FootSam
FOOTBALL DATA

Óscar Alexander Pareja Gómez

Aktiv

Colombia · 58 år · Orlando City SC

585 matcher, 4 klubbar, 2 länder mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

585matcher
254–140–191V–O–F
1.54poäng/match
43 %vinstprocent
902poäng
905–815mål
+90målskillnad
151hållna nollor
254140191
Bäst iFC Dallas1.65 p/m205 matcher
Svagast iColorado Rapids1.26 p/m72 matcher
Bästa säsong20161.85 p/m41 matcher
Flest matcherOrlando City SC266 matcher

427 av 585 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Colorado Rapids2012–2014
FC Dallas2014–2018
Club Tijuana2018–2019

Poäng per match, period för period

FC Dallas 2014–20181.65205
Club Tijuana 2018–20191.5939
Orlando City SC 2019–nu1.55266
Colorado Rapids 2012–20141.2672
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Colorado RapidsUSA2012–2014722613339396911.26
FC DallasUSA2014–20182059650593192703381.65
Club TijuanaMexico2018–201939195156359621.59
Orlando City SCUSA2019–nu26611372814293814111.55

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.65 p/mFC Dallaspå 205 matcher
Bästa målskillnad+0.24 per matchFC Dallas319–270 på 205 matcher
Flest matcher266Orlando City SC113–72–81
Flest vinster113Orlando City SCpå 266 matcher
Flest poäng411Orlando City SCpå 266 matcher
Längsta sejour266 matcherOrlando City SC2019–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231226

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FC DallasClub TijuanaOrlando City SCsnitt 1.54match 1585
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.46 mot karriärsnittetMatch 172209 · 2016-06-262017-04-30FC Dallas22 vinster av 38 · 6339
Svagaste sträckan0.92 p/m0.62 mot karriärsnittetMatch 340 · 2012-03-252013-03-24Colorado Rapids10 vinster av 38 · 4557

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 2.08 mot 1.54.

4-2-3-1231 59.8 %1.54 p/m
4-4-283 21.5 %1.63 p/m
4-4-1-117 4.4 %1.53 p/m
4-3-312 3.1 %2.08 p/m
5-3-211 2.8 %0.91 p/m
3-4-2-19 2.3 %
4-1-4-16 1.6 %
3-5-24 1 %
3-1-4-23 0.8 %
3-4-33 0.8 %
3-4-1-22 0.5 %
4-5-12 0.5 %
4-3-1-21 0.3 %
4-3-2-11 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Orlando City SC
4-2-3-14-4-2
245
FC Dallas
4-2-3-14-4-2
104
Club Tijuana
4-4-1-14-4-24-2-3-1
37

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 386 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Colorado Rapids2012-03-102013-10-31

UnderHan1.26 72
EfterPablo Andrés Mastroeni1.18 148−0.08

FC Dallas2014-03-092018-11-01

UnderHan1.65 205
EfterL. Gonzalez1.30 87−0.35

Club Tijuana2019-01-062019-11-23

UnderHan1.48 42
EfterGustavo Quinteros1.56 16+0.08

Orlando City SC2020-03-012026-08-30

FöreJ. O'Connor0.93 57
UnderHan1.55 266+0.62

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 0 andraplatser sedan 2012
16
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2016 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • US Open CupUnited-States2022Vinnare
  • US Open CupUnited-States2016Vinnare
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2012 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • US Open CupUnited-States2005Tvåa
  • Primera AColombia1994Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.39 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.11snitt 1.541.80
HögstFC Dallas1.65 p/m på 205
LägstColorado Rapids1.26 p/m på 72
Spann0.39 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.12 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Óscar Alexander Pareja Gómez
  • Rutinerad585 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare146 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Óscar Alexander Pareja Gómez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare