FootSam
FOOTBALL DATA

Noel Hunt

Aktiv

Republic of Ireland · 43 år · Reading

110 matcher, 5 klubbar mellan 2006 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

110matcher
43–27–40V–O–F
1.42poäng/match
39 %vinstprocent
156poäng
147–145mål
+2målskillnad
30hållna nollor
432740
Bäst iReading1.43 p/m109 matcher
Bästa säsong20251.64 p/m25 matcher
Flest matcherReading109 matcher

110 av 110 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20202026
Reading U212022–2024
Reading U232022–2024
Reading2024–nu
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Swindon TownEngland2020inga matcher i vår databas
Salford CityEngland2021inga matcher i vår databas
Reading U212022–2024inga matcher i vår databas
Reading U232022–2024inga matcher i vår databas
ReadingEngland20235032363
ReadingEngland2024–nu552317157766861.56

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.43 p/mReadingpå 109 matcher
Bästa målskillnad+0.03 per matchReading146–143 på 109 matcher
Flest matcher109Reading43–27–39
Flest vinster43Readingpå 109 matcher
Flest poäng156Readingpå 109 matcher
Längsta sejour55 matcherReading2024–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232006 · Reading · 1.45 p/m på 38 matcher062012 · Reading · 1.09 p/m på 11 matcher122020 · Swindon Town · 0.00 p/m på 1 matcher202022 · Reading · 0.60 p/m på 5 matcher222024 · Reading · 1.50 p/m på 30 matcher242025 · Reading · 1.64 p/m på 25 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Swindon TownReadingsnitt 1.42match 1110
Starkaste sträckan1.79 p/m+0.37 mot karriärsnittetMatch 70107 · 2025-02-152026-01-04Reading19 vinster av 38 · 5638
Svagaste sträckan1.00 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 2865 · 2007-02-242025-01-25ReadingSwindon TownReading10 vinster av 38 · 4162

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.69 mot 1.59.

4-3-339 65 %1.59 p/m
4-2-3-113 21.7 %1.69 p/m
4-4-26 10 %
3-4-2-11 1.7 %
4-1-4-11 1.7 %

Startformationen som källan skrev den, för 60 matcher mellan 2022 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Reading2006-08-192013-03-16

UnderHan1.37 49
EfterN. Adkins0.63 8−0.74

Reading2023-04-152023-05-08

FöreP. Ince1.12 58
UnderHan0.60 5−0.52
EfterRubén Sellés1.47 70+0.87

Reading2024-12-072025-05-03

FöreRubén Sellés1.47 70
UnderHan1.50 30+0.03

Reading2025-11-062026-01-27

UnderHan1.69 13
EfterLeam Richardson1.42 24−0.27

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2020 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • League OneEngland2017/2018Vinnare
  • League TwoEngland2016/2017Vinnare
  • ChampionshipEngland2011/2012Vinnare
  • League CupScotland2007/2008Tvåa
  • League CupScotland2005/2006Tvåa
  • Scottish CupScotland2003/2004Tvåa
  • FAI CupIreland-Republic2002/2003Tvåa
09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför Noel Hunt med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.