FootSam
FOOTBALL DATA

K. Curle

Uppdrag avslutade

England · 62 år

431 matcher, 5 klubbar mellan 2012 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

431matcher
155–123–153V–O–F
1.36poäng/match
36 %vinstprocent
588poäng
602–604mål
-2målskillnad
112hållna nollor
155123153
Bäst iNotts County1.66 p/m50 matcher
Svagast iOldham0.89 p/m37 matcher
Bästa säsong20112.00 p/m18 matcher
Flest matcherCarlisle United201 matcher

282 av 431 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Notts County2012–2013
Carlisle United2014–2018
Northampton2018–2021
Oldham2021

Poäng per match, period för period

Notts County 2012–20131.6650
Carlisle United 2014–20181.43201
Northampton 2018–20211.41109
Hartlepool United 2022–20230.9626
Oldham 20210.9132
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Notts CountyEngland2012–2013502314137657831.66
Carlisle UnitedEngland2014–20182017562642922812871.43
NorthamptonEngland2018–20211094228391561451541.41
OldhamEngland20213278173656290.91
Hartlepool UnitedEngland2022–20232667133046250.96

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.66 p/mNotts Countypå 50 matcher
Bästa målskillnad+0.38 per matchNotts County76–57 på 50 matcher
Flest matcher201Carlisle United75–62–64
Flest vinster75Carlisle Unitedpå 201 matcher
Flest poäng287Carlisle Unitedpå 201 matcher
Längsta sejour201 matcherCarlisle United2014–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231112141516171819202122

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Carlisle UnitedNorthamptonOldhamHartlepool Unitedsnitt 1.36match 1431
Starkaste sträckan1.84 p/m+0.48 mot karriärsnittetMatch 340 · 2012-02-222012-11-24Notts County20 vinster av 38 · 6440
Svagaste sträckan0.74 p/m0.62 mot karriärsnittetMatch 373410 · 2021-04-172022-10-25OldhamHartlepool United6 vinster av 38 · 3769

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.45 mot 1.39.

3-4-1-246 30.7 %1.39 p/m
3-4-2-126 17.3 %1.27 p/m
3-4-319 12.7 %0.68 p/m
3-5-212 8 %0.58 p/m
4-2-3-111 7.3 %1.45 p/m
4-4-211 7.3 %0.91 p/m
4-3-38 5.3 %
4-5-16 4 %
5-3-25 3.3 %
4-1-4-14 2.7 %
4-3-1-21 0.7 %
4-4-1-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Northampton
3-4-1-23-4-3
66
Oldham
3-4-2-1
37
Hartlepool United
3-4-1-24-3-3
31
Carlisle United
4-4-24-2-3-14-5-1
16

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 150 matcher mellan 2017 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Notts County2012-02-142013-01-29

FöreM. Allen1.38 32
UnderHan1.66 50+0.28

Carlisle United2014-09-062018-05-05

UnderHan1.43 201
EfterJ. Sheridan1.55 29+0.12

Northampton2018-10-022021-02-09

FöreD. Austin0.94 16
UnderHan1.38 112+0.44
EfterJ. Brady1.41 188+0.03

Oldham2021-03-092021-11-23

FöreH. Kewell1.30 37
UnderHan0.89 37−0.41
EfterS. Benachour0.43 7−0.46

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.77 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.74snitt 1.361.81
HögstNotts County1.66 p/m på 50
LägstOldham0.89 p/m på 37
Spann0.77 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.21 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

K. Curle
  • Rutinerad431 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför K. Curle med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.