FootSam
FOOTBALL DATA

Miguel Ángel Russo

Aktiv

Argentina · 70 år · San Lorenzo

355 matcher, 10 klubbar, 5 länder mellan 2015 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

355matcher
142–109–104V–O–F
1.51poäng/match
40 %vinstprocent
535poäng
431–322mål
+109målskillnad
135hållna nollor
142109104
Bäst iAl-Nassr2.24 p/m21 matcher
Svagast iVelez Sarsfield0.97 p/m30 matcher
Bästa säsong20201.78 p/m27 matcher
Flest matcherBoca Juniors107 matcher

283 av 355 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Racing Club2010–2011
Rosario Central2012–2014
Velez Sarsfield2014–2015
Millonarios2016–2018
Boca Juniors2019–2021
Al-Nassr2021–2022
Rosario Central2022–2024
San Lorenzo2024–nu

Poäng per match, period för period

Al-Nassr 2021–20222.1619
Boca Juniors 2019–20211.7261
Millonarios 2016–20181.5986
Rosario Central 2022–20241.3848
San Lorenzo 2024–nu1.3551
Velez Sarsfield 2014–20150.9730
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Racing ClubArgentina2010–2011inga matcher i vår databas
Estudiantes L.P.Argentina2011inga matcher i vår databas
Rosario CentralArgentina2012–2014inga matcher i vår databas
Velez SarsfieldArgentina2014–20153078152737290.97
MillonariosColombia2016–201886372623109761371.59
Alianza LimaPeru20192011131
Cerro PortenoParaguay20194121345
Boca JuniorsArgentina2019–20216128211282381051.72
Al-NassrSaudi-Arabia2021–20221913243622412.16
Rosario CentralArgentina2022–2024481618146253661.38
San LorenzoArgentina2024–nu511718163839691.35

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.24 p/mAl-Nassrpå 21 matcher
Bästa målskillnad+0.86 per matchAl-Nassr42–24 på 21 matcher
Flest matcher107Boca Juniors49–34–24
Flest vinster49Boca Juniorspå 107 matcher
Flest poäng181Boca Juniorspå 107 matcher
Längsta sejour86 matcherMillonarios2016–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Velez Sarsfield · 0.97 p/m på 30 matcher152017 · Millonarios · 1.72 p/m på 50 matcher172018 · Millonarios · 1.34 p/m på 38 matcher182019 · Boca Juniors · 1.39 p/m på 18 matcher192020 · Boca Juniors · 1.78 p/m på 27 matcher202021 · Boca Juniors · 1.75 p/m på 48 matcher212022 · Al-Nassr · 1.50 p/m på 2 matcher222023 · Rosario Central · 1.55 p/m på 29 matcher232024 · Rosario Central · 1.06 p/m på 31 matcher242025 · Boca Juniors · 1.60 p/m på 82 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123MillonariosAlianza LimaCerro PortenoBoca JuniorsAl-NassrRosario CentralSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca JuniorsSan LorenzoBoca Juniorssnitt 1.51match 1355
Starkaste sträckan2.11 p/m+0.60 mot karriärsnittetMatch 194231 · 2021-12-162023-05-24Al-NassrRosario Central24 vinster av 38 · 7043
Svagaste sträckan1.00 p/m0.51 mot karriärsnittetMatch 542 · 2015-03-152017-04-08Velez SarsfieldMillonarios10 vinster av 38 · 3844

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-3-2 2.17 mot 1.51.

4-2-3-1105 39.6 %1.51 p/m
4-4-254 20.4 %1.89 p/m
4-3-326 9.8 %1.31 p/m
4-1-4-120 7.5 %1.40 p/m
4-1-3-212 4.5 %2.17 p/m
4-3-1-212 4.5 %2.00 p/m
3-4-2-17 2.6 %
4-2-2-27 2.6 %
3-4-1-26 2.3 %
4-4-1-16 2.3 %
5-3-23 1.1 %
3-4-32 0.8 %
4-5-12 0.8 %
3-5-1-11 0.4 %
3-5-21 0.4 %
5-4-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Boca Juniors
4-4-24-2-3-1
101
Millonarios
4-2-3-1
81
Al-Nassr
4-2-3-1
19
San Lorenzo
4-2-3-1
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 265 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Millonarios2017-02-062018-11-11

FöreDiego Martín Cocca Pera2.00 14
UnderHan1.56 88−0.44
EfterJ. Pinto1.73 55+0.17

Rosario Central2023-01-262024-07-31

FöreG. Rivarola1.23 26
UnderHan1.38 48+0.15
EfterM. Lequi1.06 16−0.32

San Lorenzo2024-10-052025-11-23

UnderHan1.35 51
EfterGustavo Alvarez1.36 25+0.01

Boca Juniors2025-01-232025-02-22

FöreFernando Rubén Gago1.58 12
UnderHan1.89 9+0.31

Boca Juniors2025-02-282025-12-07

UnderHan1.68 34
EfterClaudio Ubeda1.67 24−0.01

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 3 andraplatser sedan 2010
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2012 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Trofeo de CampeonesArgentina2023Tvåa
  • Copa Santa FeArgentina2023Tvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2019/2020Vinnare
  • SuperligaColombia2018Vinnare
  • Primera AColombia2017 ClausuraVinnare
  • Copa Libertadores Play-offArgentina2015Tvåa
  • Primera NacionalArgentina2012/2013Vinnare
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2010 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1983 NacionalVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1982 MetropolitanoVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1975 NacionalTvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.27 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.82snitt 1.532.39
HögstAl-Nassr2.24 p/m på 21
LägstVelez Sarsfield0.97 p/m på 30
Spann1.27 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Miguel Ángel Russo
  • Rutinerad355 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Miguel Ángel Russo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare