FootSam
FOOTBALL DATA

M. Bengtsson

Uppdrag avslutade

Sweden · 44 år

155 matcher, 3 klubbar mellan 2020 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

155matcher
66–38–51V–O–F
1.52poäng/match
43 %vinstprocent
236poäng
244–222mål
+22målskillnad
39hållna nollor
663851
Bäst iGefle IF1.52 p/m155 matcher
Bästa säsong20222.33 p/m30 matcher
Flest matcherGefle IF155 matcher

155 av 155 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
Sundsvall DFF2019–2020
Gefle IF2020–2024
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
HudiksvallSweden2018inga matcher i vår databas
Sundsvall DFF2019–2020inga matcher i vår databas
Gefle IFSweden2020–20241556638512442222361.52

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.52 p/mGefle IFpå 155 matcher
Bästa målskillnad+0.14 per matchGefle IF244–222 på 155 matcher
Flest matcher155Gefle IF66–38–51
Flest vinster66Gefle IFpå 155 matcher
Flest poäng236Gefle IFpå 155 matcher
Längsta sejour155 matcherGefle IF2020–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232020 · Gefle IF · 1.63 p/m på 30 matcher202021 · Gefle IF · 1.40 p/m på 30 matcher212022 · Gefle IF · 2.33 p/m på 30 matcher222023 · Gefle IF · 1.18 p/m på 34 matcher232024 · Gefle IF · 1.13 p/m på 31 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.52match 1155
Starkaste sträckan2.21 p/m+0.69 mot karriärsnittetMatch 5087 · 2021-09-112022-10-15Gefle IF26 vinster av 38 · 8042
Svagaste sträckan0.89 p/m0.63 mot karriärsnittetMatch 113150 · 2023-09-162024-09-29Gefle IF7 vinster av 38 · 4472

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-5-2 1.45 mot 1.38.

3-4-321 36.2 %1.38 p/m
3-5-211 19 %1.45 p/m
5-3-26 10.3 %
5-4-16 10.3 %
4-4-24 6.9 %
3-4-1-23 5.2 %
5-2-33 5.2 %
3-4-2-12 3.4 %
4-3-31 1.7 %
4-4-1-11 1.7 %

Startformationen som källan skrev den, för 58 matcher mellan 2023 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Gefle IF2020-06-142024-11-09

FöreM. Bengtsson0.93 15
UnderHan1.52 155+0.59
EfterRawez Lawan1.07 54−0.45

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad kännetecknar honom?

M. Bengtsson
  • Klubbyggare155 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Bengtsson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.