FootSam
FOOTBALL DATA

S. KarafırtınalarUppdrag avslutade

Türkiye · 57 år

154 matcher, 11 klubbar mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

154matcher
63–34–57V–O–F
1.45poäng/match
41 %vinstprocent
223poäng
210–195mål
+15målskillnad
43hållna nollor
633457
Bäst iBoluspor1.73 p/m52 matcher
Svagast iÜmraniyespor0.95 p/m21 matcher
Bästa säsong20181.73 p/m37 matcher
Flest matcherBoluspor52 matcher

151 av 154 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
Bucaspor2011–2013
Karsiyaka2013–2014
Manisaspor2016–2017
Boluspor2017–2019
Altay2019
Adanaspor2021–2022
Boluspor2022–2023
Şanlıurfaspor2024–2025

Poäng per match, period för period

Boluspor 2017–20191.9226
Boluspor 2022–20231.6724
Altay 20191.6030
Adanaspor 2021–20221.4129
Ümraniyespor 20201.0618
Şanlıurfaspor 2024–20251.0010
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Bucaspor2007inga matcher i vår databas
Bucaspor2011–20132002360
KarsiyakaTurkey2013–20142101223
Bucaspor20142110434
Kayseri ErciyessporTurkey2016inga matcher i vår databas
ManisasporTurkey2016–20171100413
BolusporTurkey2017–20192615564726501.92
AltayTurkey20193013984836481.60
ÜmraniyesporTurkey2020185492130191.06
AdanasporTurkey2021–202229125123331411.41
BolusporTurkey2022–20232411762927401.67
Bucaspor 1928Turkey2023inga matcher i vår databas
1461 Trabzon FKTurkey2024inga matcher i vår databas
ŞanlıurfasporTurkey2024–202510316811101.00

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.73 p/mBolusporpå 52 matcher
Bästa målskillnad+0.40 per matchAltay48–36 på 30 matcher
Flest matcher52Boluspor26–12–14
Flest vinster26Bolusporpå 52 matcher
Flest poäng90Bolusporpå 52 matcher
Längsta sejour30 matcherAltay2019–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Bucaspor · 0.00 p/m på 1 matcher112012 · Bucaspor · 0.00 p/m på 1 matcher122013 · Karsiyaka · 1.50 p/m på 2 matcher132014 · Bucaspor · 2.00 p/m på 2 matcher142017 · Boluspor · 2.50 p/m på 6 matcher172018 · Boluspor · 1.73 p/m på 37 matcher182019 · Altay · 1.27 p/m på 30 matcher192020 · Ümraniyespor · 0.67 p/m på 6 matcher202021 · Adanaspor · 1.35 p/m på 31 matcher212022 · Boluspor · 1.60 p/m på 25 matcher222024 · Şanlıurfaspor · 1.00 p/m på 13 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123KarsiyakaBucasporManisasporBolusporAltayÜmraniyesporAdanasporBolusporŞanlıurfasporsnitt 1.45match 1154
Starkaste sträckan1.95 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 542 · 2014-09-232019-04-03BucasporManisasporBolusporAltay22 vinster av 38 · 7141
Svagaste sträckan1.08 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 5996 · 2019-10-262021-12-11AltayÜmraniyesporAdanaspor11 vinster av 38 · 4257

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 2.15 mot 1.08.

4-2-3-139 33.9 %1.08 p/m
3-4-314 12.2 %1.43 p/m
4-1-4-113 11.3 %2.15 p/m
3-1-4-210 8.7 %1.00 p/m
4-4-210 8.7 %1.50 p/m
3-5-28 7 %
4-3-38 7 %
3-4-2-17 6.1 %
3-4-1-22 1.7 %
5-3-22 1.7 %
4-3-2-11 0.9 %
4-4-1-11 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Boluspor
4-2-3-14-1-4-1
41
Adanaspor
3-4-33-4-2-1
30
Ümraniyespor
4-2-3-1
19
Şanlıurfaspor
3-1-4-23-5-2
13
Altay
4-2-3-14-4-2
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 115 matcher mellan 2018 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Boluspor2017-10-262019-01-19

FöreF. Çapa1.67 9
UnderHan1.85 27+0.18
EfterO. Kaynak1.17 18−0.68

Altay2019-02-042019-12-01

FöreD. Mutlu0.63 8
UnderHan1.60 30+0.97
EfterA. Tandoğan1.36 11−0.24

Ümraniyespor2020-02-032020-10-21

UnderHan0.95 21
EfterRecep Uçar1.54 99+0.59

Adanaspor2021-10-022022-05-21

FöreY. Akbaşlı0.86 7
UnderHan1.35 31+0.49
EfterMustafa Kaplan0.80 5−0.55

Boluspor2022-08-132023-02-04

FöreO. Işılar2.50 6
UnderHan1.60 25−0.90

Şanlıurfaspor2024-11-102025-02-13

UnderHan1.00 13
EfterK. Kılıç1.00 6

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.78 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.80snitt 1.491.88
HögstBoluspor1.73 p/m på 52
LägstÜmraniyespor0.95 p/m på 21
Spann0.78 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

S. Karafırtınalar
  • Resande tränare8 klubbar, 19 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför S. Karafırtınalar med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.