FootSam
FOOTBALL DATA

Scott Matthew Parker

Aktiv

England · 45 år · Burnley

260 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2019 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

260matcher
103–69–88V–O–F
1.45poäng/match
40 %vinstprocent
378poäng
326–316mål
+10målskillnad
93hållna nollor
1036988
Bäst iBournemouth1.78 p/m55 matcher
Svagast iFulham1.30 p/m105 matcher
Bästa säsong20242.12 p/m50 matcher
Flest matcherFulham105 matcher

260 av 260 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Fulham2019–2021
Bournemouth2021–2022
Club Brugge KV2022–2023
Burnley2024–nu

Poäng per match, period för period

Bournemouth 2021–20221.8850
Burnley 2024–nu1.5088
Fulham 2019–20211.30105
Club Brugge KV 2022–20231.2010
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Tottenham Hotspur U182017–2018inga matcher i vår databas
FulhamEngland2019–20211053725431111341361.30
BournemouthEngland2021–2022502713108247941.88
Club Brugge KVBelgium2022–2023102621213121.20
BurnleyEngland2024–nu88362428116961321.50

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.78 p/mBournemouthpå 55 matcher
Bästa målskillnad+0.38 per matchBournemouth86–65 på 55 matcher
Flest matcher105Fulham37–25–43
Flest vinster37Fulhampå 105 matcher
Flest poäng136Fulhampå 105 matcher
Längsta sejour105 matcherFulham2019–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012318192021222425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BournemouthClub Brugge KVBurnleysnitt 1.45match 1260
Starkaste sträckan2.32 p/m+0.87 mot karriärsnittetMatch 188225 · 2024-11-102025-08-26Burnley26 vinster av 38 · 6018
Svagaste sträckan0.68 p/m0.77 mot karriärsnittetMatch 223260 · 2025-08-162026-04-22Burnley6 vinster av 38 · 4374

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.68 mot 1.67.

4-2-3-1108 41.7 %1.67 p/m
4-3-374 28.6 %1.68 p/m
3-4-2-118 6.9 %0.78 p/m
5-4-112 4.6 %0.58 p/m
4-4-210 3.9 %1.50 p/m
3-4-37 2.7 %
4-4-1-17 2.7 %
4-1-4-16 2.3 %
3-4-1-24 1.5 %
3-5-24 1.5 %
3-1-4-23 1.2 %
4-2-2-22 0.8 %
4-1-3-21 0.4 %
4-3-1-21 0.4 %
4-5-11 0.4 %
5-3-21 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Fulham
4-2-3-14-3-3
104
Burnley
4-2-3-1
88
Bournemouth
4-3-34-2-3-1
55
Club Brugge KV
4-3-34-2-3-1
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 259 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Fulham2019-03-032021-05-23

FöreC. Ranieri0.71 17
UnderHan1.30 105+0.59
EfterMarco Alexandre Saraiva da Silva1.52 229+0.22

Bournemouth2021-07-312022-08-27

FöreJ. Woodgate1.78 23
UnderHan1.78 55
EfterGary O'Neil1.05 37−0.73

Club Brugge KV2023-01-082023-03-07

FöreCarl Hoefkens1.89 27
UnderHan1.00 12−0.89
EfterRik De Mil1.69 13+0.69

Burnley2024-08-122026-04-22

UnderHan1.50 88−0.03

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 3 andraplatser sedan 2017
17
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2017 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • ChampionshipEngland2024/2025Tvåa
  • ChampionshipEngland2021/2022Tvåa
  • U18 Premier League CupEngland2017/2018Tvåa
4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Premier LeagueEngland2004/2005Vinnare
  • League CupEngland2004/2005Vinnare
  • Premier LeagueEngland2003/2004Tvåa
  • ChampionshipEngland1999/2000Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.48 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.481.93
HögstBournemouth1.78 p/m på 55
LägstFulham1.30 p/m på 105
Spann0.48 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.18 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Scott Matthew Parker
  • Rutinerad260 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Scott Matthew Parker med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare