FootSam
FOOTBALL DATA

Philip John ParkinsonAktiv

England · 58 år · Wrexham

511 matcher, 4 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2026.

01

Hur har han presterat?

40 %
Matcher som slutat med seger206 av 511 matcher
33 %
Matcher med hållen nolla170 av 511 matcher
Målbilden
1.37gjorda per match
1.19insläppta per match
Båda snitten på 511 matcher
511matcher
206–145–160V–O–F
1.49poäng/match
40 %vinstprocent
763poäng
699–609mål
+90målskillnad
170hållna nollor
206145160

Vinster 206Oavgjorda 145Förluster 160

Bäst iWrexham1.76 p/m168 matcher
Svagast iBolton0.58 p/m 31 matcher
Bästa säsong20241.92 p/m 48 matcher
Flest matcherBradford268 matcher

241 av 511 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Bradford2011–2016
Bolton2016–2019
Sunderland2019–2020
Wrexham2021–nu

Poäng per match, period för period

Wrexham 2021–nu1.76168
Sunderland 2019–20201.5639
Bradford 2011–20161.43268
Bolton 2016–20190.6327
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BradfordEngland2011–201626810083853473123831.43
BoltonEngland2016–20192752202053170.63
SunderlandEngland2019–2020391613104629611.56
WrexhamWales2021–nu1688444402791972961.76

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Karriärens rekord
Högsta poängsnitt1.76 p/mWrexhampå 168 matcher
Bästa målskillnad+0.49 per matchWrexham279–197 på 168 matcher
Flest matcher268Bradford100–83–85
Flest vinster100Bradfordpå 268 matcher
Flest poäng383Bradfordpå 268 matcher
Längsta sejour268 matcherBradford2011–2016

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Bradford · 1.14 p/m på 49 matcher112012 · Bradford · 1.48 p/m på 60 matcher2013 · Bradford · 1.23 p/m på 48 matcher2014 · Bradford · 1.54 p/m på 57 matcher2015 · Bradford · 1.69 p/m på 54 matcher2018 · Bolton · 0.63 p/m på 27 matcher2019 · Sunderland · 1.30 p/m på 33 matcher2020 · Sunderland · 1.60 p/m på 15 matcher2021 · Wrexham · 1.33 p/m på 3 matcher2022 · Wrexham · 2.00 p/m på 7 matcher2023 · Wrexham · 1.90 p/m på 52 matcher2024 · Wrexham · 1.92 p/m på 48 matcher2025 · Wrexham · 1.55 p/m på 53 matcher2026 · Wrexham · 1.00 p/m på 5 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är ett fast jämförelsefönster, inte en ligasäsong. Sträckan kan omfatta flera tävlingar, säsonger och klubbar.

0123BoltonSunderlandWrexhamsnitt 1.49match 1511
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.54 mot karriärsnittetMatch 347384 · 2022-10-152024-01-13Wrexham22 vinster av 38 · 8051
Svagaste sträckan0.58 p/m0.91 mot karriärsnittetMatch 275312 · 2019-01-122019-12-26BoltonSunderland5 vinster av 38 · 2666

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

5-3-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.94.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

5-3-2Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
5-3-270 29.7 %1.94 p/m
3-5-237 15.7 %1.22 p/m
3-5-1-132 13.6 %1.78 p/m
3-4-2-129 12.3 %1.66 p/m
3-4-327 11.4 %1.74 p/m
4-2-3-113 5.5 %0.69 p/m
4-4-1-18 3.4 %
4-4-27 3 %
3-4-1-24 1.7 %
3-1-4-23 1.3 %
4-1-4-12 0.8 %
3-2-4-11 0.4 %
4-3-31 0.4 %
4-5-11 0.4 %
5-4-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Wrexham
5-3-23-4-2-13-5-1-1
164
Sunderland
3-4-33-5-2
43
Bolton
4-4-1-14-4-24-2-3-1
29

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 236 matcher mellan 2018 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Bradford2011-08-062016-05-20

UnderHan1.43 268
EfterS. McCall1.60 86+0.17

Bolton2018-12-152019-08-17

FöreJ. Phillips1.24 132
UnderHan0.58 31−0.66

Sunderland2019-10-052020-11-27

UnderHan1.50 44
EfterLee David Johnson1.73 70+0.23

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 6 andraplatser sedan 2011
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2012 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • League TwoEngland2023/2024Tvåa
  • Florida CupWorld2023Tvåa
  • National LeagueEngland2022/2023Vinnare
  • National LeagueEngland2021/2022Tvåa
  • FA TrophyEngland2021/2022Tvåa
  • League OneEngland2016/2017Tvåa
  • League CupEngland2012/2013Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.18 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.43snitt 1.491.91
HögstWrexham1.76 p/m på 168
LägstBolton0.58 p/m på 31
Spann1.18 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.28 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Philip John Parkinson
  • Rutinerad511 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare128 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Philip John Parkinson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Förslagen prioriterar tränare med minst 20 matcher i samma tävlingar och säsonger. Därefter vägs överlapp och antal matcher. Jämförelsen visar hela underlaget; samma matchantal innebär inte samma förutsättningar.

Jämför med
Jämför med andra tränare