FootSam
FOOTBALL DATA

Neil Francis Lennon

Aktiv

Northern Ireland · 55 år · Dunfermline

483 matcher, 6 klubbar, 3 länder mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

483matcher
272–101–110V–O–F
1.90poäng/match
56 %vinstprocent
917poäng
920–487mål
+433målskillnad
201hållna nollor
272101110
Bäst iCeltic2.26 p/m278 matcher
Svagast iBolton1.01 p/m78 matcher
Bästa säsong20192.51 p/m55 matcher
Flest matcherCeltic278 matcher

234 av 483 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Celtic2010–2014
Bolton2014–2016
Hibernian2016–2019
Celtic2019–2021
Rapid2024
Dunfermline2025–nu

Poäng per match, period för period

Celtic 2010–20142.27171
Celtic 2019–20212.22101
Hibernian 2016–20191.7176
Dunfermline 2025–nu1.6916
Omonia Nicosia 20221.6425
Bolton 2014–20161.0178
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
CelticScotland2010–201417112223263781303892.27
BoltonEngland2014–20167818253586116791.01
HibernianScotland2016–201976352516135891301.71
CelticScotland2019–2021101691715230922242.22
Omonia NicosiaCyprus20222511863827411.64
Rapid2024inga matcher i vår databas
DunfermlineScotland20254301959
DunfermlineScotland2025–nu168352617271.69

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.26 p/mCelticpå 278 matcher
Bästa målskillnad+1.42 per matchCeltic621–225 på 278 matcher
Flest matcher278Celtic196–40–42
Flest vinster196Celticpå 278 matcher
Flest poäng628Celticpå 278 matcher
Längsta sejour171 matcherCeltic2010–2014

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231026

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BoltonHibernianCelticOmonia NicosiaDunfermlinesnitt 1.90match 1483
Starkaste sträckan2.66 p/m+0.76 mot karriärsnittetMatch 347384 · 2019-08-172020-02-12Celtic33 vinster av 38 · 9924
Svagaste sträckan0.66 p/m1.24 mot karriärsnittetMatch 203240 · 2015-03-172016-01-16Bolton3 vinster av 38 · 3159

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 2.12.

4-2-3-165 39.6 %2.12 p/m
3-5-227 16.5 %1.89 p/m
4-4-213 7.9 %2.08 p/m
3-4-310 6.1 %0.90 p/m
3-4-1-28 4.9 %
4-3-1-28 4.9 %
4-3-37 4.3 %
4-5-16 3.7 %
4-1-3-25 3 %
3-4-2-14 2.4 %
3-5-1-13 1.8 %
5-3-23 1.8 %
3-1-4-22 1.2 %
4-1-4-11 0.6 %
4-3-2-11 0.6 %
4-4-1-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Celtic
4-2-3-1
97
Hibernian
3-5-24-4-2
35
Omonia Nicosia
4-2-3-13-5-2
21
Dunfermline
3-4-33-4-1-2
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 164 matcher mellan 2017 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Celtic2010-08-142014-05-11

UnderHan2.27 171
EfterRonny Deila2.09 99−0.18

Hibernian2016-07-142019-01-27

FöreT. Butcher0.74 27
UnderHan1.71 78+0.97

Celtic2019-02-272021-02-21

FöreBrendan Rodgers2.16 156
UnderHan2.23 107+0.07
EfterJ. Kennedy1.60 10−0.63

Omonia Nicosia2022-03-122022-10-17

FöreHenning Stille Berg1.73 113
UnderHan1.41 29−0.32

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

12titlar och 4 andraplatser sedan 2010
10
12
14
16
18
20
22

Ett steg per år från 2010 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 16 meriter
  • Super CupCyprus2022/2023Tvåa
  • CupCyprus2021/2022Vinnare
  • PremiershipScotland2019/2020Vinnare
  • League CupScotland2019/2020Vinnare
  • Scottish CupScotland2019/2020Vinnare
  • Scottish CupScotland2018/2019Vinnare
  • PremiershipScotland2018/2019Vinnare
  • ChampionshipScotland2016/2017Vinnare
  • PremiershipScotland2013/2014Vinnare
  • Scottish CupScotland2012/2013Vinnare
  • PremiershipScotland2012/2013Vinnare
  • PremiershipScotland2011/2012Vinnare
  • League CupScotland2011/2012Tvåa
  • PremiershipScotland2010/2011Tvåa
  • Scottish CupScotland2010/2011Vinnare
  • League CupScotland2010/2011Tvåa
17 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2010 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • League OneEngland2007/2008Tvåa
  • PremiershipScotland2006/2007Vinnare
  • Scottish CupScotland2006/2007Vinnare
  • PremiershipScotland2005/2006Vinnare
  • League CupScotland2005/2006Vinnare
  • PremiershipScotland2004/2005Tvåa
  • Scottish CupScotland2004/2005Vinnare
  • PremiershipScotland2003/2004Vinnare
  • Scottish CupScotland2003/2004Vinnare
  • PremiershipScotland2002/2003Tvåa
  • League CupScotland2002/2003Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope2002/2003Tvåa
  • PremiershipScotland2001/2002Vinnare
  • Scottish CupScotland2001/2002Tvåa
  • PremiershipScotland2000/2001Vinnare
  • Scottish CupScotland2000/2001Vinnare
  • League CupScotland2000/2001Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.25 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.86snitt 1.902.41
HögstCeltic2.26 p/m på 278
LägstBolton1.01 p/m på 78
Spann1.25 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.47 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Neil Francis Lennon
  • Resultatstark1.90 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad483 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Neil Francis Lennon med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare