FootSam
FOOTBALL DATA

M. Mackay

Uppdrag avslutade

Scotland · 54 år

252 matcher, 5 klubbar, 3 länder mellan 2011 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

252matcher
90–65–97V–O–F
1.33poäng/match
36 %vinstprocent
335poäng
319–338mål
-19målskillnad
72hållna nollor
906597
Bäst iCardiff1.66 p/m117 matcher
Svagast iWigan0.76 p/m25 matcher
Bästa säsong20121.81 p/m48 matcher
Flest matcherCardiff117 matcher

117 av 252 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Watford2009–2011
Cardiff2011–2013
Wigan2014–2015
Scotland2017–2018
Ross County2021–2023

Poäng per match, period för period

Cardiff 2011–20131.67114
Ross County 2021–20231.12105
Wigan 2014–20150.7625
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
WatfordEngland2009–2011inga matcher i vår databas
CardiffWales2011–20131145234281641291901.67
WiganEngland2014–20152554161835190.76
Scotland2017–20183111334
Ross CountyScotland2021–20231053125491331651181.12

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.66 p/mCardiffpå 117 matcher
Bästa målskillnad+0.29 per matchCardiff165–131 på 117 matcher
Flest matcher117Cardiff53–35–29
Flest vinster53Cardiffpå 117 matcher
Flest poäng194Cardiffpå 117 matcher
Längsta sejour114 matcherCardiff2011–2013

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Cardiff · 1.64 p/m på 56 matcher112012 · Cardiff · 1.81 p/m på 48 matcher122013 · Cardiff · 1.15 p/m på 13 matcher132014 · Wigan · 0.76 p/m på 25 matcher142017 · Scotland · 1.33 p/m på 3 matcher172021 · Ross County · 1.09 p/m på 43 matcher212022 · Ross County · 1.04 p/m på 46 matcher222023 · Ross County · 1.28 p/m på 18 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123WiganScotlandRoss Countysnitt 1.33match 1252
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.64 mot karriärsnittetMatch 5895 · 2012-08-172013-03-16Cardiff23 vinster av 38 · 6140
Svagaste sträckan0.82 p/m0.51 mot karriärsnittetMatch 109146 · 2013-09-222021-07-10CardiffWiganScotlandRoss County8 vinster av 38 · 2552

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.04.

4-2-3-145 48.4 %1.04 p/m
3-4-1-218 19.4 %0.61 p/m
4-4-27 7.5 %
3-5-26 6.5 %
4-3-34 4.3 %
4-3-1-23 3.2 %
4-4-1-13 3.2 %
4-1-4-12 2.2 %
3-4-2-11 1.1 %
3-4-31 1.1 %
4-5-11 1.1 %
5-3-21 1.1 %
5-4-11 1.1 %

Startformationen som källan skrev den, för 93 matcher mellan 2017 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Wigan2014-11-042015-03-21

UnderHan0.76 25
EfterGary Robert Caldwell1.46 70+0.70

Ross County2021-07-102023-11-11

FöreJ. Hughes1.24 21
UnderHan1.10 107−0.14
EfterD. Adams0.75 12−0.35

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2009
11
12

Ett steg per år från 2011 till 2012, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • ChampionshipEngland2012/2013Vinnare
  • League CupEngland2011/2012Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.90 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.61snitt 1.331.81
HögstCardiff1.66 p/m på 117
LägstWigan0.76 p/m på 25
Spann0.90 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.33 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. Mackay
  • Rutinerad252 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Mackay med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare