FootSam
FOOTBALL DATA

Karl Robinson

Aktiv

England · 45 år · Salford City

705 matcher, 4 klubbar mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

705matcher
285–180–240V–O–F
1.47poäng/match
40 %vinstprocent
1035poäng
1056–902mål
+154målskillnad
195hållna nollor
285180240
Bäst iSalford City1.52 p/m94 matcher
Svagast iCharlton1.38 p/m74 matcher
Bästa säsong20141.94 p/m53 matcher
Flest matcherMilton Keynes Dons284 matcher

409 av 705 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Charlton2016–2018
Oxford United2018–2023
Salford City2024–nu

Poäng per match, period för period

Salford City 2024–nu1.5294
Milton Keynes Dons 2010–20161.51280
Oxford United 2018–20231.47248
Charlton 2016–20181.4271
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Milton Keynes DonsEngland2010–201628011967944443424241.51
CharltonEngland2016–20187127202496931011.42
Oxford UnitedEngland2018–202324810064843753133641.47
Salford CityEngland2024–nu943926291341311431.52

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.52 p/mSalford Citypå 94 matcher
Bästa målskillnad+0.34 per matchMilton Keynes Dons448–351 på 284 matcher
Flest matcher284Milton Keynes Dons119–68–97
Flest vinster119Milton Keynes Donspå 284 matcher
Flest poäng425Milton Keynes Donspå 284 matcher
Längsta sejour280 matcherMilton Keynes Dons2010–2016

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Milton Keynes Dons · 1.76 p/m på 54 matcher112012 · Milton Keynes Dons · 1.57 p/m på 56 matcher2013 · Milton Keynes Dons · 1.35 p/m på 52 matcher2014 · Milton Keynes Dons · 1.94 p/m på 53 matcher2015 · Milton Keynes Dons · 0.94 p/m på 52 matcher2016 · Charlton · 1.25 p/m på 51 matcher2017 · Charlton · 1.38 p/m på 52 matcher2018 · Oxford United · 1.38 p/m på 53 matcher2019 · Oxford United · 1.67 p/m på 48 matcher2020 · Oxford United · 1.51 p/m på 51 matcher2021 · Oxford United · 1.56 p/m på 50 matcher2022 · Oxford United · 1.10 p/m på 39 matcher2023 · Salford City · 1.27 p/m på 22 matcher2024 · Salford City · 1.50 p/m på 50 matcher2025 · Salford City · 1.82 p/m på 22 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123CharltonOxford UnitedCharltonOxford UnitedSalford Citysnitt 1.47match 1705
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.53 mot karriärsnittetMatch 180217 · 2014-11-012015-08-11Milton Keynes Dons23 vinster av 38 · 8436
Svagaste sträckan0.84 p/m0.63 mot karriärsnittetMatch 230267 · 2015-10-202016-05-07Milton Keynes Dons7 vinster av 38 · 3362

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 1.78 mot 1.61.

4-3-3137 44.9 %1.61 p/m
4-2-3-162 20.3 %1.06 p/m
3-4-1-232 10.5 %1.78 p/m
3-1-4-227 8.9 %1.70 p/m
3-5-218 5.9 %1.28 p/m
4-4-29 3 %
4-3-1-26 2 %
3-4-2-14 1.3 %
5-3-24 1.3 %
3-4-32 0.7 %
4-5-12 0.7 %
4-1-4-11 0.3 %
4-4-1-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Oxford United
4-3-34-2-3-1
186
Salford City
3-1-4-23-4-1-2
94
Charlton
4-2-3-14-4-2
23

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 305 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Milton Keynes Dons2011-08-062016-10-22

UnderHan1.50 284
EfterR. Barker1.33 80−0.17

Oxford United2018-03-102023-02-25

UnderHan1.44 253
EfterLiam Manning1.59 29+0.15

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2010
  • League OneEngland2014/2015Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.14 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.23snitt 1.471.67
HögstSalford City1.52 p/m på 94
LägstCharlton1.38 p/m på 74
Spann0.14 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.04 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Karl Robinson
  • Rutinerad705 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare176 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Karl Robinson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare