FootSam
FOOTBALL DATA

Seo Jung-WonAktiv

Korea Republic · 56 år · Chengdu Better City

235 matcher, 2 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

235matcher
109–71–55V–O–F
1.69poäng/match
46 %vinstprocent
398poäng
394–267mål
+127målskillnad
79hållna nollor
1097155
Bäst iChengdu Better City1.89 p/m142 matcher
Svagast iSuwon Bluewings1.39 p/m93 matcher
Bästa säsong20252.06 p/m34 matcher
Flest matcherChengdu Better City142 matcher

198 av 235 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Chengdu Better City 2020–nu1.89142
Suwon Bluewings 2012–20181.4685
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Suwon BluewingsSouth-Korea2012–2018853131231331121241.46
Suwon BluewingsSouth-Korea2018612310135
Chengdu Better CityChina2020–nu1427738272491362691.89

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.89 p/mChengdu Better Citypå 142 matcher
Bästa målskillnad+0.80 per matchChengdu Better City249–136 på 142 matcher
Flest matcher142Chengdu Better City77–38–27
Flest vinster77Chengdu Better Citypå 142 matcher
Flest poäng269Chengdu Better Citypå 142 matcher
Längsta sejour142 matcherChengdu Better City2020–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Suwon Bluewings · 1.30 p/m på 44 matcher162017 · Suwon Bluewings · 1.50 p/m på 6 matcher172018 · Suwon Bluewings · 1.47 p/m på 43 matcher182021 · Chengdu Better City · 1.60 p/m på 5 matcher212022 · Chengdu Better City · 1.87 p/m på 38 matcher222023 · Chengdu Better City · 1.74 p/m på 31 matcher232024 · Chengdu Better City · 1.94 p/m på 34 matcher242025 · Chengdu Better City · 2.06 p/m på 34 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Chengdu Better Citysnitt 1.69match 1235
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.44 mot karriärsnittetMatch 162199 · 2023-09-172024-10-18Chengdu Better City25 vinster av 38 · 8436
Svagaste sträckan1.11 p/m0.58 mot karriärsnittetMatch 67104 · 2018-04-292022-06-26Suwon BluewingsChengdu Better City10 vinster av 38 · 5257

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 2.19.

3-4-347 33.1 %2.19 p/m
3-4-2-145 31.7 %1.76 p/m
5-4-126 18.3 %2.00 p/m
3-5-29 6.3 %
4-3-36 4.2 %
3-4-1-24 2.8 %
4-2-3-12 1.4 %
5-3-22 1.4 %
4-4-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Chengdu Better City
3-4-2-13-4-35-4-1
125
Suwon Bluewings
3-4-34-3-3
17

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 142 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Suwon Bluewings2016-02-242018-09-02

UnderHan1.44 86
EfterLee Byung-Geun0.88 8−0.56

Suwon Bluewings2018-10-202018-12-02

FöreLee Byung-Geun0.88 8
UnderHan0.71 7−0.17
EfterLee Lim-Saeng1.27 59+0.56

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2012
14
15
16

Ett steg per år från 2014 till 2016, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Korea CupKorea-Republic2016Vinnare
  • K League 1Korea-Republic2015Tvåa
  • K League 1Korea-Republic2014Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.50 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.24snitt 1.692.04
HögstChengdu Better City1.89 p/m på 142
LägstSuwon Bluewings1.39 p/m på 93
Spann0.50 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Seo Jung-Won
  • Klubbyggare118 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Seo Jung-Won med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare