matcher222025 · Al Nasr · 1.38 p/m på 8 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är ett fast jämförelsefönster, inte en ligasäsong. Sträckan kan omfatta flera tävlingar, säsonger och klubbar.

0123Maccabi Tel AvivFulhamAl-GharafaSheffield UtdDynamoAl Nasrsnitt 1.52match 1326
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.61 mot karriärsnittetMatch 150187 · 2017-11-182018-08-28Fulham25 vinster av 38 · 7136
Svagaste sträckan0.89 p/m0.63 mot karriärsnittetMatch 3875 · 2015-07-142016-04-23Maccabi Tel AvivFulham8 vinster av 38 · 4871

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.68 mot 1.49.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-3-3Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-3-377 47.2 %1.49 p/m
4-2-3-168 41.7 %1.68 p/m
3-5-24 2.5 %
4-4-24 2.5 %
3-4-2-13 1.8 %
3-4-33 1.8 %
4-4-1-12 1.2 %
4-1-4-11 0.6 %
4-5-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Fulham
4-3-34-2-3-1
113
Dynamo
4-3-3
27
Sheffield Utd
4-2-3-1
22

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 163 matcher mellan 2016 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Watford2014-10-042015-05-02

UnderHan1.86 37
EfterQuique Sánchez Flores1.00 6−0.86

Fulham2015-12-052018-11-11

UnderHan1.53 150
EfterC. Ranieri0.71 17−0.82

Al-Gharafa2019-08-222021-04-10

FöreC. Gourcuff1.13 23
UnderHan1.49 61+0.36
EfterA. Stramaccioni1.42 50−0.07

Sheffield Utd2021-08-072021-11-23

FörePaul Heckingbottom0.82 11
UnderHan1.36 22+0.54
EfterPaul Heckingbottom1.68 100+0.32

Dynamo2022-07-172023-05-14

FöreSandro Schwarz1.78 59
UnderHan1.49 37−0.29

Al Nasr2025-08-162025-09-26

FöreA. Schreuder1.59 54
UnderHan1.60 5+0.01

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

5titlar och 2 andraplatser sedan 2007
07
08
09
10
11
12
13
14
15

Ett steg per år från 2007 till 2015, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupIsrael2015/2016Tvåa
  • ChampionshipEngland2014/2015Tvåa
  • Thai League 1Thailand2012Vinnare
  • Super LigaSerbia2008/2009Vinnare
  • CupSerbia2008/2009Vinnare
  • Super LigaSerbia2007/2008Vinnare
  • CupSerbia2007/2008Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.50 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.21snitt 1.542.01
HögstWatford1.86 p/m på 37
LägstSheffield Utd1.36 p/m på 22
Spann0.50 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.12 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Slaviša Jokanović
  • Rutinerad326 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Slaviša Jokanović med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Förslagen prioriterar tränare med minst 20 matcher i samma tävlingar och säsonger. Därefter vägs överlapp och antal matcher. Jämförelsen visar hela underlaget; samma matchantal innebär inte samma förutsättningar.

Jämför med
Jämför med andra tränare