FootSam
FOOTBALL DATA

Pablo Andrés Mastroeni

Aktiv

USA · 50 år · Real Salt Lake

349 matcher, 2 klubbar mellan 2014 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

349matcher
125–86–138V–O–F
1.32poäng/match
36 %vinstprocent
461poäng
458–504mål
-46målskillnad
86hållna nollor
12586138
Bäst iReal Salt Lake1.42 p/m201 matcher
Svagast iColorado Rapids1.18 p/m148 matcher
Bästa säsong20241.64 p/m39 matcher
Flest matcherReal Salt Lake201 matcher

274 av 349 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Colorado Rapids2014–2017

Poäng per match, period för period

Real Salt Lake 2021–nu1.42201
Colorado Rapids 2014–20171.21134
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Colorado RapidsUSA2014–20171344333581531831621.21
Real Salt LakeUSA2021–nu2017949732942992861.42

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.42 p/mReal Salt Lakepå 201 matcher
Bästa målskillnad-0.02 per matchReal Salt Lake294–299 på 201 matcher
Flest matcher201Real Salt Lake79–49–73
Flest vinster79Real Salt Lakepå 201 matcher
Flest poäng286Real Salt Lakepå 201 matcher
Längsta sejour201 matcherReal Salt Lake2021–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012314151617212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Real Salt Lakesnitt 1.32match 1349
Starkaste sträckan1.71 p/m+0.39 mot karriärsnittetMatch 205242 · 2023-04-092023-10-22Real Salt Lake19 vinster av 38 · 6354
Svagaste sträckan0.74 p/m0.58 mot karriärsnittetMatch 1754 · 2014-06-252015-06-28Colorado Rapids5 vinster av 38 · 3964

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-2-1 1.50 mot 1.38.

4-2-3-1131 50 %1.38 p/m
4-4-277 29.4 %1.44 p/m
3-4-2-114 5.3 %1.50 p/m
3-4-1-212 4.6 %1.17 p/m
3-4-311 4.2 %1.45 p/m
3-5-24 1.5 %
4-2-2-24 1.5 %
4-3-33 1.1 %
4-4-1-13 1.1 %
5-4-12 0.8 %
4-3-1-21 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Real Salt Lake
4-2-3-14-4-2
190
Colorado Rapids
4-2-3-14-4-2
72

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 262 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Colorado Rapids2014-03-152017-10-22

UnderHan1.18 148−0.08
EfterA. Hudson0.74 46−0.44

Real Salt Lake2021-09-132026-08-30

FöreF. Juarez1.20 54
UnderHan1.42 201+0.22

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2014
23
24

Ett steg per år från 2023 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • The Atlantic CupWorld2024Tvåa
  • Mobile Mini Sun CupUnited-States2023Vinnare
5 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2014 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • MLSUnited-States2010Vinnare
  • Concacaf Gold CupNc-America2007Vinnare
  • Concacaf Gold CupNc-America2005Vinnare
  • Concacaf Gold CupNc-America2002Vinnare
  • US Open CupUnited-States2000Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.24 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.03snitt 1.321.57
HögstReal Salt Lake1.42 p/m på 201
LägstColorado Rapids1.18 p/m på 148
Spann0.24 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Pablo Andrés Mastroeni
  • Rutinerad349 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare175 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Pablo Andrés Mastroeni med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare