FootSam
FOOTBALL DATA

Richard Paul Wellens

Aktiv

England · 46 år · Leyton Orient

363 matcher, 5 klubbar mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

363matcher
149–86–128V–O–F
1.47poäng/match
41 %vinstprocent
533poäng
468–427mål
+41målskillnad
115hållna nollor
14986128
Bäst iLeyton Orient1.56 p/m184 matcher
Svagast iDoncaster0.77 p/m22 matcher
Bästa säsong20221.90 p/m48 matcher
Flest matcherLeyton Orient184 matcher

361 av 363 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Oldham2017–2018
Swindon Town2018–2020
Salford City2020–2021
Leyton Orient2022–nu

Poäng per match, period för period

Swindon Town 2018–20201.5680
Leyton Orient 2022–nu1.56184
Salford City 2020–20211.4937
Oldham 2017–20181.2138
Doncaster 20210.7722
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
OldhamEngland2017–2018381016124855461.21
Swindon TownEngland2018–202080361727117981251.56
Salford CityEngland2020–2021371510123729551.49
DoncasterEngland20212245131236170.77
Leyton OrientEngland2022–nu1848338632492052871.56

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.56 p/mLeyton Orientpå 184 matcher
Bästa målskillnad+0.29 per matchSalford City40–29 på 38 matcher
Flest matcher184Leyton Orient83–38–63
Flest vinster83Leyton Orientpå 184 matcher
Flest poäng287Leyton Orientpå 184 matcher
Längsta sejour184 matcherLeyton Orient2022–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Swindon TownSalford CityDoncasterLeyton Orientsnitt 1.47match 1363
Starkaste sträckan1.95 p/m+0.48 mot karriärsnittetMatch 185222 · 2022-04-302023-02-25Leyton Orient22 vinster av 38 · 4725
Svagaste sträckan1.05 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 441 · 2017-10-172018-11-17OldhamSwindon Town8 vinster av 38 · 4458

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.84 mot 1.54.

4-2-3-1156 53.6 %1.54 p/m
4-3-343 14.8 %1.56 p/m
4-4-231 10.7 %1.84 p/m
3-4-2-115 5.2 %1.40 p/m
3-4-311 3.8 %1.45 p/m
3-4-1-29 3.1 %
4-1-4-18 2.7 %
4-3-1-26 2.1 %
3-5-25 1.7 %
4-5-13 1 %
5-4-12 0.7 %
3-1-4-21 0.3 %
4-2-41 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Leyton Orient
4-2-3-1
184
Swindon Town
4-2-3-14-4-2
42
Salford City
4-2-3-13-4-2-14-4-2
37
Doncaster
4-3-34-2-3-1
22

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 291 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Oldham2017-09-262018-05-05

FöreJ. Sheridan1.19 32
UnderHan1.21 38+0.02
EfterF. Bunn1.41 27+0.20

Salford City2020-11-072021-05-08

FöreP. Scholes1.40 5
UnderHan1.53 38+0.13
EfterGary David Bowyer1.51 49−0.02

Doncaster2021-08-072021-11-27

FöreAndrew Peter Butler0.83 18
UnderHan0.77 22−0.06
EfterG. McSheffrey1.07 43+0.30

Leyton Orient2022-04-022025-05-25

FöreM. Harrold1.30 10
UnderHan1.64 160+0.34

Leyton Orient2025-12-092026-01-27

UnderHan0.80 10
EfterRichie Wellens1.25 24+0.45

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 0 andraplatser sedan 2017
19
20
21
22

Ett steg per år från 2019 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • League TwoEngland2022/2023Vinnare
  • League TwoEngland2019/2020Vinnare
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • FA TrophyEngland2016/2017Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.79 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.62snitt 1.471.71
HögstLeyton Orient1.56 p/m på 184
LägstDoncaster0.77 p/m på 22
Spann0.79 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.21 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Richard Paul Wellens
  • Rutinerad363 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Richard Paul Wellens med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare