FootSam
FOOTBALL DATA

Paolo Vanoli

Aktiv

Italy · 54 år · Fiorentina

169 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2022 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

169matcher
69–46–54V–O–F
1.50poäng/match
41 %vinstprocent
253poäng
238–201mål
+37målskillnad
46hållna nollor
694654
Bäst iVenezia1.70 p/m71 matcher
Svagast iTorino1.18 p/m40 matcher
Bästa säsong20231.88 p/m43 matcher
Flest matcherVenezia71 matcher

164 av 169 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Italy U192015–2016
Spartak Moscow2021–2022
Venezia2022–2024
Torinofrån 2024
Fiorentina2025–nu

Poäng per match, period för period

Venezia 2022–20241.6970
Spartak Moscow 2021–20221.6118
Fiorentina 2025–nu1.4040
Torino från 20241.1840
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Italy U192015–2016inga matcher i vår databas
Spartak MoscowRussia2021–2022188552917291.61
VeneziaItaly2022–202470341620114831181.69
TorinoItalyfrån 2024401114154247471.18
FiorentinaItaly2025–nu401511145254561.40

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.70 p/mVeneziapå 71 matcher
Bästa målskillnad+0.45 per matchVenezia115–83 på 71 matcher
Flest matcher71Venezia35–16–20
Flest vinster35Veneziapå 71 matcher
Flest poäng121Veneziapå 71 matcher
Längsta sejour70 matcherVenezia2022–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123VeneziaTorinoFiorentinasnitt 1.50match 1169
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 5895 · 2023-10-292024-09-20VeneziaTorino23 vinster av 38 · 6943
Svagaste sträckan1.00 p/m0.50 mot karriärsnittetMatch 96133 · 2024-09-242025-11-22TorinoFiorentina8 vinster av 38 · 3949

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.06 mot 1.41.

3-5-270 42.4 %1.41 p/m
4-3-325 15.2 %1.72 p/m
4-4-216 9.7 %2.06 p/m
4-2-3-113 7.9 %1.23 p/m
3-4-1-27 4.2 %
3-4-37 4.2 %
3-4-2-16 3.6 %
4-3-2-15 3 %
3-1-4-23 1.8 %
3-5-1-13 1.8 %
4-1-4-13 1.8 %
4-3-1-22 1.2 %
3-2-4-11 0.6 %
4-1-3-21 0.6 %
4-5-11 0.6 %
5-3-21 0.6 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Venezia
3-5-2
71
Torino
3-5-24-2-3-1
40
Fiorentina
4-3-33-5-2
39
Spartak Moscow
3-4-33-4-1-2
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 165 matcher mellan 2021 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Spartak Moscow2022-02-262022-05-29

FöreRui Vitória1.27 26
UnderHan1.61 18+0.34
EfterGuillermo Abascal Pérez1.70 71+0.09

Venezia2022-11-062024-06-02

FöreI. Javorčić0.75 12
UnderHan1.70 71+0.95
EfterEusebio Luca Di Francesco0.74 39−0.96

Torino2024-08-112025-05-25

FöreRaffaele Palladino1.39 122
UnderHan1.18 40−0.21

Fiorentina2025-11-062026-05-22

FöreStefano Pioli0.82 11
UnderHan1.36 39+0.54

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2015
  • CupRussia2021/2022Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.52 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.03snitt 1.481.85
HögstVenezia1.70 p/m på 71
LägstTorino1.18 p/m på 40
Spann0.52 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.22 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Paolo Vanoli med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.