FootSam
FOOTBALL DATA

Liam Manning

Aktiv

England · 41 år · Norwich

204 matcher, 6 klubbar, 2 länder mellan 2020 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

204matcher
79–52–73V–O–F
1.42poäng/match
39 %vinstprocent
289poäng
271–243mål
+28målskillnad
55hållna nollor
795273
Bäst iMilton Keynes Dons1.60 p/m75 matcher
Svagast iBristol City1.35 p/m85 matcher
Bästa säsong20211.86 p/m50 matcher
Flest matcherBristol City85 matcher

200 av 204 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
Lommel United2020–2021
Bristol Cityfrån 2023
Norwich2025–nu

Poäng per match, period för period

Milton Keynes Dons 2021–20221.6373
Oxford United 20231.5428
Bristol City från 20231.3585
Norwich 2025–nu0.3813
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
West Ham United U232018–2019inga matcher i vår databas
Lommel UnitedBelgium2020–20212101453
Milton Keynes DonsEngland2021–202273351424112811191.63
Oxford UnitedEngland20232812794231431.54
Bristol CityEnglandfrån 2023852928281001011151.35
NorwichEngland2025–nu13121092250.38

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.60 p/mMilton Keynes Donspå 75 matcher
Bästa målskillnad+0.45 per matchOxford United44–31 på 29 matcher
Flest matcher85Bristol City29–28–28
Flest vinster35Milton Keynes Donspå 75 matcher
Flest poäng120Milton Keynes Donspå 75 matcher
Längsta sejour85 matcherBristol City2023–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012320212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Milton Keynes DonsOxford UnitedBristol CityNorwichsnitt 1.42match 1204
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.55 mot karriärsnittetMatch 744 · 2021-08-282022-04-02Milton Keynes Dons22 vinster av 38 · 6134
Svagaste sträckan1.00 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 5390 · 2022-07-302023-08-05Milton Keynes DonsOxford United10 vinster av 38 · 4548

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 1.68 mot 1.16.

4-2-3-167 33.8 %1.16 p/m
3-4-365 32.8 %1.68 p/m
3-4-2-132 16.2 %1.38 p/m
3-4-1-213 6.6 %1.38 p/m
4-4-27 3.5 %
3-5-24 2 %
3-5-1-13 1.5 %
4-3-32 1 %
4-4-1-12 1 %
5-4-12 1 %
3-2-4-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Bristol City
3-4-2-14-2-3-13-4-3
85
Oxford United
4-2-3-1
27
Norwich
4-2-3-1
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 198 matcher mellan 2021 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Milton Keynes Dons2021-08-072022-12-10

FöreRussell Martin1.32 71
UnderHan1.60 75+0.28

Oxford United2023-03-042023-11-04

FöreKarl Robinson1.44 253
UnderHan1.59 29+0.15
EfterDesmond Buckingham1.31 58−0.28

Bristol City2023-11-112025-05-12

UnderHan1.35 85
EfterGerhard Struber1.50 28+0.15

Norwich2025-09-202025-11-08

UnderHan0.20 10
EfterPhilippe Clement1.82 39+1.62

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.25 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.20snitt 1.491.75
HögstMilton Keynes Dons1.60 p/m på 75
LägstBristol City1.35 p/m på 85
Spann0.25 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.12 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför Liam Manning med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.