FootSam
FOOTBALL DATA

Massimiliano Allegri

Aktiv

Italy · 59 år · Napoli

607 matcher, 7 klubbar mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

607matcher
367–131–109V–O–F
2.03poäng/match
61 %vinstprocent
1232poäng
1035–514mål
+521målskillnad
275hållna nollor
367131109
Bäst iJuventus2.12 p/m410 matcher
Svagast iAC Milan1.85 p/m195 matcher
Bästa säsong20172.42 p/m53 matcher
Flest matcherJuventus410 matcher

350 av 607 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20042026
SPAL2004–2005
Sassuolo2007–2008
Cagliari2008–2010
AC Milan2010–2014
Juventus2014–2019
Juventus2021–2024
AC Milan2025–2026
Napoli2026–nu

Poäng per match, period för period

Juventus 2014–20192.28260
AC Milan 2025–20261.9734
AC Milan 2010–20141.85157
Juventus 2021–20241.85147
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SPALItaly2004–2005inga matcher i vår databas
Grosseto2005inga matcher i vår databas
Grosseto2006inga matcher i vår databas
SassuoloItaly2007–2008inga matcher i vår databas
CagliariItaly2008–2010inga matcher i vår databas
AC MilanItaly2010–20141578244312681522901.85
JuventusItaly2014–201926018343344871855922.28
JuventusItaly2021–20241478032352221392721.85
AC MilanItaly2025–202634191054726671.97
NapoliItaly2026–nu2101323

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.12 p/mJuventuspå 410 matcher
Bästa målskillnad+0.94 per matchJuventus712–326 på 410 matcher
Flest matcher410Juventus264–77–69
Flest vinster264Juventuspå 410 matcher
Flest poäng869Juventuspå 410 matcher
Längsta sejour260 matcherJuventus2014–2019

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231026

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123JuventusAC MilanNapolisnitt 2.03match 1607
Starkaste sträckan2.63 p/m+0.60 mot karriärsnittetMatch 336373 · 2017-12-172018-09-26Juventus32 vinster av 38 · 7721
Svagaste sträckan1.55 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 120157 · 2013-03-022013-12-22AC Milan15 vinster av 38 · 5943

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-2-1 2.82 mot 1.94.

3-5-2112 32.8 %1.94 p/m
4-3-363 18.5 %2.00 p/m
4-2-3-155 16.1 %2.20 p/m
4-4-246 13.5 %2.04 p/m
3-5-1-123 6.7 %1.96 p/m
3-4-2-111 3.2 %2.82 p/m
4-3-1-29 2.6 %
4-4-1-18 2.3 %
4-3-2-15 1.5 %
3-1-4-23 0.9 %
3-4-1-23 0.9 %
3-4-32 0.6 %
5-3-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Juventus
3-5-24-3-34-2-3-1
301
AC Milan
3-5-2
38

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 341 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Juventus2014-08-302019-05-26

FöreAntonio Conte2.36 73
UnderHan2.28 260−0.08
EfterMaurizio Sarri2.18 51−0.10

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

14titlar och 9 andraplatser sedan 2004
10
12
14
16
18
20
22
23

Ett steg per år från 2010 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 23 meriter
  • Coppa ItaliaItaly2023/2024Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2021/2022Tvåa
  • Super CupItaly2021/2022Tvåa
  • Trofeo Joan GamperWorld2021Tvåa
  • Serie AItaly2018/2019Vinnare
  • Super CupItaly2018/2019Vinnare
  • Serie AItaly2017/2018Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2017/2018Vinnare
  • Super CupItaly2017/2018Tvåa
  • Serie AItaly2016/2017Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2016/2017Vinnare
  • Super CupItaly2016/2017Tvåa
  • UEFA Champions LeagueEurope2016/2017Tvåa
  • Serie AItaly2015/2016Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2015/2016Vinnare
  • Super CupItaly2015/2016Vinnare
  • Serie AItaly2014/2015Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2014/2015Vinnare
  • Super CupItaly2014/2015Tvåa
  • UEFA Champions LeagueEurope2014/2015Tvåa
  • Serie AItaly2011/2012Tvåa
  • Super CupItaly2011/2012Vinnare
  • Serie AItaly2010/2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.27 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.70snitt 2.032.27
HögstJuventus2.12 p/m på 410
LägstAC Milan1.85 p/m på 195
Spann0.27 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Massimiliano Allegri
  • Resultatstark2.03 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad607 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare202 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Massimiliano Allegri med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare