FootSam
FOOTBALL DATA

K. Hill

Uppdrag avslutade

England · 57 år

489 matcher, 5 klubbar mellan 2011 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

489matcher
166–120–203V–O–F
1.26poäng/match
34 %vinstprocent
618poäng
605–703mål
-98målskillnad
138hållna nollor
166120203
Bäst iTranmere1.61 p/m36 matcher
Svagast iScunthorpe United0.47 p/m32 matcher
Bästa säsong20131.76 p/m51 matcher
Flest matcherRochdale322 matcher

245 av 489 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20062026
Rochdale2006–2011
Barnsley2011–2012
Rochdale2013–2019
Bolton2019–2020
Tranmere2020–2021

Poäng per match, period för period

Tranmere 2020–20211.6834
Rochdale 2013–20191.41321
Barnsley 2011–20120.9969
Bolton 2019–20200.8330
Scunthorpe United 2021–20220.4732
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
RochdaleEngland2006–2011inga matcher i vår databas
BarnsleyEngland2011–20126918143773114680.99
RochdaleEngland2013–2019321125771194464364521.41
BoltonEngland2019–202030510152750250.83
TranmereEngland2020–20213416994037571.68
Scunthorpe UnitedEngland2021–20223229211862150.47

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.61 p/mTranmerepå 36 matcher
Bästa målskillnad+0.06 per matchTranmere41–39 på 36 matcher
Flest matcher322Rochdale125–77–120
Flest vinster125Rochdalepå 322 matcher
Flest poäng452Rochdalepå 322 matcher
Längsta sejour321 matcherRochdale2013–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Barnsley · 1.02 p/m på 47 matcher112012 · Barnsley · 1.05 p/m på 43 matcher122013 · Rochdale · 1.76 p/m på 51 matcher132014 · Rochdale · 1.40 p/m på 53 matcher142015 · Rochdale · 1.46 p/m på 50 matcher152016 · Rochdale · 1.55 p/m på 53 matcher162017 · Rochdale · 1.24 p/m på 55 matcher172018 · Rochdale · 1.03 p/m på 39 matcher182019 · Bolton · 0.83 p/m på 30 matcher192020 · Tranmere · 1.61 p/m på 36 matcher202021 · Scunthorpe United · 0.47 p/m på 32 matcher21

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123RochdaleBoltonTranmereScunthorpe Unitedsnitt 1.26match 1489
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.77 mot karriärsnittetMatch 97134 · 2013-09-072014-03-25Rochdale24 vinster av 38 · 6537
Svagaste sträckan0.61 p/m0.65 mot karriärsnittetMatch 448485 · 2021-04-022022-04-15TranmereScunthorpe United4 vinster av 38 · 2061

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.37.

4-3-335 27.3 %1.37 p/m
4-3-1-219 14.8 %0.95 p/m
4-1-4-117 13.3 %0.88 p/m
4-4-213 10.2 %1.23 p/m
4-1-3-212 9.4 %0.67 p/m
4-4-1-112 9.4 %0.75 p/m
4-2-3-19 7 %
3-5-27 5.5 %
5-3-23 2.3 %
3-4-31 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Tranmere
4-3-1-24-3-3
36
Scunthorpe United
4-1-3-24-3-3
32
Rochdale
4-3-3
30
Bolton
4-1-4-14-4-1-1
30

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 128 matcher mellan 2016 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Rochdale2013-01-012019-03-02

UnderHan1.40 322
EfterBrian Barry-Murphy1.18 103−0.22

Bolton2019-09-142020-03-10

UnderHan0.83 30
EfterI. Evatt1.63 234+0.80

Scunthorpe United2021-11-062022-05-07

FöreN. Cox0.92 64
UnderHan0.47 32−0.45

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2006
  • EFL TrophyEngland2020/2021Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.14 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.32snitt 1.261.76
HögstTranmere1.61 p/m på 36
LägstScunthorpe United0.47 p/m på 32
Spann1.14 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.29 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

K. Hill
  • Rutinerad489 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför K. Hill med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare