FootSam
FOOTBALL DATA

N. Pearson

Uppdrag avslutade

England · 63 år

370 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

370matcher
146–84–140V–O–F
1.41poäng/match
40 %vinstprocent
522poäng
511–472mål
+39målskillnad
99hållna nollor
14684140
Bäst iLeicester1.61 p/m181 matcher
Svagast iWatford1.13 p/m24 matcher
Bästa säsong20132.19 p/m52 matcher
Flest matcherLeicester181 matcher

167 av 370 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
Leicester2008–2010
Hull City2010–2011
Leicester2011–2015
Derby2016
OH Leuven2017–2019
Watford2019–2020
Bristol City2021–2023

Poäng per match, period för period

Leicester 2011–20151.61181
Hull City 2010–20111.6015
Bristol City 2021–20231.22127
Watford 2019–20201.0520
Derby 20161.0018
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
NewcastleEngland2007inga matcher i vår databas
NewcastleEngland2008inga matcher i vår databas
SouthamptonEngland2008inga matcher i vår databas
LeicesterEngland2008–2010inga matcher i vår databas
Hull CityEngland2010–2011157351415241.60
LeicesterEngland2011–20151818537592872142921.61
DerbyEngland2016184681119181.00
OH LeuvenBelgium2017–2019inga matcher i vår databas
WatfordEngland2019–2020205692426211.05
Bristol CityEngland2021–20231274132541661841551.22

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.61 p/mLeicesterpå 181 matcher
Bästa målskillnad+0.40 per matchLeicester287–214 på 181 matcher
Flest matcher181Leicester85–37–59
Flest vinster85Leicesterpå 181 matcher
Flest poäng292Leicesterpå 181 matcher
Längsta sejour181 matcherLeicester2011–2015

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231112131415161920212223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LeicesterDerbyWatfordBristol Citysnitt 1.41match 1370
Starkaste sträckan2.24 p/m+0.83 mot karriärsnittetMatch 106143 · 2013-08-172014-03-15Leicester27 vinster av 38 · 7943
Svagaste sträckan0.89 p/m0.52 mot karriärsnittetMatch 224261 · 2020-01-182021-09-15WatfordBristol City8 vinster av 38 · 4261

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.57 mot 1.24.

4-2-3-162 37.3 %1.24 p/m
3-4-1-235 21.1 %1.26 p/m
3-5-216 9.6 %1.50 p/m
4-4-215 9 %0.47 p/m
4-3-314 8.4 %1.57 p/m
4-1-4-15 3 %
3-4-34 2.4 %
4-3-1-24 2.4 %
4-4-1-14 2.4 %
5-3-23 1.8 %
3-1-4-22 1.2 %
3-5-1-11 0.6 %
4-5-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Bristol City
4-2-3-13-4-1-2
131
Watford
4-2-3-1
24
Derby
4-4-24-4-1-14-1-4-14-3-3
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 166 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Leicester2011-11-202015-05-24

UnderHan1.61 181
EfterC. Ranieri1.60 81−0.01

Watford2019-12-042020-07-17

FöreQuique Sánchez Flores0.83 12
UnderHan1.13 24+0.30

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 0 andraplatser sedan 2007
08
09
10
11
12
13

Ett steg per år från 2008 till 2013, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • ChampionshipEngland2013/2014Vinnare
  • League OneEngland2008/2009Vinnare
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2007 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • FA CupEngland1996/1997Tvåa
  • League CupEngland1996/1997Tvåa
  • ChampionshipEngland1994/1995Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.48 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.98snitt 1.421.76
HögstLeicester1.61 p/m på 181
LägstWatford1.13 p/m på 24
Spann0.48 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

N. Pearson
  • Rutinerad370 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför N. Pearson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare