FootSam
FOOTBALL DATA

S. Đorđević

Aktiv

Serbia · 45 år · Napredak

105 matcher, 5 klubbar mellan 2021 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

105matcher
40–25–40V–O–F
1.38poäng/match
38 %vinstprocent
145poäng
122–124mål
-2målskillnad
31hållna nollor
402540
Bäst iRadnik Surdulica1.43 p/m42 matcher
Svagast iNapredak1.32 p/m22 matcher
Bästa säsong20221.48 p/m21 matcher
Flest matcherRadnik Surdulica42 matcher

102 av 105 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20192026
Radnik Surdulica2020–2021
Vojvodina2021–2022
Napredak2024–nu

Poäng per match, period för period

Vojvodina 2021–20221.5330
Radnik Surdulica 20231.4020
Radnik Surdulica 2020–20211.3821
Napredak 2024–nu1.3222
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Crvena Zvezda U192019–2020inga matcher i vår databas
Radnik SurdulicaSerbia2020–2021218583028291.38
VojvodinaSerbia2021–202230137104240461.53
Radnik SurdulicaSerbia2023207761514281.40
Radnicki NISSerbia2023inga matcher i vår databas
NapredakSerbia2024–nu228592429291.32

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.43 p/mRadnik Surdulicapå 42 matcher
Bästa målskillnad+0.12 per matchRadnik Surdulica47–42 på 42 matcher
Flest matcher42Radnik Surdulica16–12–14
Flest vinster16Radnik Surdulicapå 42 matcher
Flest poäng60Radnik Surdulicapå 42 matcher
Längsta sejour30 matcherVojvodina2021–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232020 · Radnik Surdulica · 1.38 p/m på 21 matcher202021 · Vojvodina · 1.39 p/m på 33 matcher212022 · Radnik Surdulica · 1.48 p/m på 21 matcher222023 · Radnicki NIS · 1.25 p/m på 8 matcher232024 · Napredak · 1.32 p/m på 22 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123VojvodinaRadnik SurdulicaRadnicki NISNapredaksnitt 1.38match 1105
Starkaste sträckan1.55 p/m+0.17 mot karriärsnittetMatch 340 · 2021-02-172021-11-01Radnik SurdulicaVojvodina17 vinster av 38 · 5347
Svagaste sträckan1.26 p/m0.12 mot karriärsnittetMatch 4178 · 2021-11-072023-12-16VojvodinaRadnik SurdulicaRadnicki NIS13 vinster av 38 · 3538

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.43.

4-2-3-156 58.9 %1.43 p/m
4-3-310 10.5 %1.40 p/m
4-4-29 9.5 %
3-4-37 7.4 %
3-4-1-23 3.2 %
3-4-2-12 2.1 %
3-5-22 2.1 %
5-4-12 2.1 %
4-1-4-11 1.1 %
4-3-1-21 1.1 %
4-3-2-11 1.1 %
4-5-11 1.1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Vojvodina
4-2-3-14-4-24-3-3
30
Napredak
4-2-3-1
19
Radnicki NIS
4-2-3-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 95 matcher mellan 2020 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Radnik Surdulica2021-02-062021-05-18

FöreD. Đuričić1.71 14
UnderHan1.38 21−0.33
EfterI. Bondžulić1.29 7−0.09

Vojvodina2021-07-162022-03-12

FöreNenad Lalatović1.96 71
UnderHan1.39 33−0.57

Radnik Surdulica2023-02-032023-06-04

UnderHan1.48 21
EfterZ. Ljubinković0.53 32−0.95

Napredak2024-12-042025-05-18

FöreG. Stevanović1.00 18
UnderHan1.32 22+0.32

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

6 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2019 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super LeagueUzbekistan2012Tvåa
  • CupUzbekistan2012Vinnare
  • Super LeagueUzbekistan2011Vinnare
  • Super LigaSerbia2009/2010Tvåa
  • CupSerbia2009/2010Vinnare
  • First LeagueRussia2007Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.11 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.17snitt 1.391.58
HögstRadnik Surdulica1.43 p/m på 42
LägstNapredak1.32 p/m på 22
Spann0.11 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.04 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför S. Đorđević med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.