FootSam
FOOTBALL DATA

Petit

Uppdrag avslutade

Portugal · 49 år

333 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2014 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

333matcher
95–90–148V–O–F
1.13poäng/match
29 %vinstprocent
375poäng
354–483mål
-129målskillnad
71hållna nollor
9590148
Bäst iRio Ave1.23 p/m30 matcher
Svagast iTondela0.98 p/m42 matcher
Bästa säsong20221.31 p/m39 matcher
Flest matcherBoavista122 matcher

255 av 333 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Boavista2012–2015
Tondela2015–2017
Pacos Ferreira2017–2018
Maritimo2018–2019
Belenenses2020–2021
Boavista2021–2023
Cuiaba2024
Rio Ave2024–2025

Poäng per match, period för period

Boavista 2021–20231.3277
Cuiaba 20241.2722
Rio Ave 2024–20251.2330
Belenenses 2020–20211.1367
Maritimo 2018–20191.0727
Boavista 2012–20151.0043
Tondela 2015–20171.0041
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BoavistaPortugal2012–2015431110223259431.00
TondelaPortugal2015–201741118224867411.00
MoreirensePortugal2017inga matcher i vår databas
Pacos FerreiraPortugal2017–201871157144
MoreirensePortugal2018831491210
MaritimoPortugal2018–20192792162037291.07
BelenensesPortugal2020–2021671822275987761.13
BoavistaPortugal2021–2023772527251021141021.32
CuiabaBrazil2024227782721281.27
Rio AvePortugal2024–202530910114145371.23

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.23 p/mRio Avepå 30 matcher
Bästa målskillnad-0.08 per matchCuiaba29–31 på 26 matcher
Flest matcher122Boavista36–37–49
Flest vinster36Boavistapå 122 matcher
Flest poäng145Boavistapå 122 matcher
Längsta sejour77 matcherBoavista2021–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231415161718192021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123TondelaPacos FerreiraMoreirenseMaritimoBelenensesBoavistaCuiabaRio Avesnitt 1.13match 1333
Starkaste sträckan1.47 p/m+0.34 mot karriärsnittetMatch 192229 · 2021-08-272022-09-17BelenensesBoavista13 vinster av 38 · 4950
Svagaste sträckan0.76 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 79116 · 2016-11-272019-02-09TondelaPacos FerreiraMoreirenseMaritimo8 vinster av 38 · 3364

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.27.

3-4-356 22.2 %1.27 p/m
4-2-3-156 22.2 %1.25 p/m
4-3-337 14.7 %1.08 p/m
4-4-224 9.5 %0.88 p/m
4-1-4-123 9.1 %1.17 p/m
3-4-2-119 7.5 %1.26 p/m
5-4-112 4.8 %0.75 p/m
3-5-27 2.8 %
5-3-26 2.4 %
4-5-14 1.6 %
3-4-1-23 1.2 %
3-5-1-12 0.8 %
4-3-1-22 0.8 %
4-1-3-21 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Boavista
3-4-34-2-3-1
76
Belenenses
3-4-3
63
Rio Ave
4-2-3-14-3-3
29
Maritimo
4-4-24-3-34-1-4-1
26
Cuiaba
4-3-34-2-3-1
26
Tondela
4-2-3-14-3-3
16
Moreirense
4-2-3-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 252 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Tondela2015-12-062017-01-08

UnderHan0.98 42
EfterPepa1.11 90+0.13

Pacos Ferreira2017-10-292018-01-08

UnderHan0.63 8

Moreirense2018-03-182018-05-13

FöreSérgio Vieira1.05 19
UnderHan1.25 8+0.20
EfterIvo Ricardo Abreu Vieira1.57 37+0.32

Belenenses2020-01-042021-10-16

UnderHan1.14 69
EfterFilipe Cândido1.10 10−0.04

Boavista2021-12-042023-12-10

FöreJoão Pedro Sousa1.25 16
UnderHan1.29 79+0.04

Cuiaba2024-05-032024-08-24

FöreLuiz Fernando Iubel1.13 8
UnderHan1.12 26−0.01
EfterBernardo Franco0.76 17−0.36

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

10 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2012 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupPortugal2005/2006Vinnare
  • Primeira LigaPortugal2004/2005Vinnare
  • Taça de PortugalPortugal2004/2005Tvåa
  • Super CupPortugal2004/2005Tvåa
  • UEFA European ChampionshipEurope2004 PortugalTvåa
  • Primeira LigaPortugal2003/2004Tvåa
  • Taça de PortugalPortugal2003/2004Vinnare
  • Primeira LigaPortugal2002/2003Tvåa
  • Super CupPortugal2001/2002Tvåa
  • Primeira LigaPortugal2000/2001Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.25 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.83snitt 1.141.38
HögstRio Ave1.23 p/m på 30
LägstTondela0.98 p/m på 42
Spann0.25 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.07 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Petit
  • Tunga uppdrag1.13 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Rutinerad333 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Petit med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare