FootSam
FOOTBALL DATA

M. Trueman

Aktiv

England · 39 år · Bradford

76 matcher, 1 klubb mellan 2020 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

76matcher
32–17–27V–O–F
1.49poäng/match
42 %vinstprocent
113poäng
95–89mål
+6målskillnad
26hållna nollor
321727
Bäst iBradford1.49 p/m76 matcher
Bästa säsong20231.58 p/m31 matcher
Flest matcherBradford76 matcher

76 av 76 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20202026
Bradford2020–nu
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BradfordEngland2020–nu7632172795891131.49

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.49 p/mBradfordpå 76 matcher
Bästa målskillnad+0.08 per matchBradford95–89 på 76 matcher
Flest matcher76Bradford32–17–27
Flest vinster32Bradfordpå 76 matcher
Flest poäng113Bradfordpå 76 matcher
Längsta sejour76 matcherBradford2020–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232020 · Bradford · 1.53 p/m på 30 matcher202021 · Bradford · 1.20 p/m på 15 matcher212023 · Bradford · 1.58 p/m på 31 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.49match 176
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.09 mot karriärsnittetMatch 3976 · 2022-04-022024-04-27Bradford17 vinster av 38 · 5548
Svagaste sträckan1.03 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 2259 · 2021-04-052024-01-27Bradford10 vinster av 38 · 4050

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-2-1 1.85 mot 1.42.

4-2-3-136 47.4 %1.42 p/m
3-4-2-113 17.1 %1.85 p/m
3-4-1-212 15.8 %1.67 p/m
3-4-34 5.3 %
4-4-24 5.3 %
4-3-1-23 3.9 %
4-1-4-12 2.6 %
3-1-4-21 1.3 %
3-5-21 1.3 %

Startformationen som källan skrev den, för 76 matcher mellan 2020 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Bradford2020-12-152021-05-08

FöreS. McCall1.00 26
UnderHan1.53 30+0.53
EfterD. Adams1.21 34−0.32

Bradford2022-02-192022-05-07

FöreD. Adams1.21 34
UnderHan1.20 15−0.01
EfterM. Hughes1.51 69+0.31

Bradford2023-11-042024-04-27

UnderHan1.58 31
EfterGraham Robert Alexander1.64 107+0.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad kännetecknar honom?

M. Trueman
  • Klubbyggare76 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Trueman med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.